Legalne zmniejszenie składek ZUS – czy jest możliwe?

Czy legalne zmniejszenie składek ZUS jest możliwe? Składki ZUS to dla wielu przedsiębiorców spore obciążenie. Szczególnie wtedy, gdy firma nie generuje zysków. Sprawdź, jak sobie w takim przypadku ulżyć.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy można to zrobić. Okazuje się, że możliwości na zmniejszenie składek ZUS jest co najmniej kilka. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w znaczącej większości przypadków wymaga płacenia ZUS. Można przyjąć, że niepłacenie ZUS nieprowadzenie firmy.

Zmniejszenie składek ZUS a umowa o dzieło

Wszystko dlatego, że jednym z podstawowych warunków, by nie płacić ZUS, jest nieprowadzenie działalności. Jak więc zarabiać? Można podpisać z drugą stroną umowę o dzieło. Umowa o dzieło nie jest obciążona koniecznością opłacania składek ZUS.

Ryzykiem takiego wyboru jest to, że nie każda czynność jest odpowiednia do zaliczenia jej jako umowy o dzieło. Najczęściej bez kłopotu uznamy za umowę o dzieło aktywności prowadzone przez freelancerów, artystów, którzy na dodatek mogą skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu. Urząd skarbowy może też uznać, że konkretna aktywność to tak naprawdę działalność gospodarcza. Wtedy od ZUS-u się raczej nie wywiniemy.

Działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana jest dobrym pomysłem na przetestowanie biznesu. Jeśli chcemy sprawdzić, czy potrafimy sprzedawać, pozyskiwać klientów, to na próbę możemy taki biznes uruchomić. Po spełnieniu określonych warunków możemy prowadzić taką firmę bez zgłaszania jej gdziekolwiek, a co za tym idzie bez obowiązku opłacania chociażby składek ZUS.

Żeby jednak było to możliwe, w żadnym z miesięcy nie można osiągnąć wyższego przychodu niż połowa najniższego wynagrodzenia miesięcznego (w 2022 roku jest to 1505 zł). Dodatkowo przez ostatnie 5 lat nie można wykonywać żadnej innej działalności gospodarczej.

Działalność gospodarcza i ZUS

Jeśli jednak nie łapiemy się ani na jeden, ani na drugi przypadek, trzeba będzie normalnie uruchomić firmę. W tym przypadku jednak można skorzystać z ulgi na ZUS. Osoby, które po raz pierwszy otwierają firmę, mogą nie płacić składek ZUS przez pół roku.

Inkubator przedsiębiorczości

Jeśli i to nie jest wystarczające, można spróbować z inkubatorem przedsiębiorczości. To specjalne podmioty, które użyczają swojej osobowości prawnej. Jeśli więc działamy w ramach inkubatora, wszystkie umowy z naszymi kontrahentami będą zawierane pod nazwą inkubatora i za jego pośrednictwem. My będziemy mogli uzyskiwać korzyści, rozliczając się umową o dzieło lub umową zlecenie.

Zmniejszenie składek ZUS a spółka z o.o.

Jednak jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie ZUS jest założenie minimum dwuosobowej spółki z o.o. Jednoosobowa spółka z o.o. będzie traktowana jak JDG i w związku z tym trzeba będzie płacić składki ZUS. Jak to się dzieje, że w przypadku spółki z o.o. nie trzeba płacić ZUS?

Jeśli osoba chcąca prowadzić biznes, będzie wspólnikiem spółki z o.o, to nie jest objęta obowiązkiem opłacania składek ZUS. Wszystko dlatego, że nie wspólnik nie jest traktowany jako pracownik. Nawet jeśli jako wspólnik zdecydujesz się na samodzielne zarządzanie spółką, to jako prezes zarządu tez możesz nie płacić ZUS. Oczywiście pod warunkiem, że ze spółką nie podpiszesz umowy o pracę.

CZYTAJ TAKŻE: Jak nie płacić ZUS? 7 sposobów zgodnych z prawem

Dla biznesów uzyskujących przychody nieregularnie, takich, które dopiero startują, faktyczna oszczędność na składkach ZUS będzie spora. Warto jednak pamiętać, że spółka z o.o to również wyższe koszty formalne (np. konieczność prowadzenia pełnej księgowości) i inny niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej sposób rozliczania podatków dochodowych. Zanim więc zdecydujesz się na takie rozwiązanie, kalkulator w dłoń i liczymy.

Etat i działalność gospodarcza

Jest jeszcze jeden sposób na oszczędność ZUS-u. Jeśli pracujesz na etacie, czyli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę i zarabiasz przynajmniej minimalną krajową, to jeśli dodatkowo otworzyć działalność gospodarczą, nie będziesz musiał od działalności płacić ZUS. Jest tu mały wyjątek. Zawsze zapłacisz składkę zdrowotną. W związku z tym koszty ZUS-u liczonych dla jednoosobowej działalności będą nie wyższe niż kilkaset złotych, czyli tyle ile wynosi składka zdrowotna.

Zmniejszenie składek ZUS a spółdzielnia socjalna

Spółdzielnia socjalna może być sposobem na to, by nie płacić ZUS. Formalnie najłatwiej porównać ją do spółki z o.o. Bo tak jak ona, spółdzielnia socjalna ma osobowość prawną. Spółdzielnia może prowadzić działalność gospodarczą, ale wszelkie pożytki z niej mogą być przeznaczone wyłącznie na cele statutowe.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Ulga na złe długi – warunki skorzystania z ulgi na podatek od niezapłaconych faktur dla PIT, CIT i VAT

Ulga na złe długi to sposób na odzyskanie podatku od niezapłaconych faktur przychodowych. Jest instrumentem, który ma chronić wierzycieli. Spójrzmy, na czym polega i...

Koncesja na alkohol – ile kosztuje, kto ją wydaje? Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych??

Koncesja na alkohol to potoczna nazwa zezwolenia  na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych. Kwestie dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych reguluje ustawa z 26 października 1982 r....

Czy spółka komandytowo-akcyjna się opłaca?

Spółka komandytowo-akcyjna to spółka osobowa, która łączy w sobie cechy spółki komandytowej i spółki akcyjnej. Nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną i...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!