fbpx

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega działalność nierejestrowana?

Sprzedaż pojedynczych produktów w internecie, prowadzenie bloga, tworzenie grafiki albo rękodzieła nie oznacza, że od razu trzeba zakładać działalność gospodarczą jeśli mamy zamiar zarabiać na takiej aktywności. I to całkowicie legalnie

Co to jest działalność gospodarcza?

Działalność gospodarcza zgodnie z definicją to czynności wykonywane zarobkowo, w sposób zorganizowany i ciągły we własnym imieniu. Nawet jeśli są spełnione wszystkie te warunki, nie oznacza to, że od razu będziemy uważani za przedsiębiorcę. W prawie istnieje bowiem działalność nierejestrowana. Pozwala ona działać i zarabiać bez rejestrowania się jako firma.

Kiedy można prowadzić działalność nierejestrowaną?

Żeby jednak móc prowadzić działalność bez rejestracji, trzeba spełnić konkretne warunki. Podstawą jest to by przez ostatnie 5 lat nie wykonywać działalności gospodarczej. Zalicza się do tego również okres zawieszenia działalności. Dodatkowo przychody z działalności nie mogą być w żadnym z miesięcy wyższe niż połowa najniższego wynagrodzenia. W 2022 to 1505 złotych.

Kto może prowadzić działalność bez rejestracji

Możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji dotyczy tylko osób fizycznych. Warto zaznaczyć, że działalność nierejestrowaną mogą prowadzić także osoby niepełnoletnie. Nie mogą jednak samodzielnie zawierać umów z kontrahentami i nie mogą sami zaciągać zobowiązań. Potrzebna jest do tego zgoda przedstawiciela ustawowego. Co jednak ciekawe, osoba niepełnoletnia może samodzielnie dysponować dochodami z działalności nierejestrowanej.

W określonej sytuacji przepisy mogą zakładać ograniczenia w prowadzeniu działalności nierejestrowanej przez osoby niepełnoletnie.

Kiedy działalność musi być zarejestrowana

Działalność nierejestrowana odnosi się do czynności zarobkowych czy sprzedaży produktów o niskiej wartości. Są jednak określone sytuacje, które choć generują niewielkie przychody, wymagają rejestracji działalności. Chodzi tu o aktywności, które wymagają zezwolenia, koncesji albo są to działalności regulowane. Mowa tu np. o sprzedaży alkoholu, ochronie, usługach detektywa itd. Dodatkowo bez rejestracji nie można wykonywać usług związanych z pośrednictwem ubezpieczeniowym albo z usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych.

Czy osoba bezrobotna może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Można więc zadać pytanie, czy osoba bezrobotna może prowadzić działalność nierejestrowaną? Spójrzmy. Bezrobotny dla zachowania swojego statusu nie może uzyskiwać przychodów. Skoro więc działalność nierejestrowana polega na zarabianiu, to bezrobotny nie może jej wykonywać. Chyba, że bezrobotny opiera ją wyłącznie o umowy sprzedaży.

Rolnik i działalność nierejestrowana

Rolnik może prowadzić działalność bez rejestracji o ile są to czynności, co do których nie stosuje się ustawy prawo przedsiębiorców. Chodzi tutaj np. o rolniczą działalność wytwórczą taką jak chów oraz hodowla zwierząt, działalność ogrodnicza, leśna czy rybacka, wynajmowanie pokoi albo sprzedaż posiłków.

Zalety działalności nierejestrowanej

Do zalet działalności nierejestrowanej należy chociażby to, że nie musimy jej zgłaszać do rejestru CEIDG, a co za tym idzie urzędu skarbowego czy GUS. Nie trzeba też płacić składek ZUS. Gdy prowadzimy działalność bez rejestracji nie musimy płacić zaliczek na podatek ani rozliczać podatku VAT.

Działalność nierejestrowana – obowiązki

To, że prowadzimy działalność bez rejestracji nie oznacza, że nie mamy żadnych obowiązków. Od pierwszego dnia trzeba prowadzić prostą ewidencję sprzedaży, a także rozliczać przychody w rocznym zeznaniu podatkowym. Gdy kupujący zażyczy sobie fakturę, trzeba my ją wystawić. Gdy sprzedajemy przez internet, to jesteśmy traktowani jak przedsiębiorca. Oznacza to, że klient ma prawo np. skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy.

Ewidencja sprzedaży służy do tego by na bieżąco sprawdzać, czy nie przekraczamy przychodów pozwalających prowadzić działalność bez rejestracji.

Gdy przychód przekroczy wskazany limit, formalnie jesteś traktowany jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą i trzeba ją w ciągu 7 dni zarejestrować w CEIDG.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Składki ZUS cię przygniatają? Zobacz, jak legalnie możesz je zmniejszyć.

Składki ZUS to dla wielu przedsiębiorców spore obciążenie. Szczególnie wtedy, gdy firma nie generuje zysków. Czy można legalnie zmniejszyć składki ZUS? Niezależnie od tego, czy...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak działa wykup wierzytelności?

Jak wykupić dług? Kto dokonuje wykupu wierzytelności? Na czym polega? Co daje? Utrata płynności finansowej może bardzo szybko spowodować problemy finansowe. Nieopłacone faktury, zaległości w...

Kontrola urzędu skarbowego po zamknięciu działalności gospodarczej

Kiedy urząd skarbowy może skontrolować firmę? Czy możliwa jest kontrola podatkowa po zamknięciu działalności gospodarczej? Kontrola urzędu skarbowego u wielu przedsiębiorców wzbudza niepokój. Nie...

Przejście z etatu na B2B. Jak to wygląda?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!