Stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe

Nie ma jednej, z góry określonej stopy procentowej składki wypadkowej dla każdego przedsiębiorcy i współpracującej z nim osoby. Zależy ona m.in. od liczby ubezpieczonych oraz branży, w której działa firma. Sprawdzamy, jak ustalić stopę procentową i wysokość składki wypadkowej w 2024 roku.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe

Przedsiębiorcy zobowiązani są opłacać składki na ubezpieczenia społeczne za siebie i swoich pracowników. To wpłaty na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Stopa procentowa ubezpieczenia wypadkowego zależy od liczby osób ubezpieczonych oraz rodzaju działalności gospodarczej i ryzyka przypisanego do danej branży.

Jak obliczyć liczbę ubezpieczonych? Aby to zrobić, należy:

  • zsumować liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego,
  • wynik podzielić przez liczbę miesięcy, w których płatnik składek był w poprzednim roku kalendarzowym zgłoszony w ZUS co najmniej 1 dzień.

Spójrzmy na przykład. Firma XYZ zgłaszała do ubezpieczenia w 2023 roku 35 pracowników (od stycznia do maja) oraz 32 pracowników od czerwca do grudnia. W sumie to 67 osób. To oznacza, że liczba ubezpieczonych dla celów ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe trwające od kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r. wynosi 6 osób (67 / 12 = 5,58, po zaokrągleniu do jedności w górę = 6).

W nowej firmie – płatnik składek zgłosił się do ZUS między 1 styczniem danego roku, a 31 marca kolejnego roku – liczba ubezpieczonych ustalana jest na podstawie osób, które podlegają zgłoszeniu do ubezpieczenia wypadkowego w ciągu miesiąca, w którym zostały zgłoszone do ZUS.

Stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe 1,67%

Składka na ubezpieczenie wypadkowe dla płatników zgłaszających do 9 ubezpieczonych lub niepodlegających wpisowi do rejestru REGON wynosi 1,67%. To 50% z najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności.

Stopa procentowa na wspomnianą składkę ustalana jest na rok składkowy trwający od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku. Wynika z zastosowania przepisów Ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych.

Stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe ustalona przez ZUS

Niektórzy przedsiębiorcy nie mają obowiązku samodzielnie ustalać stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe. Zrobi to za nich ZUS.

Stanie się tak jeżeli płatnik składek:

  • zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych;
  • podlega wpisowi do rejestru REGON;
  • ma obowiązek składać druk ZUS IWA za trzy poprzednie lata.

Wysokość stopy procentowej zależy od grupy działalności, do której należy płatnik składek, oraz wskaźnika korygującego ustalonego dla płatnika składek.

Kto ma obowiązek złożyć deklarację ZUS IWA? Płatnicy, którzy w roku objętym informacją zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek wypadkowych od 1 stycznia do 31 grudnia poprzedniego roku kalendarzowego oraz przez przynajmniej jeden dzień w styczniu danego roku, 31 grudnia roku byli zgłoszeni do rejestru REGON.

Stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe wg. PKD branży

W jaki sposób stopę procentową ustala płatnik, który podlega wpisowi do rejestru REGON i zgłosił do w danych roku kalendarzowym do ubezpieczenia wypadkowego przeciętnie przynajmniej 10 osób, a jednocześnie nie przekazał do ZUS informacji ZUS IWA?

Robi to samodzielni w zależności od grupy działalności, do której należy. Wysokość stopy procentowej znajdzie w załączniku nr 2 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Przypisana jest dla grupy działalności, do której należy płatnik, zgodnie z rejestrem REGON na 31 grudnia poprzedniego roku.

Stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe według PKD branży (informacja ogólna):

Grupa działalności Kod PKD Stopa procentowa składki (%)
Rolnictwo i leśnictwo A-01, A-02 2,53
Rybactwo A-03 1,47
Górnictwo B-05, B-06, B-07, B-08, B-09 2,53-3,33
Przemysł C-10-C-33 1,47-2,80
Budownictwo F-41-F-43 1,20-1,73
Handel G-45-G-47, H-49-H-53 0,93-1,47
Transport i magazynowanie H-49-H-52, H-53 1,20-1,47
Usługi I-S, T 0,67-1,20

 

Uwaga! Należy pamiętać, że nowe stopy procentowe dla poszczególnych grup działalności zostaną ogłoszone w marcu 2024 r.

Wysokość składki wypadkowej

Wysokość składki wypadkowej, którą przedsiębiorca opłaca za siebie, wynosi 78,40 zł (od stycznia do czerwca 2024 r). Składka dla nowych firm to 21,25 zł (od lipca do grudnia 2024 r. wzrośnie do 21,54 zł). Wymienione kwoty obowiązują dla płatników zgłaszających do 9 ubezpieczonych.

Przeczytaj więcej w kategorii ZUS.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Jaki PIT do rozliczenia działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowana to każda działalność zarobkowa, z której przychody nie przekraczają 75% kwoty minimalnego wynagrodzenie. W pierwszej połowie 2024 roku to aż 3181,50 złotych...

Kiedy i jak przeprowadzić zatwierdzenie sprawozdania finansowego?

Większość jednostek ma czas do końca czerwca na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 r. Jak zatwierdzić ten dokument? Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe? Czy trzeba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!