Przewóz na potrzeby własne. Na czym polega?

Co to jest przewóz na potrzeby własne? Czy przedsiębiorca, który przewozi towar, którym handluje, musi zarejestrować usługi transportowe? Na czym faktycznie polega przewóz towarów na potrzeby własne?

Transport towarów kojarzy się głównie z dużymi ciężarówkami jeżdżącymi po trasach międzynarodowych. Nie można jednak zapominać, że spora część transportu odbywa się po drogach krajowych. Wśród nich są pojazdy wykorzystywane na potrzeby własne przedsiębiorcy. Jak najłatwiej ocenić, czy przedsiębiorca, który ma w swojej firmie samochody dostawcze lub ciężarowe, wykonuje transport zarobkowy, czy wykorzystuje pojazdy do przewozu na potrzeby własne? Czym jest przewóz na potrzeby własne?

Przewóz na potrzeby własne

Przewóz na potrzeby własne to taka forma transportu, która nie jest związana bezpośrednio z uzyskiwaniem zarobku za taki przewóz. Mówiąc inaczej, to taki przewóz, za który bezpośrednio lub pośrednio nie otrzymuje się pieniędzy.

Jak czytamy w ustawie o transporcie drogowym:

„przewóz na potrzeby własne to przewóz niezarobkowy z pasażerami lub bez, pojazdem z ładunkiem lub bez, który jest wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do podstawowej działalności gospodarczej”.

Żeby przewóz można było uznać za niezarobkowy, trzeba spełnić łącznie trzy warunki. Po pierwsze pojazdy muszą być prowadzone przez przedsiębiorcę albo jego pracowników. Po drugie, przedsiębiorca musi mieć tytuł prawny do dysponowania pojazdem. Jeśli nie są one jego własnością, musi mieć umowę leasingu lub umowę użyczenia.

Po trzecie, jeśli w pojeździe znajdują się towary, to muszą one być własnością przedsiębiorcy albo też sam je kupił, sprzedał, wynajął lub wydzierżawił albo wyprodukował, lub przetworzył, albo naprawił. Towar trzeba przewozić z firmy na własne potrzeby.

To samo tyczy się przewozu pracowników. Jeśli przedsiębiorca nie prowadzi działalności transportowej, to jeśli chce wozić osoby (pracowników) lub towary na potrzeby własne, to musi dokonać zgłoszenia przewozu na potrzeby własne. Takiego zgłoszenia wymaga się od przedsiębiorców, którzy dysponują pojazdami o masie ponad 3,5 t.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Po co zgłoszenie o transporcie na potrzeby własne?

Jeśli przedsiębiorca nie dokona zgłoszenia transportu na potrzeby własne (przy pojeździe o masie ponad 3,5 t) to nawet jeśli będzie prowadził ten pojazd samodzielnie, może być trudno wykazać, że realizuje przewóz w celach prywatnych. To ważne o tyle, że przewozy zarobkowe, działalność transportowa wymaga uzyskania specjalnych zezwoleń.

W przypadku ciężarówek dotyczy ona zarówno przewozów zagranicznych, jak i krajowych. Jeśli chodzi o samochody mniejsze, do 3,5 tony to od niedawna dotyczy to przewozów zagranicznych. Właściciele firm transportowych muszą uzyskać specjalne zezwolenie, a także odpowiednie certyfikaty (certyfikat kompetencji zawodowych). Potrzebne jest też zabezpieczenie finansowe. Pisaliśmy o tym w materiale o firmie transportowej.

Kto korzysta z transportu na potrzeby własne?

Przepisy zezwalające na transport na potrzeby własne wykorzystują np. piekarnie, realizujące samodzielnie dostawy do swoich punktów, przedsiębiorcy, którzy wożą towary swoich klientów, a nie korzystają z kurierów. Choćby tacy, którzy mają kilka magazynów i przemieszczają produkty z nich do punktów, w których sprzedają towary.

Warto pamiętać, że niezależnie od rodzaju prowadzonego biznesu, jeśli mamy konieczność samodzielnego transportu towaru, warto złożyć (nawet jeśli to nie jest konieczne) zgłoszenie transportu na potrzeby własne. Robimy to w Inspektoracie Transportu Drogowego.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!