Ile kosztuje doradca podatkowy?

Ile kosztuje doradca podatkowy i w jaki sposób z nim współpracować? Coraz bardziej skomplikowane i szybko zmieniające się przepisy powodują, że dla wielu przedsiębiorców nieodłącznym partnerem biznesowym jest doradca podatkowy.

To, ile kosztuje doradca podatkowy, zależy od sposobu wyceniania usług i tego, czego od niego wymagamy. Zobacz, czym się zajmuje i w czym może pomóc twojej firmie.

Co robi doradca podatkowy?

Ile kosztuje doradca podatkowy, zależne jest od tego, jakie usługi dla nas wykona. Podpowiada on jak „ułożyć” strukturę firmę i dopasowuje rozwiązania prawne, tak by działalność prowadzona była w sposób optymalny.

Doradca podatkowy może też prowadzić rachunkowość firmy, czyli zastępować księgowego. W przeciwieństwie jednak do księgowego jest prawnie umocowany do udzielania porad, wyrażania opinii i wyjaśniania zawiłości podatkowych.

Przeczytaj o tym, jakie są różnice między doradcą podatkowym a księgowym.

Doradca podatkowy to zawód oparty na profesjonalnym podejściu do sprawy. Musi więc przeprowadzać analizy z zachowaniem staranności przynależnej ekspertowi. Opinie doradcy podatkowego są wiążące. Oznacza to, że jeśli doradca podatkowy zarekomenduje złe rozwiązanie, a firma w związku z tym poniesie szkodę, będzie można dochodzić od doradcy podatkowego odszkodowania.

Więcej artykułów o doradztwie podatkowym znajdziesz w kategorii Biuro rachunkowe.

Jak wybrać doradcę podatkowego?

Doradca podatkowy, podobnie jak prawnik nie może bezpośrednio reklamować swoich usług. W związku z tym doradcy podatkowi zdobywają klientów poprzez polecenia albo dzięki korzystnym analizom, którymi pochwali się opinii publicznej.

Ile kosztuje doradca podatkowy?

Rozliczenie kosztów doradcy podatkowego można porównać do sposobu wyceniania usług przez prawników. Najczęściej doradca podatkowy pobiera opłatę za godzinę porady. To, ile kosztuje doradca podatkowy za godzinę, waha się zazwyczaj od 300 do 500 zł.

Porady mogą odbywać się u klienta albo na miejscu, w kancelarii doradcy podatkowego. Tak jak w przypadku usług prawnych, również i doradcy podatkowemu można zlecić przygotowanie pisma, a także poprosić o możliwość reprezentowania przedsiębiorcy w przypadku kontroli skarbowej.

W takim przypadku też najczęściej rozliczamy się z doradcą według stawki godzinowej. Przygotowanie zeznania podatkowego albo deklaracji podatkowej to zwykle ok. 100 zł za jeden dokument.

Doradca może też stworzyć audyt podatkowy, czyli przeanalizować bardzo dokładnie strukturę firmy, jej przychody, koszty i zaproponować optymalizację podatkową. Tu można rozliczyć się za cały projekt zamiast stawki godzinowej.

Doradca podatkowy online

Coraz większa grupa doradców podatkowych świadczy swoje usługi online. W prostych, powtarzalnych przypadkach, podobnie działających biznesach da się w ten sposób przedstawić analizę podatkową.

Doradztwo podatkowe online polega na tym, że przedstawiamy swoja pytania, wątpliwości dotyczące określonej sytuacji prawnej, potem otrzymujemy wycenę. Po jej zatwierdzeniu i opłaceniu faktury otrzymujemy wyjaśnienie wątpliwości.

Odpowiedzialność doradcy podatkowego

Warto wiedzieć, że doradca podatkowy ma sporą odpowiedzialność. Jeśli popełni błąd, to nie tylko przedsiębiorca może żądać od niego odszkodowania, ale sam doradca podlega odpowiedzialności z zakresu kodeksu karnego skarbowego.

Mało tego. Interpretacja dotycząca podatków sporządzona przez doradcę podatkowego jest wiążąca. Może więc być podstawą w sporach z fiskusem.

Więcej o tym przeczytasz w Odpowiedzialność doradcy podatkowego. Czy jego opinia jest wiążąca?

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Do kiedy PIT za 2023 rok? Terminy rozliczania PIT 2024

Każdy podatnik ma obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym roczne rozliczenie. Sprawdzamy, kiedy upływa czas na rozliczenie poszczególnych deklaracji PIT. Do kiedy PIT-11 przekazuje pracodawca? Pracodawca ma...

Do kiedy rozliczyć składkę zdrowotną za 2023 rok? Roczne rozliczenie składki ZUS 2024

Jako przedsiębiorca, masz obowiązek co miesiąc odprowadzać składkę zdrowotną do ZUS. W większości przypadków robisz to do 20 dnia miesiąca. Pamiętaj, że w maju...

Nowa tabela stawek ryczałtu w 2024 roku

Ryczałt podatkowy to jeden ze sposobów rozliczania podatków. Podstawowa zasada rozliczania ryczałtem oznacza, że płacimy stałą stawkę podatkową od przychodu. Nie rozliczamy kosztów, nie...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!