Ile kosztuje doradca podatkowy?

Ile kosztuje doradca podatkowy i w jaki sposób z nim współpracować? Coraz bardziej skomplikowane i szybko zmieniające się przepisy powodują, że dla wielu przedsiębiorców nieodłącznym partnerem biznesowym jest doradca podatkowy.

To, ile kosztuje doradca podatkowy, zależy od sposobu wyceniania usług i tego, czego od niego wymagamy. Zobacz, czym się zajmuje i w czym może pomóc twojej firmie.

Co robi doradca podatkowy?

Ile kosztuje doradca podatkowy, zależne jest od tego, jakie usługi dla nas wykona. Podpowiada on jak „ułożyć” strukturę firmę i dopasowuje rozwiązania prawne, tak by działalność prowadzona była w sposób optymalny.

Doradca podatkowy może też prowadzić rachunkowość firmy, czyli zastępować księgowego. W przeciwieństwie jednak do księgowego jest prawnie umocowany do udzielania porad, wyrażania opinii i wyjaśniania zawiłości podatkowych.

Doradca podatkowy to zawód oparty na profesjonalnym podejściu do sprawy. Musi więc przeprowadzać analizy z zachowaniem staranności przynależnej ekspertowi. Opinie doradcy podatkowego są wiążące. Oznacza to, że jeśli doradca podatkowy zarekomenduje złe rozwiązanie, a firma w związku z tym poniesie szkodę, będzie można dochodzić od doradcy podatkowego odszkodowania.

Jak wybrać doradcę podatkowego?

Doradca podatkowy, podobnie jak prawnik nie może bezpośrednio reklamować swoich usług. W związku z tym doradcy podatkowi zdobywają klientów poprzez polecenia albo dzięki korzystnym analizom, którymi pochwali się opinii publicznej.

Ile kosztuje doradca podatkowy?

Rozliczenie kosztów doradcy podatkowego można porównać do sposobu wyceniania usług przez prawników. Najczęściej doradca podatkowy pobiera opłatę za godzinę porady. To, ile kosztuje doradca podatkowy za godzinę, waha się zazwyczaj od 300 do 500 zł.

Porady mogą odbywać się u klienta albo na miejscu, w kancelarii doradcy podatkowego. Tak jak w przypadku usług prawnych, również i doradcy podatkowemu można zlecić przygotowanie pisma, a także poprosić o możliwość reprezentowania przedsiębiorcy w przypadku kontroli skarbowej.

W takim przypadku też najczęściej rozliczamy się z doradcą według stawki godzinowej. Przygotowanie zeznania podatkowego albo deklaracji podatkowej to zwykle ok. 100 zł za jeden dokument.

Doradca może też stworzyć audyt podatkowy, czyli przeanalizować bardzo dokładnie strukturę firmy, jej przychody, koszty i zaproponować optymalizację podatkową. Tu można rozliczyć się za cały projekt zamiast stawki godzinowej.

Doradca podatkowy online

Coraz większa grupa doradców podatkowych świadczy swoje usługi online. W prostych, powtarzalnych przypadkach, podobnie działających biznesach da się w ten sposób przedstawić analizę podatkową.

Współpraca z doradcą podatkowym online polega na tym, że przedstawiamy swoja pytania, wątpliwości dotyczące określonej sytuacji prawnej, potem otrzymujemy wycenę. Po jej zatwierdzeniu i opłaceniu faktury otrzymujemy wyjaśnienie wątpliwości.

CZYTAJ TAKŻE: Księgowy i doradca podatkowy. Różnice

Odpowiedzialność doradcy podatkowego

Warto wiedzieć, że doradca podatkowy ma sporą odpowiedzialność. Jeśli popełni błąd, to nie tylko przedsiębiorca może żądać od niego odszkodowania, ale sam doradca podlega odpowiedzialności z zakresu kodeksu karnego skarbowego.

Mało tego. Interpretacja dotycząca podatków sporządzona przez doradcę podatkowego jest wiążąca. Może więc być podstawą w sporach z fiskusem.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!