Wpłata składek ZUS na poczcie – czy można to zrobić?

Czy wpłata składek ZUS na poczcie jest możliwa? Co jeszcze trzeba wiedzieć o składkach ZUS? Kiedy powinieneś je zapłacić? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie najważniejsze informacje.

Żyjemy w czasach cyfryzacji. Każdego dnia zużywamy tysiące gigabajtów transferu. Szacuje się, że statystyczny obywatel Polski miesięcznie zużywa około 7 GB tylko z transferu danych operatora. Rośnie też popularność usług cyfrowych. Czy wpłata składek ZUS na poczcie jest możliwa?

Co warto wiedzieć o składkach na ZUS?

W polskim porządku prawnym muszą opłacać je niemal wszyscy. Wyjątkiem od tej reguły nie są też przedsiębiorcy, choć dla nich rząd wprowadził program Mały ZUS Plus, dzięki któremu przez pewien czas ta danina może być o wiele niższa. 

CZYTAJ TAKŻE: Mały ZUS i działalność gospodarcza na emeryturze

Niestety, ale w parze z mniejszymi składkami idzie też niższa wysokość emerytury. Można powiedzieć, że jest to broń obosieczna, dlatego też ustawodawca dał właścicielom firm wybór w zakresie tego, czy chcą skorzystać z tego programu, czy nie. Nie jest on obowiązkowy.

Na pewno warto zwrócić też uwagę na to, że składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie mają wartości stałej. Ich wysokość zmienia się wraz z wysokością uśrednionego przeciętnego wynagrodzenia, jakie jest wypłacane w Polsce.

W praktyce oznacza to, że składka prawie zawsze będzie rosnąć. A przynajmniej taki trend obserwujemy od kilku dobrych lat. W 2022 roku jej wysokość wzrośnie o nieco ponad 160 złotych, co będzie rekordową w historii III RP podwyżką tej daniny, która dotknie zwłaszcza właścicieli firm. 

Kiedy płacimy składki ZUS?

Niestety, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zdecydował się na jedną datę dla wszystkich rodzajów płatników. Składka zawsze opłacana jest w tym samym terminie, co deklaracja rozliczeniowa. Dla jednostek budżetowych jest to piąty dzień następnego miesiąca.

CZYTAJ TAKŻE: Zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS

Do 10 dnia miesiąca rozliczają się osoby fizyczne, które opłacają składki za siebie. Można tu wskazać na przykład jednoosobowe działalności gospodarcze, których właściciel, a jednocześnie pracownik, opłaca tylko składkę za siebie. 

Do 15 dnia miesiąca z ZUS-em muszą rozliczyć się te podmioty, które opłacają składki za zatrudnionych w firmie pracowników. Można tu wskazać niemal na wszystkie firmy, które zatrudniają takie osoby na umowę o pracę, bez względu na formę prawną takich podmiotów.

Cały system opiera się na NRS, czyli Numerze Rachunku Składkowego. W przelewie nie podajemy więc Numeru Identyfikacji Podatkowej czy identyfikatora PESEL. Wpisuje się tylko kwotę, nadawcę, odbiorcę oraz przynależny do naszej firmy numer rachunku bankowego.

Na opłaty dla ZUS-u składa się ubezpieczenie:

 • społeczne,
 • zdrowotne,
 • na fundusz pracy,
 • fundusz solidarnościowy,
 • fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych,
 • fundusz emerytur pomostowych.

Na szczęście nie musimy dzielić przelewu na te wszystkie świadczenia. Robi to za nas Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Przed dokonaniem pierwszego przelewu warto upewnić się, że podczas zakładania firmy skorzystaliśmy z właściwego formularza. Wynika to w dużej mierze z tego, że ZUS wciąż wspiera program Ulga na Start, dzięki któremu młode firmy przez pierwsze pół roku są zwolnione z większości danin.

Czy składki ZUS można opłacić gotówką na poczcie?

Istnieje kilka metod, by zapłacić za ZUS. Warto jednak rozpocząć od tego, że nie trzeba wpadać w panikę, jeśli ostatni dzień, kiedy możemy opłacić składkę, przypada na weekend lub święto. W takiej sytuacji ostatni dzień na płatność automatycznie przechodzi na najbliższy dzień roboczy. Jeśli jednak pominiemy termin, to za każdy dzień będą naliczane odsetki karne.

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa ZUS? Za co tak naprawdę płacisz składki?

Zgodnie z literą prawa, za ZUS można zapłacić:

 • w banku (w tym także przez internet),
 • w SKOK-u,
 • w biurze usług płatniczych,
 • w instytucjach płatniczych,
 • w instytucjach wspierających obsługę pieniądza elektronicznego,
 • w placówce pocztowej.

Mimo postępującej cyfryzacji wciąż są dostępne formularze, dzięki którym można szybko nadać taki przelew. Warto pamiętać o tym, że decyduje data jego nadania. Nie ma więc większego znaczenia to, że zanim kwota zostanie zaksięgowana przez ZUS minie kilka dni. Stan środków zawsze można sprawdzić, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. 

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!