Rozliczanie podatku miesięcznie czy kwartalnie? Co jest korzystniejsze?

Przedsiębiorcy są przyzwyczajeni do tego, że podatki trzeba rozliczać regularnie. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że zamiast rozliczać je miesięcznie, można wykorzystać rozliczanie podatku kwartalnie. Kiedy to możliwe i jak się za to zabrać?

Jeśli przedsiębiorca wystawi kontrahentowi fakturę, to niezależnie od tego, czy płatność za fakturę pojawi się na koncie firmy, czy też nie, przedsiębiorca musi rozliczyć podatek dochodowy. Jeśli jest czynnym płatnikiem VAT, dodatkowo musi rozliczyć jeszcze podatek VAT.

Rozliczanie podatku kwartalne

Brak płatności w terminie powoduje, że musimy rozliczyć podatek od transakcji, która jeszcze nie została uregulowana. Może to stanowić nie lada problem. Szczególnie gdy biznes jest na początkowym etapie rozwoju i nie zawsze dysponujesz wystarczającymi środkami finansowym.

I właśnie dlatego warto zainteresować się kwartalnym rozliczaniem podatku, zarówno dochodowego, jak i VAT.

Rozliczanie podatku kwartalne – jak to zrobić?

Zacznijmy jednak najpierw od podatku dochodowego. Jeśli rozliczamy go miesięcznie, trzeba zapłacić taki podatek do 20.dnia miesiąca następnego. Jeśli rozliczamy luty, to podatek dochodowy, płacimy do 20. marca.

W przypadku rozliczenia kwartalnego też rozliczamy podatek 20 dnia miesiąca, ale w miesiącu, który przypada po danym kwartale. W najlepszym wypadku od transakcji mamy czasem więc prawie 4 miesiące.

Jak to możliwe? Jeśli fakturę wystawiliśmy na początku stycznia, a rozliczamy się kwartalnie, to podatek dochodowy rozliczymy dopiero 20 kwietnia. Za drugi kwartał zapłacimy do 20 lipca, za trzeci – do 20 października, a za czwarty – do 20 stycznia kolejnego roku.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Podatek rozliczany kwartalnie nie jest jednak dla wszystkich. Możliwość taką przewiduje się wyłącznie dla małych podatników, a także dla tych, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Mały podatnik to podatnik, który w poprzednim roku osiągnął przychód nie wyższy niż 2 mln euro w przeliczeniu na złotówki. W 2022 jest to więc 9 188 000 zł.

Rozliczanie podatku VAT kwartalne

Podobnie jak podatek dochodowy, tak i podatek VAT można rozliczyć kwartalnie. Gdy korzystamy z takiej możliwości, trzeba złożyć plik JPK_V7K i zapłacić VAT do 25 dnia miesiąca po zakończeniu danego kwartału.

Podatek VAT w formie kwartalnej mogą rozliczać wyłącznie mali podatnicy. Podatku VAT kwartalnie nie mogą rozliczać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają dopiero działalność, a także tych, którzy korzystali ze zwolnienia z VAT i zdecydowali się na rejestrację jako płatnicy podatku VAT.

W obu tych przypadkach musi minąć 12 pełnych miesięcy rozliczania podatku VAT miesięcznie, żeby można było skorzystać z możliwości kwartalnego rozliczenia VAT.

CZYTAJ TAKŻE: Nie dostałem zapłaty za fakturę. Czy muszę zapłacić podatek?

Warto wiedzieć, ze w przypadku podatku VAT definicja małego podatnika jest inna niż w przypadku podatku dochodowego. Dla VAT-u limit kwoty, który pozwala na utrzymanie statusu małego podatnika to równowartość 1 200 000 euro. Przeliczając to na złotówki, w 2022 roku limit ten wynosi 5 513 000 zł.

Rozliczanie podatku VAT kwartalne – kiedy nie jest możliwe?

Oprócz wspomnianych wyżej ograniczeń jest jeszcze jeden przypadek, kiedy kwartalne rozliczenie podatku VAT nie będzie możliwe. Chodzi tu o sytuację, gdy w danym kwartale albo w czterech poprzedzających podatnik dokonał dostawy towarów, określonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Chodzi np. o węgiel czy pręty stalowe Pełna lista znajduje się tutaj, chyba że wartość sprzedanych towarów z załącznika nie przekroczyła 50 000 zł.

Rozliczanie podatku kwartalne – co daje?

Kwartalne rozliczanie podatków to zdecydowanie mniej przelewów do urzędu skarbowego. Oprócz tego można znacznie łatwiej planować finanse firmowe, szczególnie gdy płatności od kontrahentów nie wpływają w terminie. Te, które wpłynęły, można przeznaczyć na bieżące wydatki firmowe.

Rozliczanie podatku kwartalne – jak na nie przejść?

Przejście na rozliczenie kwartalne podatku PIT możliwe jest raz w roku, na początku roku podatkowego. Na kwartalne rozliczenie podatku VAT można przejść 4 razy w roku. Zgłoszenia trzeba dokonać do 25. dnia drugiego miesiąca tego kwartału, od którego chcemy rozliczać się kwartalnie.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!