Zasiłek macierzyński a zawieszenie działalności

Czy po zawieszeniu działalności gospodarczej można pobierać zasiłek macierzyński? Jaki jest warunek otrzymania zasiłku? Oto najważniejsze informacje dla kobiet prowadzących firmę.

Zawieszenie działalności gospodarczej pozwala przedsiębiorcy tymczasowo wstrzymać wykonywanie swojej działalności.

Zasiłek macierzyński a ZUS

Prawo do zawieszenia przysługuje przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników lub zatrudnia wyłącznie osoby na urlopach macierzyńskich, na warunkach urlopu macierzyńskiego, wychowawczym, opiekuńczym lub urlopie rodzicielskim, o ile urlop rodzicielski nie jest łączony z pracą u pracodawcy udzielającego tego urlopu (art. 22-24 Prawa przedsiębiorców).

Należy pamiętać, że w okresie zawieszenia, przedsiębiorca przestaje być objęty obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Nie opłaca również dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (art. 36a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Przedsiębiorca może zawiesić działalność także w przypadku zwolnienia lekarskiego w związku z chorobą związaną z ciążą. Nie przekreśla to prawa do zasiłku chorobowego, który może być pobierany do dnia porodu, nie dłużej niż 270 dni.

Czy właścicielka firmy, która zawiesiła działalność, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Zasiłek macierzyński przedsiębiorcy

Aby uzyskać zasiłek macierzyński, przedsiębiorca musi przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Trzeba pamiętać, że kobieta prowadząca działalność musi być objęta ubezpieczeniem w chwili narodzin dziecka jeżeli chce otrzymać zasiłek macierzyński.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje przedsiębiorcy w przypadku:

  • urodzenia dziecka;
  • przyjęcia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia;
  • przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do 14 roku życia i wystąpienia do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia.

Prowadząca firmę musi przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przed zajściem w ciążę lub przed przyjęciem dziecka do rodziny zastępczej. Nie musi spełniać minimalnego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (90-dniowy okres wyczekiwania) w przypadku zasiłku macierzyńskiego. Liczy się fakt przystąpienia do ubezpieczenia.

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego w trakcie prowadzenia działalności

Aby uzyskać zasiłek macierzyński, należy przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i opłacać składki. Prawo dopuszcza wykonywanie działalności gospodarczej w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego. To oznacza, że kobieta może zdecydować czy aktywnie prowadzić firmę lub zawiesić działalność bez obawy o wstrzymanie wypłaty świadczenia.

Zasiłek macierzyński a zawieszenie działalności

Kobieta ma wolną rękę jeżeli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że jeżeli zawiesiła działalność gospodarczą w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, świadczenie to nie jest wstrzymywane.

Jednak, co z przepisem mówiącym, że zawieszenie działalności kończy obowiązek opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne?

Zgodnie z prawem, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania tej działalności (art. 36a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Zapis ten nie wpływa na prawo do zasiłku macierzyńskiego, o ile przedsiębiorca jest objęty ubezpieczeniem chorobowym w dniu porodu.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego. Co się stanie jeżeli poród nastąpi w okresie zawieszenia działalności, a przedsiębiorca nie jest objęty ubezpieczeniem chorobowym? W takiej sytuacji matce nie przysługuje zasiłek macierzyński.

Aby uzyskać zasiłek macierzyński, właścicielka firmy powinna wznowić działalność przed porodem i przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Przeczytaj więcej w kategorii Działalność gospodarcza.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!