PIT-8AR – co to jest, kiedy płacimy?

Tylko do końca stycznia mają czas płatnicy na złożenie deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przedstawiamy niezbędny przewodnik. Tłumaczymy, czym jest deklaracja PIT-8AR, kto powinien ją złożyć i czego nie może w niej zabraknąć.

PIT-8AR – co to jest?

PIT-8AR to roczna deklaracja podatkowa, składana przez płatników, którzy w trakcie roku obliczali, pobierali i wpłacali zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych.

Deklarację składają płatnicy, którzy płacą zryczałtowany podatek dochodowy od m.in.:

  • należności osób zagranicznych,
  • świadczeń otrzymanych od banków, SKOK-ów lub instytucji finansowych, w związku z promocjami,
  • odsetek i dyskontów od papierów wartościowych,
  • dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych,
  • wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych oraz nagród związanych ze sprzedażą premiową,
  • odsetek od pożyczek (z wyjątkiem, gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej),
  • wypłat z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego,
  • kwot jednorazowo wypłacanych przez ZUS, w związku ze śmiercią współmałżonka,
  • świadczeń emerytalnych i rentowych byłych pracowników,
  • świadczeń pieniężnych otrzymanych przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy.

W deklaracji wykazywany jest podatek w miesiącach, w których wypłacono dochody z danego źródła.

Jeśli płatnik nie dokonywał wypłat generujących obowiązek pobrania zaliczek, nie jest zobowiązany do składania tej deklaracji.

Płatnik składa PIT-8AR do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania (jeżeli jest osobą fizyczną), w urzędzie właściwym dla siedziby osoby prawnej lub dla miejsca prowadzenia działalności (jeżeli nie ma siedziby). Jeżeli płatnikiem jest przedsiębiorstwo w spadku, to deklaracja składana jest w urzędzie skarbowym właściwym według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy.

Warto pamiętać, że płatnik wysyła deklarację tylko do urzędu skarbowego, a nie do osób, od których danina została pobrana.

PIT-8AR – do kiedy?

Termin składania deklaracji PIT-8AR to 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.

Ministerstwo Finansów przygotowało nową, trzynastą wersję deklaracji. Ma ona zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2023 roku i musi być złożona do 31 stycznia 2024 roku. 

Co zrobić, jeżeli płatnik zakończył działalność gospodarczą przed tą datą? Powinien złożyć PIT-8AR do dnia zaprzestania tej działalności.

CZYTAJ TAKŻE:

  1. PIT-4R za 2023 roku – kto składa, jak wypełnić, do kiedy złożyć?
  2. Zmiany w ryczałcie 2024 – więcej osób będzie mogło rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  3. Ryczałt od przychodów – stawki 2024
  4. Rozlicz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w PIT-28 online. Do kiedy złożyć PIT 28 za 2023 rok?
  5. Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

PIT-8AR – jak wypełnić?

Deklarację PIT 8AR składa się w urzędzie skarbowym tylko w formie elektronicznej. Płatnicy mogą to zrobić za pośrednictwem państwowego portalu e-Deklaracje lub korzystając z wybranej aplikacji do księgowości.

Płatnik znajdzie na formularzu osiem części, w których podaje:

A – informacje na temat urzędu skarbowego właściwego dla płatnika i celu złożenia formularza;

B – informacje na temat płatnika (m.in. czy jest osobą fizyczną/prawną, imię, nazwisko, data urodzenia, nazwa);

C – wysokości kwot pobranych zryczałtowanego podatku dochodowego w zależności od źródła pochodzenia przychodu (dane podawane w ujęciu miesięcznym);

D – pomniejszenie podatku zgodnie z art. 26eb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 18db ustawy o podatku dochodowym od osób prywatnych;

E – kwotę podatku do wpłaty do urzędu skarbowego (z podziałem na miesiące);

F – odsetki od zaległości podatkowych pomniejszające środki przenoszone z konta mieszkaniowego lub lokaty mieszkaniowej na wskazany przez oszczędzającego rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy z 26.05.2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe;

G – informacje o przesunięciu terminu przekazania podatku;

H – podpis płatnika lub osoby wyznaczone do obliczenia i pobrania podatku/pełnomocnika płatnika.

Interaktywny formularz w systemie e-Deklaracje podpisywany jest elektronicznym podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzacyjnymi. W innych aplikacjach dokument można uwierzytelnić np. kwotą przychodu płatnika.

PIT-8AR – jak obliczyć?

Wysokość kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego, którą należy wpłacić do urzędu skarbowego, oblicza się poprzez odjęcie od kwot za poszczególne miesiące w części C (wiersz 38) odpowiednich kwot z części D deklaracji.

PIT-8AR – na jakie konto wpłacić?

Należność wynikającą z PIT-8AR można opłacić za pośrednictwem indywidualnego mikrorachunku podatkowego. Taki mikrorachunek przypisany jest do każdego płatnika i służy do wpłat z tytułu m.in. podatku dochodowego PIT (od osób fizycznych) i CIT (od osób prawnych) oraz podatku od towaru i usług (VAT). Numer mikrorachunku generuje się na serwisie e-Urząd Skarbowy (podatki.gov.pl).

Odsetki od pożyczki w PIT-8AR – jak je wykazać i zaokrąglić?

Pobrane kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego płatnik podaje w części C deklaracji PIT-8AR. Odsetki od pożyczek wpiszesz w wierszu 14. 

Zgodnie z ordynacją podatkową (art. 63) kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego zaokrągla się do pełnych złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Dywidenda w PIT-8AR

Deklarację PIT-8AR składają płatnicy pobierający zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych m.in. od przychodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Wysokość kwot podatku z tytułu dywidend, które pobrałeś, wpisz w wierszu 17 w części C, w miesiącu, w którym pobrałeś zryczałtowany podatek dochodowy.

Z łatwością wypełnij formularz PIT-8AR za pomocą Małej Księgowości

Dzięki Małej Księgowości z łatwością wypełnisz formularz informujący o pobranych zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. Program automatycznie uzupełni większość pól na podstawie danych, które wprowadzałeś w trakcie roku. Tobie pozostaje już tylko dodać brakujące informacje i wysłać formularz.

Przeczytaj więcej w kategorii PIT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!