Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich [WZÓR DO POBRANIA]

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich to zdecydowanie najmniej obciążona podatkowo umowa cywilnoprawna. Z kim można podpisać umowę o dzieło? Jak wygląda wzór umowy o dzieło?

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich jest bardzo popularną umową. Podpisujemy ją, zamawiając stworzenie określonego dzieła i przejąć prawa autorskie.

Umowa o dzieło – co to jest?

Żeby można było podpisać umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, musi dojść do stworzenia dzieła. I tu pojawia się wiele wątpliwości, czym jest tak naprawdę dzieło pozwalające na zastosowanie umowy o dzieło.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa z prawnikiem. Co musi mieć?

Uznaje się, że dzieło to utwór literacki, naukowy, artystyczny, czy muzyczny, a także wykonywanie takich czynności, które prowadzą do osiągnięcia określonego wytworu, rezultatu.

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich

Umowa o dzieło powinna bardzo dokładnie określać własność utworu. Samo przekazanie egzemplarza utworu nie powoduje automatycznie przejścia praw autorskich na zamawiającego.

Żeby to nastąpiło, w umowie o dzieło trzeba zawrzeć takie dokładne zapisy. Jeśli prawa autorskie zostaną przekazane na zamawiającego, będzie on miał dużą swobodę w dysponowaniu utworem.

Warto więc bardzo dokładnie określić fakt nabycia autorskich praw majątkowych i pola eksploatacji. Mówiąc inaczej, chodzi o sposób korzystania z dzieła. Wymienia się tutaj trzy rodzaje sposobów korzystania z dzieła:

  1. utrwalanie i zwielokrotnianie utworu,
  2. obrót oryginałem albo egzemplarzami dzieła,
  3. rozpowszechnianie utworu, czyli np. publiczne wykonanie.

W umowie powinny być określone pola eksploatacji utworu.

Odpowiedzialność przy umowie o dzieło

Wytwórca dzieła, czyli osoba, która przyjmuje zamówienie na dzieło, ponosi pełną odpowiedzialność za to, jak zostało wykonane. W przypadku gdy dzieło jest wadliwe, zamawiający ma prawo odstąpić od umowy albo zlecić poprawienie dzieła komuś innemu na koszt pierwotnego wykonawcy.

Żeby tak jednak zrobić, trzeba wezwać wykonawcę do dokonania poprawek w określonym czasie. Zamawiający może też zabezpieczyć swoje interesy, przyjmując oświadczenie, że wykonawca dzieła ma potrzebne umiejętności.

Czy można odstąpić od umowy o dzieło?

Od umowy o dzieło można odstąpić. Zamawiający może to zrobić w każdym momencie. Jeśli jednak zdecyduje się na to przed ukończeniem dzieła, to musi zapłacić umówione wynagrodzenia, pomniejszając je o część niewykonaną.

Zamawiający nie będzie musiał zapłacić za dzieło, jeśli wykonawca opóźnia wykonanie prac w taki sposób, że nie będzie w stanie wykonać dzieła w określonym czasie, albo gdy dzieło zostanie wykonane niezgodnie z umową. Żeby odstąpić od umowy, dzieło musi mieć wady, został wyznaczony termin naprawienia dzieła, ale nie został on dotrzymany albo dzieło ma tak istotne wady, że nie da się ich usunąć.

Wykonawca ma znacznie mniej możliwości odstąpienia od umowy. Jednym z przypadków jest odstąpienie od umowy z powodu braku współpracy z zamawiającym przy stworzeniu dzieła, gdy ten jej nie realizuje.

Przykład umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich składa się z kilku elementów. Po pierwsze określamy strony umowy, czyli zamawiającego i wykonawcę zlecenia. Po drugie dokładnie określamy rodzaj dzieła, które ma być stworzone, a także określamy wynagrodzenie oraz termin wykonania dzieła.

Prawa autorskie przechodzą na zamawiającego albo w dniu otrzymania wynagrodzenia przez wykonawcę, albo w dniu dostarczenia dzieła, jego przyjęcia lub powstania dzieła. To musi być dokładnie określone w umowie.

Pobierz – WZÓR UMOWY O DZIEŁO z przeniesieniem praw autorskich – Wersja .docx (możliwość edytowania)

Pobierz – WZÓR UMOWY O DZIEŁO z przeniesieniem praw autorskich – Wersja .pdf

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!