Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) to podatek, który w sposób bezpośredni obciąża dochody osób prawnych, głównie spółek. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na jego temat!

Podatek dochodowy od osób prawnych obciąża dochód wielu spółek, spółdzielni, fundacji i  stowarzyszeń. Jego stawka wynosi 9% lub 19%, ale podatnicy mogą liczyć na wiele ulg i zwolnień. Sprawdziliśmy, czym dokładnie jest podatek dochodowy od osób prawnych, kto musi go płacić, z jakich zwolnień można skorzystać oraz co dokładnie jest opodatkowane.

Czym jest podatek dochodowy od osób prawnych?

Kwestie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) zostały uregulowane w ustawie z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych. Jest to podatek, który w sposób bezpośredni obciąża dochody uzyskiwane przez osoby prawne. Odpowiednikiem podatku CIT w przypadku osób fizycznych jest podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT).

CIT – podstawowe zasady

 1. Podmioty zmuszone do odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych powinny rozliczać się na zasadach pełnej księgowości, a więc prowadzić księgi rachunkowe.
 2. W trakcie trwania roku podatkowego nie składa się deklaracji podatkowych, a jedynie wpłaca zaliczki na CIT w trybie miesięcznym lub kwartalnym.
 3. Podatek CIT rozlicza się na zeznaniu podatkowym CIT-8, które należy złożyć do końca marca roku następującego po zamkniętym roku podatkowym.

CIT – podmiot opodatkowania

Do odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych zobowiązane są:

 • osoby prawne – na przykład: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie;
 • spółki kapitałowe w organizacji;
 • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej) – na przykład: placówki oświatowe i wspólnoty mieszkaniowe;
 • spółki jawne mające siedzibę lub zarząd w Polsce;
 • spółki komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd w Polsce;
 • spółki komandytowe mające siedzibę lub zarząd w Polsce;
 • podatkowe grupy kapitałowe;
 • spółki niemające osobowości prawnej, mające siedzibę lub zarząd w innym państwie (jeśli spełniają warunki wymienione w ustawie).

CIT – przedmiot opodatkowania

Przedmiotem opodatkowania w podatku CIT jest dochód, a więc różnica pomiędzy osiągniętymi przychodami oraz poniesionymi kosztami. Dochód może zostać osiągnięty z zysków kapitałowych lub innych źródeł przychodów.

Przedsiębiorstwa posiadające siedzibę lub zarząd w Polsce są zobowiązane do odprowadzania CIT-u od całości dochodów, niezależnie od miejsca, gdzie te dochody zostały osiągnięte. Firmy nieposiadające siedziby lub zarządu w Polsce, ale prowadzące tutaj działalność, są zobowiązane do rozliczenia podatku jedynie od dochodów, które zostały osiągnięte w Polsce.

W CIT bierze się pod uwagę przychody należne!

Ważną kwestią jest fakt, że za przychody w rozumieniu CIT rozumie się wszelkie należne przychody związane z wykonywaniem działalności gospodarczej, nawet te, które jeszcze nie zostały faktycznie otrzymane (po wyłączeniu wartości zwróconych towarów i udzielonych bonifikat). Oznacza to, że przychód powstaje w momencie wykonania usługi (w całości lub części) lub dokonania sprzedaży, nie w chwili otrzymania zapłaty.

Zwolnienia przedmiotowe

Wśród dochodów zwolnionych z konieczności odprowadzenia od nich podatku dochodowego od osób prawnych znajdują się:

 • środki przekazane na działalność naukową, naukowo-techniczną i oświatową;
 • pieniądze przeznaczone na wspieranie inicjatyw społecznych, na przykład na budowę dróg i sieci telekomunikacyjnych;
 • fundusze przekazane na wsparcie dobroczynności, ochrony zdrowia i rehabilitację.

Z takich zwolnień korzystają najczęściej zrzeszenia, stowarzyszenia i fundacje.

Stawki podatkowe

W podatku od dochodów osób prawnych stosuje się dwie stawki podatkowe – 19% oraz 9% podstawy opodatkowania.

Stawka podatkowa 9% obowiązuje w przypadku:

 • firm rozpoczynających działalność, przez pierwszy rok prowadzenia firmy;
 • małych podatników, a więc przedsiębiorców, którzy odnotowali w poprzednim roku podatkowym wartość przychodu ze sprzedaży brutto nieprzekraczającą równowartości 2 milionów euro;
 • przedsiębiorców, którzy odnotowali w poprzednim roku podatkowym wartość przychodu nieprzekraczającą równowartości 2 milionów euro.

Szczególny rodzaj podatku dochodowego od osób prawnych – estoński CIT

Istnieje możliwość, aby podatnicy CIT-u rozliczali się na zasadach estońskich. Muszą jednak ku temu spełnić szereg warunków określonych w ustawie.

Cechą odróżniającą estoński CIT od tego tradycyjnego jest fakt, że tutaj nie ma konieczności prowadzenia rachunkowości podatkowej, ustalania kosztów uzyskania przychodów oraz obliczania odpisów amortyzacyjnych. Zaliczki na ten rodzaj podatku nie są płacone co miesiąc, a raz w roku – w momencie wypłaty zysku ze spółki w postaci dywidendy.

Zaletą estońskiego CIT-u jest możliwość swobodnego określenia momentu, w którym nastąpi opodatkowanie, a efektywna stawka podatku, a więc suma podatku od zysków spółki i podatku od wypłacanej wspólnikom dywidendy, będzie niższa, niż ma to miejsce przy CIT-cie klasycznym.

Podsumowując, CIT to podatek dochodowy od osób prawnych. To podatek bezpośredni i obciążający dochody. Jego stawka wynosi 9% lub 19%. Szczególnym rodzajem podatku dochodowego od osób prawnych jest CIT estoński.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!