Składka chorobowa na umowie zlecenie

Czy w przypadku umowy zlecenia płaci się składkę chorobową? Czy składka chorobowa na umowie zlecenie pozwala na otrzymanie pieniędzy za zwolnienie lekarskie?

Składka chorobowa na umowie zlecenie nie jest obowiązkowa. Nie oznacza to jednak, że nie można się na nią zdecydować. Sprawdź, w jakich przypadkach pracownik na umowie zlecenie może otrzymać świadczenie chorobowe.

Składka chorobowa na umowie zlecenie

Każdy, kto pracuje na podstawie umowy o pracę, ma możliwość otrzymania zasiłku chorobowego. Wystarczy, że jest niezdolny do pracy, czyli otrzyma zwolnienie lekarskie, tzw. L4. Pojawia się pytanie, co dzieje się, jeśli mamy do czynienia z umową zlecenia. Czy składka chorobowa na umowie zlecenie musi być opłacana i czy w takiej sytuacji przysługuje zasiłek chorobowy?

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna. W związku z tym nie mamy tutaj do czynienia z ochroną na poziomie gwarantowanym przez umowę o pracę. Mowa tu o płatnych urlopach, czy obowiązku zapewnienia ochrony np. w przypadku choroby. Podjęcie współpracy na zasadzie umowy zlecenia nie musi powodować jednak, że w razie choroby zleceniobiorca pozostaje bez pieniędzy.

L4 i umowa zlecenia

Zleceniobiorca może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Ma wtedy prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Podczas nieobecności w pracy otrzyma pieniądze, świadczenie chorobowe. Jeśli zleceniobiorcy zależy na takim świadczeniu, to może złożyć wniosek do zleceniodawcy o rejestrację w ZUS. Trzeba pamiętać, że po tym, jak zleceniobiorca zostanie zarejestrowany w ZUS, będzie mógł skorzystać z zasiłku dopiero po 90 dniach bycia ubezpieczonym.

Czytaj także: Kiedy odszkodowanie z ZUS? Jak je uzyskać, kto może je dostać?

Składka chorobowa na umowie zlecenia dla studenta

Studenci bardzo często pracują na umowie zlecenie W związku z tym pojawia się pytanie, co z ubezpieczeniem chorobowym. Jak czytamy w ustawie o ubezpieczeniach społecznych, osoba, która nie przekroczyła 26 lat i ma status ucznia lub studenta, nie może skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Kto płaci składkę przy ubezpieczeniu chorobowym?

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe finansowane jest przez osobę, która chce z niego skorzystać. Jeśli więc mamy do czynienia z umową zlecenie, to płatnikiem będzie zleceniobiorca.

Jaki zasiłek na L4?

Jeśli zleceniobiorca korzysta z dobrodziejstw ubezpieczenia chorobowego, to w sytuacji, gdy nie będzie mógł pracować w wyniku choroby, ma prawo do zasiłku chorobowego. Żeby ustalić, jaka jest wysokość świadczenia, potrzebna jest kwota przychodu za pełne miesiące ubezpieczenia.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2023 roku

W 2023 r. minimalna podstawa chorobowego wyniesie:

  • od 1 stycznia do 30 czerwca – 3 011,52 zł,
  • od 1 lipca do 31 grudnia – 3 106,44 zł.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika z tytułu pracy w pełnym wymiarze nie może być niższa od kwoty ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę po jego pomniejszeniu o 13,71%.

Ile wynosi zasiłek chorobowy w 2023 roku?

Jak już wspominaliśmy, miesięczny zasiłek to standardowo 80% wynagrodzenia. W określonych przypadkach zasiłek ten to 100% pensji. Zasiłek chorobowy w tej wysokości wypłacany jest kobietom w ciąży, lub osobom, które uległy wypadkowi w drodze do lub z pracy.

Zasiłek chorobowy – stawka dzienna?

Zasiłek chorobowy należy się za każdy dzień, w którym występuje niezdolność do pracy. Nie wyłącza się z tego dni wolnych od pracy. Za każdy dzień należy się więc 1/30 podstawy wymiaru wynagrodzenia.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!