Odstąpienie od umowy zawartej na odległość a sprzedaż w sklepie internetowym

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość to prawo każdego konsumenta, który korzysta z zakupów online. Ustawa o prawach konsumenta daje mu możliwość odstąpienia od umowy na określonych warunkach.

Przepisy pozwalają klientom sklepu internetowego na odstąpienie od umowy zawartej na odległość. I to bez podawania przyczyny. Osoba, która prowadzi sklep internetowy, musi zawsze pamiętać o ustawie o prawach konsumenta.

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość

Prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość daje możliwość uznania danej transakcji za niebyłą. Dotyczy to zakupów przez internet albo umowy, która została podpisana poza lokalem przedsiębiorcy.

Możliwość taka dana jest klientom z prostego powodu. Gdy kupują oni cokolwiek w sklepie stacjonarnym, mogą towar zobaczyć, sprawdzić jak działa. Mogą upewnić się, że dany produkt zawiera wszystkie funkcje, które są wskazane w ofercie.

Trochę inaczej jest, gdy kupuje się coś w internecie. W tym przypadku polegamy tylko na zdjęciach produktów. Trudniej też przekonać się, czy konkretny produkt faktycznie jest taki, jak go sobie wyobrażamy.

Prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość przysługuje konsumentowi niezależnie od tego, czy sprzedawca się na to zgadza, czy nie.

Co oznacza prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość?

Prawo odstąpienia od umowy dotyczy każdego, kto kupuje „na odległość”. Może od takiej umowy odstąpić w ciągu 14 dni. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że nie musi wcale podawać przyczyny tego, dlaczego to robi. Odstąpienie od umowy będzie skuteczne, jeśli w określonym terminie konsument wyśle oświadczenie. Liczy się data złożenia takiego oświadczenia, a nie przyjęcia go przez sprzedawcę.

Obowiązek informacyjny sprzedawcy wobec konsumenta

W związku z tym to przedsiębiorca musi umożliwić klientowi łatwe odstąpienie od umowy. I to on powinien dostarczyć wzór odstąpienia od umowy, który będzie obowiązywał w jego firmie. To ważne o tyle, że jeśli nie poinformuje klienta o możliwości odstąpienia od umowy, to prawo to wydłuża się o 12 miesięcy.

Właśnie dlatego przedsiębiorca musi wyraźnie poinformować klienta, w jaki sposób ten może skorzystać z prawa odstąpienia od umowy. Musi też przekazać informację, że ma na to 14 dni. Jednocześnie obowiązkiem przedsiębiorcy jest dostarczenie wzoru formularza odstąpienia od umowy.

Trzeba pamiętać jednocześnie, że nawet jeśli konsument odstąpi od umowy bez złożenia oświadczenia na formularzu sprzedawcy, nie znaczy to, że nie obowiązuje. Oczywiście przekazanie informacji o chęci odstąpienia na formularzu będzie mogło być dowodem przy sporze między stronami.

Czy formularz odstąpienia jest obowiązkowy?

Skoro wiemy już, że formularz odstąpienia od umowy nie jest obowiązkowy, to w jaki sposób uznaje się, że konsument faktycznie odstąpił od tej umowy? Podpowiedzi znajdujemy w kodeksie cywilnym.

Ten wskazuje na fakt, iż wystarczy, że wola osoby, która dokonuje czynności prawnej, wyrażona jest w taki sposób, że da się ją ujawnić w sposób dostateczny. Oznacza to, że to od konsumenta zależy, w jakiej formie wyrazi oświadczenie woli o odstąpieniu od umowy.

Odesłanie towaru bez oświadczenia

Jeśli konsument odeśle produkt do sklepu internetowego bez wcześniejszego oświadczenia o odstąpieniu od umowy, to uznaje się, że nastąpiło odstąpienie od umowy. Najlepiej jest jednak, jeśli takie oświadczenie zostanie złożone.

Wzór oświadczenia zamieszczamy tutaj.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zbieg tytułów do ubezpieczeń ZUS w 2024 roku – kiedy nie zapłacisz składek?

Kiedy występuje zbieg tytułów do ubezpieczeń? Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, a jednocześnie jest zatrudniona na umowę o pracę, zawarła umowę o dzieło/zlecenie lub...

Remanent a składka zdrowotna przedsiębiorcy za 2023 rok – uwzględnij różnice remanentowe podczas ustalania podstawy składki

Jak wygląda kwestia remanent a składka zdrowotna? Różnica remanentowa, która powstała po wykonaniu spisu z natury może wpłynąć na wysokość składki zdrowotnej przedsiębiorcy. Przedstawiamy...

Likwidacja środka trwałego w ewidencji księgowej

Maszyna, samochód lub inny środek trwały służył w firmie do prowadzenia działalności gospodarczej, jednak zużył się i nie będzie już przydatny. Należy przeprowadzić proces...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!