Przedawnienie długu – czy każdy dług trzeba spłacić?

Dług, poprawnie nazywany wierzytelnością to uprawnienie do żądania określonego zobowiązania. Kiedy dług się przedawnia. Czy przedawnienie długu powoduje, że nie trzeba go spłacać?

Prawo wskazuje, że swoich roszczeń można dochodzić w określonym czasie. Gdy minie wskazany w prawie termin, mamy do czynienia z przedawnieniem długu. Co ważne, przedawnieniu ulegają wyłącznie roszczenia majątkowe.

Terminy przedawnienia długu

Żeby dług się nie przedawnił, wierzyciel musi w określonym czasie rozpocząć odzyskiwanie wierzytelności. Ogólna zasada zakłada, że roszczenie przedawnia się po 6 latach od dnia wymagalności.

Konkretne zobowiązania mogą jednak mieć inne terminy przedawnienia długu. I tak dla zobowiązań, które są powtarzalne (np. comiesięczne abonamenty), albo takich, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, przedawnienie wynosi 3 lata.

Dwuletni okres przedawnienia dotyczy roszczeń, które wynikają ze sprzedaży płodów rolnych i leśnych. Dokładne terminy przedawnień konkretnych zobowiązań, podajemy niżej.

Co zrobić by dług się nie przedawnił

Jeśli kontrahent jest ci winny pieniądze, a nie chcesz, by dług się przedawnił, pamiętaj, że możesz zastosować tzw. przerwanie przedawnienia długu.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Żeby można było przerwać okres przedawnienia, trzeba złożyć wniosek do sądu albo rozpocząć mediację przed sądem polubownym. Mówiąc inaczej, rozpocząć działania, które będą elementem egzekucji długu. Okres przedawnienie przerywa się też, gdy dłużnik uzna roszczenie. W takiej sytuacji bieg przedawnienia liczy się od nowa.

Przedawnienie długu może być zawieszone (a nie przerwane), jeśli roszczenie złożone jest przez dzieci przeciw rodzicom, a także w przypadku osób, które nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych.

Czy przedawniony dług nie istnieje?

To, że dług się przedawni, nie oznacza, że przestaje istnieć. Zgodnie z prawem, wierzytelność wciąż funkcjonuje, ale jest uznana za nienależną. Mówiąc wprost, nawet przedawniony dług wciąż istnieje. Jeśli więc dłużnik ma wrażenie, że przedawnienie spowoduje, że nie musi spłacać zobowiązania, to jest w błędzie.

Terminy przedawnienia

Terminy przedawnienia opisuje kodeks cywilny. Podstawowy okres dla roszczeń majątkowych to 6 lat. Po 5 latach przedawniają się roszczenia związane z podatkami. Szybciej, bo w ciągu 3 lat przedawniają się roszczenia z tytułu działalności gospodarczej oraz zobowiązań okresowych.

Podobnie jest w przypadku obowiązku spłaty kredytu lub pożyczki, a także zadłużenia z tytułu czynszu. Roszczenia związane z umową o pracę przedawniają się po 3 latach, te wynikające z tytułu umowy o dzieło ulegają przedawnieniu po 2 latach.

Zdecydowanie najszybciej przedawniają się mandaty, a także kary za brak biletu na przejazd. W tym przypadku przedawnienie działa już po roku.

Czy można odzyskać przedawniony dług?

Żeby nie doprowadzić do przedawnienia długu, trzeba wystarczająco szybko rozpocząć egzekwowanie należności. W przeciwnym razie możemy mieć problem z odzyskaniem zobowiązania. Wystarczy jednak złożyć pozew, rozpocząć mediację by okres przedawnienia został przerwany.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!