Programista a VAT. Czy programista musi być VAT-owcem?

Programista a VAT. Programista, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, może rozliczać się ryczałtem lub według skali. Co jednak z podatkiem VAT? Czy programista powinien się rejestrować do VAT?

Pytanie, czy muszę być podatnikiem VAT jest jednym z najczęściej pojawiających się. Sporo wątpliwości w tej kwestii mają programiści, którzy zakładają działalność gospodarczą. Czy VAT się opłaca? Kiedy trzeba zarejestrować się jako płatnik VAT?

Czy programista musi być VAT-owcem?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w przepisach. Są sytuacje, gdy przedsiębiorca musi być płatnikiem VAT. Wystarczy, że zajdzie jeden z dwóch przypadków. Pierwszy to przekroczenie rocznych przychodów ponad 200 000 zł. Drugi dotyczy przypadków wymienionych w artykule 113 ustawy o VAT. Są tam podane określone rodzaje usług, które przymusowo objęte są VAT-em. Znajdziemy tam np. doradztwo.

Jeśli więc programista w ramach swojej umowy zajmuje się doradztwem w zakresie informatyki i taka pozycja znajduje się na fakturze wystawianej kontrahentowi, to trzeba będzie zarejestrować się do VAT. Warto pamiętać, że pojęcie „doradztwa” jest bardzo szerokie. W przepisach podatkowych na próżno szukać dokładnej definicji.

Przyjmuje się więc, że wystarczy wpisać na fakturze tak nazwaną pozycją, by uznać, że jest to usługa objęta podatkiem VAT. W każdym innym przypadku o tym, czy być VAT-owcem, czy nie decyduje samodzielnie przedsiębiorca. I to on podejmuje decyzję w tej sprawie.

Kiedy opłaca się być VAT-owcem?

Wybór statusu podatnika zarejestrowanego do VAT będzie z pewnością opłacalny dla programisty, który świadczy swoje usługi firmom, które są VAT-owcami, a także firmom zagranicznym.

W pierwszym przypadku status VAT-owca „zmusi” programistę do wystawiania faktury sprzedaży powiększonej o wartość VAT. Jednak w przypadku poniesienia wydatków, które są objęte podatkiem VAT, będzie można odliczyć wartość tego podatku i do urzędu zapłacić tylko różnicę. Oszczędność może być spora. W przypadku współpracy z firmą zarejestrowaną za granicą programista VAT-owiec będzie mógł odliczyć VAT.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku faktur sprzedażowych sytuacja. Jest wówczas trochę bardziej skomplikowana (podatek rozlicza nabywca), ale nie przeszkadza to w odliczaniu VAT-u od faktur kosztowych. W obu przypadkach wyższe wydatki firmowe oznaczają więcej odzyskanego VAT-u.

Programista a VAT. Zwolnienie z podatku

Może się jednak zdarzyć, gdy programiście nie będzie opłacało się rejestrować jako podatnik VAT. Abstrahując od sytuacji przekroczenia obrotu powyżej 200 000 zł (o którym mówiliśmy na początku), to podstawowa zasada zakłada, że jeśli programista świadczy usługi dla osób prywatnych (a nie dla firm), może się okazać, że bycie VAT-owcem nie będzie mu się opłacało.

Dlaczego? Jeśli będzie płatnikiem VAT, musi wystawić fakturę z VAT. Klient indywidualny nie odliczy tego podatku, a programista i tak musi całość odprowadzić do urzędu skarbowego. W efekcie jego usługa jest o kilkanaście procent droższa. Gdy w tej samej sytuacji programista korzysta ze zwolnienia z VAT, faktura wystawiona przez niego za usługi nie jest powiększona o należny podatek VAT.

Kiedy VAT się opłaca?

Znasz już zagadnienie: programista a VAT. Powiedzieliśmy, w jakich sytuacjach bycie VAT-owcem może się opłacać, a kiedy będzie to pozbawione sensu. Podejmując decyzję w tej sprawie, trzeba pamiętać, żeby rozpatrywać to zawsze indywidualnie. Każda działalność programistyczna może być różna, a dwie na pozór identyczne usługi mogą znacząco odbiegać od siebie.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!