Aby podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub złożyć pieczęć elektroniczną, należy najpierw wybrać ich parametry. Jednym z nich jest format PAdES lub XAdES. Czym się różnią? Kiedy należy zastosować, który z nich? Do czego służy PAdES, a do kiedy używamy formatu XAdES? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Cały proces składania pieczęci/podpisywania dokumentu znajdziesz w naszym tekście „Jak użyć certyfikatu kwalifikowanego? Instrukcja krok po kroku składania podpisu lub pieczęci elektronicznej w aplikacji SecureDoc”.
Spis treści
PAdES a XAdES – dlaczego używamy różnych formatów?
Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego w ogóle stosujemy różne formaty pieczęci kwalifikowanej/podpisu elektronicznego? PAdES i XAdES to po prostu formaty dedykowane różnym typom dokumentów.
Potrzebujesz usług zaufania? Wykup niezawodną kwalifikowaną pieczęć elektroniczną na pieczeckwalifikowana.pl. |
Format certyfikatu kwalifikowanego PAdES
PAdES jest formatem dedykowanym dokumentom w formacie PDF i tylko takie za jego pomocą podpiszesz. Możesz wybrać go w dedykowanym programie służącym do używania certyfikatu kwalifikowanego (np. SecureDoc). Jeśli składasz podpis za pomocą programu Adobe Reader, będzie to właśnie podpis w formacie PAdES.
Podpis w formacie PAdES zostanie złożony w tym samym pliku, przez co nie ma konieczności, by pamiętać o drugim dodatkowym pliku z podpisem.
Ze względu ma to, że można go złożyć i zweryfikować w ogólnodostępnym Adobe Readerze i zapisuje się tylko w jednym pliku, to wygodny format do wykorzystania gdy wysyłamy dokument do zewnętrznego kontrahenta, mniej obytego z usługami zaufania.
Chcesz dostawać regularne dawki wiedzy na temat pieczęci kwalifikowanej i podpisu kwalifikowanego? Zapisz się do naszego newslettera! |
Uniwersalny format XAdES
Format certyfikatu kwalifikowanego XAdES jest dużo bardziej uniwersalny, ma również kilka wariantów. Przede wszystkim, może być używany do podpisania/przybicia pieczęci na dowolnym rodzaju pliku. Obsługuje również format PDF, ale poza tym można go stosować np. w przypadku dokumentów w formacie XML, DOCX, czy TXT.
Jeśli więc masz do czynienia z dokumentem w jakimkolwiek formacie innym niż PDF, wybierz format XAdES. Zdecyduj się na niego również wówczas, kiedy nie chcesz, by certyfikat kwalifikowany został zapisany w tym samym pliku co treść dokumentu.
A który wariant podpisu w formacie XAdES wybrać?
- Wewnętrzny – podobnie jak w przypadku podpisu PAdES, dokument podpisany podpisem XAdES w wariancie wewnętrznym zostanie zapisany jako jeden plik. W pliku wraz z oryginalną treścią dokumentu znajdzie się złożony przez Ciebie certyfikat kwalifikowany. Można zastosować go do dowolnego rodzaju rozszerzenia.
- Zewnętrzny – w przeciwieństwie do podpisu wewnętrznego, XAdES zewnętrzny umieści złożony przez Ciebie certyfikat kwalifikowany w osobnym pliku. W oryginalnej treści dokumentu znajdzie się jedynie odnośnik do pliku ze złożoną pieczęcią/podpisem. Zaletą podpisu zewnętrznego jest to, że można się nim posługiwać w przypadku dowolnych plików o dowolnej wielkości. Wiąże się z nim jednak konieczność pilnowania dwóch plików zamiast jednego. Ważne jest nie tylko, aby ich nie zgubić. Muszą one też zawsze znajdować się w tym samym folderze oraz nazywać dokładnie tak samo. W przeciwnym wypadku certyfikat kwalifikowany nie przejdzie weryfikacji jego ważności.
- Otoczony – otoczony wariant certyfikatu XAdES dotyczy plików w formacie XML. Jest odpowiednikiem podpisu wewnętrznego dedykowanym dla tego formatu dokumentów. Użyj go zawsze wtedy, jeśli chcesz, aby Twój plik XML zawierał certyfikat podpisu w oryginalnej treści dokumentu.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
- Jak użyć certyfikatu kwalifikowanego? Instrukcja krok po kroku składania podpisu lub pieczęci elektronicznej w aplikacji SecureDoc
- Pieczęć elektroniczna – cena. Ile kosztuje pieczęć elektroniczna?
- Jakie są zastosowania podpisu elektronicznego i pieczęci elektronicznej?
- Kwalifikowana pieczęć elektroniczna – ustawa
- Kwalifikowana pieczęć elektroniczna dla firm
Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy
Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.
PAdES a XAdES – najczęściej zadawane pytania
Jak podpisać sprawozdanie finansowe XAdES?
Sprawozdanie finansowe możesz podpisać kwalifikowanym podpisem w formacie XAdES za pomocą dedykowanej aplikacji, takiej jak SecureDoc lub przez usługę na gov.pl. Możesz użyć zarówno podpisu XAdES zewnętrznego jak i otoczonego.
Kiedy XAdES, a kiedy PAdES?
Wybierz format PAdES jeśli będziesz wysyłać podpisany dokument do kogoś, kto nie ma i nie planuje pobierać dedykowanego programu do otwierania i weryfikowania plików z certyfikatami kwalifikowanymi jak np. SecureDoc.
Jak otworzyć plik PDF XAdES?
Plik z podpisem otworzysz tylko przez program do składania podpisu, taki jak SecureDoc. Nie musisz do tego mieć podpisu, wystarczy samo pobranie darmowej aplikacji.
Jak sprawdzić XAdES?
Podpis XAdES możesz zweryfikować w aplikacji takiej jak SecureDoc.
Jak zweryfikować podpis PAdES?
Podpis PAdES możesz zweryfikować w aplikacji takiej jak SecureDoc, a także w Adobe Reader.
Czy można edytować podpisany PDF?
Jeśli wprowadzisz jakiekolwiek zmiany w pliku PDF podpisany podpisem kwalifikowanym, podpis ten będzie nieważny. Złożenie kolejnego podpisu nie liczy się jako edycja pliku i nie wpłynie na ważność certyfikatu.
Więcej na ten temat przeczytasz w kategorii Pieczęć kwalifikowana.