Windykator a komornik – zakres uprawnień

Windykator a komornik może wydawać się subtelnym rozróżnieniem. Warto jednak wiedzieć, że windykator i komornik mają zupełnie inne uprawnienia.

Windykator a komornik to zawody o zaskakująco różnym zakresie zobowiązań i uprawnień. Dowiedz się, co może zająć komornik, a co windykator.

Windykator a komornik – podstawowe różnice

Rozważając zagadnienie „windykator a komornik”, trzeba pamiętać przede wszystkim, że windykator ma zdecydowanie mniejsze uprawnienia niż komornik. Jego podstawowym zadaniem jest doprowadzenie do tego polubownej spłaty zobowiązania. Windykator działa na zlecenie wierzyciela, z którym ma umowę.

Komornik to funkcjonariusz publiczny. Jego główne zadanie to egzekwowanie należności na podstawie rozstrzygnięć sądowych. Choć zarówno windykator, jak i komornik zajmują się odzyskiwaniem długów, to mają całkiem inne obowiązki i uprawnienia.

Windykator a komornik. Co może windykator?

Warto pamiętać, że windykator może jedynie nakłaniać dłużnika do tego, by ten dobrowolnie spłacił zobowiązanie. Gdy to za mało, sprawa musi trafić do sądu. Wtedy sprawą zajmuje się już komornik.

Ze względu na to, że windykator zajmuje się odzyskaniem długu, zanim ten trafi do sądu, to ma ograniczone uprawnienia. Może np. wysyłać wezwania do zapłaty (w formie listów tradycyjnych, e-maili i SMS-ów), dzwonić do dłużnika i odwiedzać go w miejscu zamieszkania.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa B2B z pracownikiem. Jakie koszty dla pracodawcy?

Działania windykatora muszą prowadzić do tego, by dłużnik zechciał spłacić zobowiązanie. Sposób działania windykatora jest ograniczony. Nie może on np. przekazywać informacji o zadłużeniu znajomym i rodzinie dłużnika. Nie ma też prawa wchodzić na posesję dłużnika bez jego zgody. Windykator nie może odwiedzać dłużnika w pracy.

Co może komornik?

W porównaniu do windykatora komornik może zdecydowanie więcej. Żeby jednak komornik mógł rozpocząć swoje działanie, sprawa musi być pozytywnie rozpatrzona przez sąd. Komornik działa na podstawie tzw. tytułu wykonawczego, czyli postanowienia sądu.

Komornik może np. zająć majątek dłużnika, nieruchomości, ruchomości, a także wynagrodzenie. Nie ma jednak w tym zakresie wolnej ręki. Prawo dokładnie reguluje, czego nie może, a co może zająć komornik. Chodzi głównie o to, by dłużnik i jego najbliżsi nie pozostali bez środków do życia.

CZYTAJ TAKŻE: Czy windykacja to dobry pomysł na biznes?

Czy komornik może zająć komputer?

Komornik kojarzy się często z osobą, która zajmuje się zajmowaniem różnych ruchomości i nieruchomości. Zdecydowanie najczęściej komornik zajmuje wynagrodzenie za pracę. Nie może jednak zabrać z pensji wszystkiego. Musi zostawić na koncie przynajmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Gdy pensja jest wyższa, to może zająć 60% wynagrodzenia. Chyba że dług to skutek niepłacenia alimentów. Wtedy komornik może zająć połowę pensji. Gdy dłużnik uzyskuje wynagrodzenie z umowy cywilno-prawnej to komornik może je zająć w całości, chyba że to jedyny dochód dłużnika.

Komornik ma prawo zajęcia nieruchomości. I to nawet wtedy, gdy dłużnik jest jedynie współwłaścicielem tej nieruchomości. Komornik może również zająć ruchomości, takie jak np. telewizor czy kanapa.

Co nie podlega zajęciu przez komornika?

Komornik nie może zająć wszystkiego. Wyłączone z zajęcia są m.in. świadczenia w ramach 500+, zasiłki pielęgnacyjne, renty sieroce, a także rzeczy osobiste takie jak np. ubrania, czy żywność. Komornik nie może też zabrać przedmiotów, które są potrzebne do pracy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!