Rok podatkowy – jak go obliczyć? Kiedy się zaczyna i kończy? Rok podatkowy a rok obrotowy

Czy rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym i jak się ma do niego rok obrotowy? Zbieramy wiedzę, którą muszą mieć przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Polsce i nie tylko.

Rok podatkowy w Polsce – od kiedy do kiedy?

Początek roku podatkowego uzależniony jest od tego czy przedsiębiorca płaci podatek dochodowy PIT (od osób fizycznych) czy CIT (od osób prawnych).

Zgodnie z Ordynacją podatkową, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej (art. 11). Zgodnie z tym zapisem, rok podatkowy dla osób fizycznych zaczyna się 1 stycznia i kończy 31 grudnia.

Inaczej wygląda sytuacja podmiotów płacących podatek dochodowy od osób prawnych, czyli CIT.

Rok podatkowy CIT

Z zasady rokiem podatkowym w CIT jest rok kalendarzowy. Jednak wspólnicy podmiotu opodatkowanego podatkiem CIT mogą wybrać dwie formy ustalenia roku podatkowego:

  • pokrywającą się z rokiem kalendarzowym (1 stycznia – 31 grudnia);
  • rok podatkowy trwający 12 miesięcy kalendarzowych – początkiem roku podatkowego może być inny dzień niż 1 stycznia (np. 1 czerwca – 31 maja).

Co zrobić jeżeli działalność gospodarcza rozpoczyna się w środku roku kalendarzowego? Pierwszy rok podatkowy będzie trwał od dnia rozpoczęcia działalności:

  • do końca roku kalendarzowego;
  • do wybranego dnia kolejnego roku, lecz nie dłużej niż 12 miesięcy;
  • do końca roku kalendarzowego następującego po roku rozpoczęcia działalności (jeżeli działalność zaczęła się między czerwcem a grudniem).

Tylko początek pierwszego roku podatkowego może rozpocząć od dnia innego niż pierwszy dzień miesiąca.

Jeżeli podatnik wybiera rok podatkowy inny niż rok kalendarzowy, musi o tym poinformować w zeznaniu podatkowym CIT-8.

Rok podatkowy PIT

Ordynacja podatkowa wskazuje, że rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, a ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) nie przewiduje innego rozwiązania. Nie ma zatem możliwości modyfikacji tego okresu.

Rok podatkowy a rok obrotowy

Warto pamiętać, że rok podatkowy to jednocześnie rok obrotowy danej jednostki (art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości).

Dla osób prowadzących JDG, rokiem obrotowym będzie zawsze rok kalendarzowy. Okres trwania roku obrotowego/podatkowego mogą natomiast wybrać osoby prawne, czyli płacące CIT.

Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut, lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Podatnik musi poinformować o zmianie roku podatkowego naczelnika urzędu skarbowego. Robi to w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy poprzedzający pierwszy po zmianie rok podatkowy.

W razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe (art. 8 ust. 3 ustawy o CIT).

Rok podatkowy a rok kalendarzowy

Rokiem podatkowym jest dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zawsze rok kalendarzowy. Zmianę roku podatkowego mają natomiast osoby prawne. 

Możliwość przesunięcia roku podatkowego daje art. 8 ust. 1 ustawy o CIT. Podatnik może o tym postanowić w statucie albo w umowie spółki lub w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników. Rok podatkowy nie będzie pokrywał się z rokiem kalendarzowym i potrwa przez kolejne 12 miesięcy.

Z zasady rok podatkowy trwa 12 miesięcy z wyłączeniem pierwszego roku działania podmiotu lub po zmianie roku podatkowego.

Rok podatkowy w innych krajach

Rozważając prowadzenie działalności gospodarczej poza granicami Polski warto wiedzieć kiedy zaczyna się i kończy rok podatkowy w innych krajach, np.:

  • Wielka Brytania – rok podatkowy trwa od 6 kwietnia, do 5 kwietnia kolejnego roku;
  • Holandia – rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym;
  • Niemcy – rok podatkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia;
  • Francja – rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym;
  • USA – rok podatkowy zaczyna się 1 stycznia i trwa do 31 grudnia.

Rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym również w innych krajach europejskich (np. Włoszech) oraz w azjatyckiej potędze, czyli Chinach. W Indiach, najludniejszym kraju świata i największej demokracji, rok podatkowy zaczyna się 1 kwietnia, a kończy 31 marca.

Przeczytaj więcej w kategorii Podatki.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!