Zawieszenie działalności a ZUS

Przedsiębiorca musi wiedzieć, że ma możliwość zawieszenia działalności. Zawieszenie działalności pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na składkach ZUS. Jak to możliwe? Jak wygląda kwestia: zawieszenia działalności a ZUS.

Zawieszenie działalności to zaprzestanie na określony czas prowadzenia działalności gospodarczej. Najczęściej z zawieszenia działalności korzystają wszyscy ci, którzy mają przejściowe problemy finansowe w firmie, branża jest w nieco gorszej sytuacji, a także z każdego innego powodu, gdy chcą zrobić sobie przerwę od biznesu z założeniem jednak, że po jakimś czasie wrócą do prowadzenia ten firmy.

Zawieszenie działalności a ZUS. Dlaczego zawieszamy działalność?

Jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn zawieszenia działalności jest chęć oszczędności na składkach ZUS. Wszystko dlatego, że w czasie zawieszenia działalności nie musimy ich płacić. Jak się jednak okazuje, są okresy, kiedy zawieszenie działalności opłaca się bardziej i takie, kiedy korzyść jest mniejsza. Oczywiście bierzemy tu pod uwagę wyłącznie składki ZUS.

Zasady zawieszenia działalności gospodarczej

Prawo pozwala zawiesić przedsiębiorcy działalność gospodarczą na czas określony lub na czas nieokreślony. Zawsze jednak czas zawieszenia działalności gospodarczej nie może być krótszy niż 30 dni.

Żeby móc zawiesić działalność gospodarczą, przedsiębiorca nie może zatrudniać pracowników. Jest tutaj jeden wyjątek. Zawieszenie jest możliwe, jeśli przedsiębiorca zatrudnia wyłącznie pracowników, którzy przebywają na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

Co można robić w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej?

Zgodnie z prawem podczas zawieszenia działalności nie można osiągać bieżących przychodów z działalności. Nie oznacza to jednak, że wszystkich zajęć całkowicie się zabrania. Można np. robić wszystko to, co przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zabezpieczyć lub zachować źródło dochodów.

Dodatkowo można też przyjmować należności. Jednocześnie trzeba płacić wszystkie zobowiązania, które powstały przed datą zawieszenia. Można też sprzedawać wyposażenie i środki trwałe.

Gdy wobec przedsiębiorcy prowadzone są postępowania sądowe lub podatkowe, to musi w nich brać udział, nawet jeśli działalność jest zawieszona. Prawo pozwala też na czerpanie profitów finansowych. Chodzi np. o odsetki, dywidendy itd. lub pożytki z inwestycji, które jednak rozpoczęły się przed zawieszeniem działalności.

Jak zgłosić zawieszenie działalności?

Działalność zawiesza się, składając wniosek na tym samym formularzu, którego używa się do otwierania lub zamykania działalności. We wniosku określamy datę rozpoczęcia zawieszenia. Określamy też okres, w którym działalność będzie zawieszona. Wniosek może być złożony elektroniczne.

CZYTAJ TAKŻE: Wakacje kredytowe 2022. Jak z nich skorzystać?

W tym materiale chcemy skupić się na tym, co oznacza zawieszenie dla przedsiębiorcy z perspektywy płatnika składek ZUS. Po tym, jak złożymy wniosek zawieszenie, informacja trafia automatycznie do ZUS-u. ZUS wtedy wyrejestrowuje płatnika, wyrejestrowuje przedsiębiorcę z ubezpieczeń, a także – jeśli byli zgłoszeni – członków rodziny przedsiębiorcy.

Zawieszenie działalności a ZUS

Od chwili zawieszenia działalności, przedsiębiorca nie musi płacić składek społecznych ZUS. Nie musi też płacić składki zdrowotnej. Ta jednak nie będzie naliczana za każdy pełny miesiąc zawieszenia działalności.

Kiedy zawiesić działalność, aby nie płacić żadnych składek?

Trzeba więc pamiętać, że jeśli przedsiębiorca chce zawiesić działalność i zrobi to w środku miesiąca, to będzie zwolniony ze składek społecznych od pierwszego dnia zawieszenia. Musi więc rozliczyć składki proporcjonalnie za dni miesiąca do chwili zawieszenia.

Jeśli np. działalność zawiesimy 10 lipca, to przedsiębiorca musi zapłacić składki społeczne za pierwszych 9 dni. Składka zdrowotna musi być jednak zapłacona za cały miesiąc. Dopiero w kolejnym miesiącu, jeśli oczywiście będzie wciąż trwało zawieszenie działalności, składki zdrowotnej nie trzeba płacić.

Łatwo wywnioskować więc, że da się nie płacić ZUS od początku zawieszenia. Trzeba jednak zawiesić działalność pierwszego dnia konkretnego miesiąca. Wtedy nie trzeba opłacać składek społecznych ZUS i składki zdrowotnej.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!