Ile kosztuje doradca podatkowy?

Ile kosztuje doradca podatkowy i w jaki sposób z nim współpracować? Coraz bardziej skomplikowane i szybko zmieniające się przepisy powodują, że dla wielu przedsiębiorców nieodłącznym partnerem biznesowym jest doradca podatkowy.

To, ile kosztuje doradca podatkowy, zależy od sposobu wyceniania usług i tego, czego od niego wymagamy. Zobacz, czym się zajmuje i w czym może pomóc twojej firmie.

Co robi doradca podatkowy?

Ile kosztuje doradca podatkowy, zależne jest od tego, jakie usługi dla nas wykona. Podpowiada on jak „ułożyć” strukturę firmę i dopasowuje rozwiązania prawne, tak by działalność prowadzona była w sposób optymalny.

Doradca podatkowy może też prowadzić rachunkowość firmy, czyli zastępować księgowego. W przeciwieństwie jednak do księgowego jest prawnie umocowany do udzielania porad, wyrażania opinii i wyjaśniania zawiłości podatkowych.

Przeczytaj o tym, jakie są różnice między doradcą podatkowym a księgowym.

Doradca podatkowy to zawód oparty na profesjonalnym podejściu do sprawy. Musi więc przeprowadzać analizy z zachowaniem staranności przynależnej ekspertowi. Opinie doradcy podatkowego są wiążące. Oznacza to, że jeśli doradca podatkowy zarekomenduje złe rozwiązanie, a firma w związku z tym poniesie szkodę, będzie można dochodzić od doradcy podatkowego odszkodowania.

Jak wybrać doradcę podatkowego?

Doradca podatkowy, podobnie jak prawnik nie może bezpośrednio reklamować swoich usług. W związku z tym doradcy podatkowi zdobywają klientów poprzez polecenia albo dzięki korzystnym analizom, którymi pochwali się opinii publicznej.

Ile kosztuje doradca podatkowy?

Rozliczenie kosztów doradcy podatkowego można porównać do sposobu wyceniania usług przez prawników. Najczęściej doradca podatkowy pobiera opłatę za godzinę porady. To, ile kosztuje doradca podatkowy za godzinę, waha się zazwyczaj od 300 do 500 zł.

Porady mogą odbywać się u klienta albo na miejscu, w kancelarii doradcy podatkowego. Tak jak w przypadku usług prawnych, również i doradcy podatkowemu można zlecić przygotowanie pisma, a także poprosić o możliwość reprezentowania przedsiębiorcy w przypadku kontroli skarbowej.

W takim przypadku też najczęściej rozliczamy się z doradcą według stawki godzinowej. Przygotowanie zeznania podatkowego albo deklaracji podatkowej to zwykle ok. 100 zł za jeden dokument.

Doradca może też stworzyć audyt podatkowy, czyli przeanalizować bardzo dokładnie strukturę firmy, jej przychody, koszty i zaproponować optymalizację podatkową. Tu można rozliczyć się za cały projekt zamiast stawki godzinowej.

Doradca podatkowy online

Coraz większa grupa doradców podatkowych świadczy swoje usługi online. W prostych, powtarzalnych przypadkach, podobnie działających biznesach da się w ten sposób przedstawić analizę podatkową.

Doradztwo podatkowe online polega na tym, że przedstawiamy swoja pytania, wątpliwości dotyczące określonej sytuacji prawnej, potem otrzymujemy wycenę. Po jej zatwierdzeniu i opłaceniu faktury otrzymujemy wyjaśnienie wątpliwości.

Odpowiedzialność doradcy podatkowego

Warto wiedzieć, że doradca podatkowy ma sporą odpowiedzialność. Jeśli popełni błąd, to nie tylko przedsiębiorca może żądać od niego odszkodowania, ale sam doradca podlega odpowiedzialności z zakresu kodeksu karnego skarbowego.

Mało tego. Interpretacja dotycząca podatków sporządzona przez doradcę podatkowego jest wiążąca. Może więc być podstawą w sporach z fiskusem.

Więcej o tym przeczytasz w Odpowiedzialność doradcy podatkowego. Czy jego opinia jest wiążąca?

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!