Umowa zlecenie 2023 – jaka jest minimalna stawka godzinowa? Czy na zleceniu trzeba opłacać składki ZUS?

Umowa zlecenie jest najpopularniejszą umową cywilnoprawną zawieraną w Polsce. W wielu przypadkach to bardzo opłacalna forma zatrudnienia, która pozwala legalnie zlecić komuś określoną pracę, bez konieczności tworzenia etatu.

Czym jest umowa zlecenie? Jakie są jej wady i zalety? Czy na umowie zlecenie trzeba opłacać składki ZUS? Jaka jest minimalne wynagrodzenie dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Umowa zlecenie – umowa cywilnoprawna

Zgodnie z art. 734 Kodeksu cywilnego: § 1. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Umowę zlecenie zaliczamy do kanonu umów cywilnoprawnych. Jak sama nazwa wskazuje, umowy zlecenie podlegają pod Kodeks cywilny, a nie Kodeks pracy. To zasadniczy minus dla zleceniobiorców. O urlopie chorobowym, wypoczynkowym, czy okresie wypowiedzenia i innych dobrodziejstwach etatu mogą na starcie zapomnieć.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa zlecenie – wzór do pobrania

Stąd wiele dość dramatycznych sytuacji np. w czasie pandemii, kiedy z dnia na dzień wielu zleceniobiorców zostawało bez środków do życia. Z drugiej strony, wielu zleceniodawców, w tym samym czasie zostawało bez wykonawców określonych zleceń (kwarantanna, lockdown, etc.). Brak rąk do pracy okazywał się wówczas zmorą.

Nie jest jednak tak, że w przypadku umowy zlecenie, pracodawca nie ma żadnych obowiązków. Otóż ma! M.in. w obszarach związanych ze sferą BHP. To oznacza, że pod tym względem pracownicy etatowi, jak i zleceniobiorcy są właściwie zrównani. Podajmy przykład.

Fotograf, który ma wykonać zdjęcia inwestycji na potrzeby strony internetowej dewelopera, musi otrzymać kask ochronny i inne konieczne zabezpieczenia wynikające z przepisów BHP. Jeśli obowiązek ten nie zostałby dopełniony i doszłoby do nieszczęścia, odpowiedzialność spadałaby na zleceniodawcę!

Umowa zlecenie a stosunek pracy

Umowa zlecenie pozwala na dość dużą swobodę, jeżeli chodzi np. o ustalenie miejsca, czy czasu wykonania zadania. Mało tego, spora elastyczność dotyczy także sposobu, jakim dane zadanie zostanie wykonane.

CZYTAJ TAKŻE: Koszt zatrudnienia pracownika – umowa zlecenie i umowa o dzieło

W przeciwieństwie do umowy o pracę osoba wykonująca zlecenie pozbawiona jest pewnych gwarancji. Przy umowie zlecenie brak określonych prawnie okresów wypowiedzenia, urlopów, wynagrodzenia chorobowego, świadczeń, czy dodatków za pracę w nadgodzinach. Nie daje on też żadnej gwarancji zatrudnienia.

Podpisując umowę zlecenie, przedsiębiorca powinien pamiętać jednak, że podczas gdy on sam może zwolnić pracownika w dowolnym momencie, to jego pracownik ma taką samą dowolność. Wybierając zlecenie zamiast umowy o pracę i nie uzgadniając okresu wypowiedzenia w umowie, musimy liczyć się z tym, że możemy z dnia na dzień zostać bez pracowników.

Umowa zlecenie a składki ZUS

Tu przepisy są jasne. Każdy zleceniobiorca musi być zgłoszony przez zleceniodawcę do ZUS. Prawo wskazuje tu konkretny termin – siedem dni od dnia rozpoczęcia umowy zlecenia. Takie zgłoszenie odbywa się za pomocą formularza ZUS ZUA. Objęty ubezpieczeniem zostaje od momentu zawarcia umowy.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa zlecenie a urlop

Zgłoszenie to jednak nie wszystko. Jeżeli chcesz zatrudnić kogoś na umowę zlecenie, musisz pamiętać o obowiązku naliczania i odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolniony z takiego obowiązku jest jedynie przedsiębiorca, w sytuacji, w której zleceniobiorca ma już inne tytuły do ubezpieczenia. Na przykład pracuje gdzieś na etacie, a zlecenie jest jedynie formą „dorobienia” do pensji. Przy takich sprzyjających warunkach, opłacić trzeba jedynie składkę zdrowotną i nic więcej.

Z wyżej wymienionego obowiązku prawo zwalnia zleceniodawcę, jeśli ten podpisuje umowę zlecenie ze studentem, który nie ukończył jeszcze 26. roku życia.

W każdym innym przypadku zleceniobiorca objęty jest ubezpieczeniami:

  • emerytalnemu,
  • rentowemu,
  • wypadkowemu,
  • zdrowotnemu.

Nieobowiązkowe jest w tym przypadku ubezpieczenie chorobowe.

Wynagrodzenie za umowę zlecenie 2023 – minimalna stawka godzinowa

Tu nie ma samowolki. Prawo wskazuje jasno jakie jest minimum, które MUSI zarobić zleceniobiorca. W tym wypadku obowiązuje nas tzw. minimalna stawka godzinowa. Powyższe wiąże się z koniecznością prawidłowej i skutecznej ewidencji czasu, jakie zleceniobiorca poświęcił na realizację postanowień umowy.

CZYTAJ TAKŻE: Najniższa krajowa w Polsce 2023

Od 1 lipca 2023 r. wysokość minimalnej stawki godzinowej brutto wynosi 23,50 zł. To wzrost o 70 groszy w stosunku do stawki obowiązującej od stycznia tego roku.

Kolejnych podwyżek możemy spodziewać się na początku 2024 roku. Wówczas osoby wykonujące pracę na zleceniu będą za godzinę zarabiać przynajmniej 27,70 złotych. Kolejna podwyżka zostanie wprowadzona w lipcu i wówczas stawka godzinowa za pracę z tytułu umowy zlecenia będzie wynosić 28,10 złotych.

Wypowiedzenie umowy zlecenie

Wypowiedzenie umowy zlecenie ma co do zasady, skutek natychmiastowy. Wynika to z zasady wzajemnego zaufania stron. Jeśli jednak obu stronom umowy zależy na tym, by zagwarantować sobie ostrzeżenie przed zakończeniem współpracy, w umowie można zawrzeć klauzulę określającą okres wypowiedzenia dowolnej długości.

Wypowiedzenie umowy zlecenie powinno nastąpić w takiej samej formie, w jakiej nastąpiło jej zawiązanie (np. pisemnie), w sposób, który pozwoli drugiej stronie się z nim zapoznać.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!