Ile kosztuje sklep internetowy? Zestawienie wydatków

Ile kosztuje prosty sklep internetowy? Prosty sklep w internecie można uruchomić dość tanio. Nie łudź się jednak, że darmowy szablon internetowy ograniczy koszty związane ze sklepem internetowym do zera.

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje sklep internetowy, musisz wziąć pod uwagę znacznie więcej elementów niż samo stworzenie sklepu. Zobacz, jakie elementy wziąć pod uwagę. Na jakie wydatki trzeba być gotowym przed uruchomieniem sprzedaży w internecie?

Ile kosztuje sklep internetowy? Gotowa platforma do prowadzenia sklepu

Podstawowym pytaniem jest, ile kosztuje sklep internetowy? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto uświadomić sobie, że do sprzedaży w internecie wcale nie potrzebujemy sklepu internetowego.

Dobrym pomysłem mogą okazać się platformy sprzedażowe, np. Allegro, czy Amazon. Samo umieszczenie produktu do sprzedaży zwykle nic nie kosztuje. Płacimy za dodatkowe opcje, takie jak np. promowanie danego produktu czy poprawa widoczności w wyszukiwarce. Rozwiązanie takie pozwala nam generować sprzedaż, ale dość trudno będzie budować własną markę.

CZYTAJ TAKŻE: Odstąpienie od umowy zawartej na odległość przez Internet

Na rynku dostępne są też gotowe platformy do prowadzenia sklepów internetowych. Wśród tych najbardziej znanych są: SHOPER, SKY-SHOP, czy REDCART. W ramach opłaty za dostęp otrzymujemy prostą konfigurację sklepu, która pozwala na prowadzenia sprzedaży, a także promowanie konkretnych produktów.

Ile kosztuje sklep internetowy? Indywidualny sklep internetowy

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest sklep internetowy tworzony na zamówienie. Może on być skrojony zgodnie z oczekiwaniami klienta i mieć tylko te funkcjonalności, z których faktycznie korzystamy. W tym wypadku musimy jednak liczyć się ze sporymi kosztami.

Ile kosztuje sklep internetowy? Działalność nierejestrowana

Jak widać, możliwości związane z uruchomieniem sprzedaży w internecie są spore. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje uruchomienie sklepu. Jeśli jednak chcemy prowadzić sprzedaż w internecie, powinniśmy pamiętać o określonych kosztach.

Pierwszym są na pewno koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Kosztów związanych z prowadzeniem firmy możemy uniknąć, jeśli wpiszemy się w tzw. działalność nierejestrowaną (przychód nie większy niż połowa najniższego wynagrodzenia), to nie płacimy nic za prowadzenie firmy. Jeśli „zarobimy” więcej, to zakładamy działalność gospodarczą.

Ile kosztuje sklep internetowy? Koszty działalności gospodarczej

Działalność gospodarcza to przede wszystkim koszty ZUS, koszty podatkowe i koszty księgowości. W przypadku zastosowania stawki preferencyjnej ZUS razem ze składką zdrowotną będzie to około 600 zł. Po dwóch latach trzeba zapłacić „pełny ZUS”. To około 1400 miesięcznie. Koszty działalności gospodarczej to również koszty związane z obsługą księgową. Prosty program księgowy można mieć już za niecałe 100 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepszy program do faktur

Ile kosztuje sklep internetowy? Outsourcing

I wreszcie dochodzimy do kosztów sklepu internetowego. Jeśli zlecimy to wyspecjalizowanej firmie, to koszt może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Sklep internetowy może być też stworzony przez kreatora stron (np. WebWave, WIX itd.).

Ile kosztuje sklep internetowy? Domena

Domena internetowa jest to, mówiąc jak najprościej, adres danej strony internetowej. Domena stanowi często nazwę sklepu internetowego, która może mieć ogromne znaczenie dla marketingu sklepu internetowego. Domenę w pierwszym roku możemy mieć za darmo, potem płacimy za nią około 100 zł rocznie.

Ile kosztuje sklep internetowy? Hosting?

Kolejnym kosztem jest koszt hostingu. Hosting to przechowywanie danych na serwerze. Mówiąc inaczej: wszystkie pliki, z których składa się nasz sklep internetowy, muszą znajdować się na serwerze, by cała strona działała bez problemu. Możemy wybrać dowolnego dostawcę hostingu. Koszt utrzymania hostingu to około 100-200 zł miesięcznie.

Ile kosztuje sklep internetowy? Certyfikat SSL?

To jeszcze nie wszystkie koszty. Zastanawiając się, ile kosztuje sklep internetowy, trzeba pamiętać, że strona musi mieć jeszcze certyfikat SSL. Certyfikat SSL jest protokołem, który stwierdza, że strona jest bezpieczna. Jeśli nie mamy certyfikatu SSL, Google uzna naszą stronę za niebezpieczną. Koszt certyfikatu to około 100 zł rocznie.

Ile kosztuje sklep internetowy? Regulamin sklepu

Skoro już jesteśmy przy kwestiach prawnych, to nie można zapominać o regulaminie sklepu internetowego. Gotowy regulamin to koszt około 500 zł.

Ile kosztuje sklep internetowy? Koszty wysyłki

Jeśli prowadzimy sklep internetowy, nie można zapominać też o kosztach związanych z obsługą wysyłek. Jeśli sprzedajemy towar na zasadzie dropshippingu, czyli w modelu, gdy nie musimy mieć magazynu, jedyny koszt to obsługa konkretnego zamówienia. W tym przypadku raczej stałych kosztów nie będziemy mieli. Trochę inaczej jest, gdy decydujemy się na sprzedaż towarów, które gromadzimy w magazynie. Tutaj koszty zależą od tego, jak duży magazyn będziemy utrzymywać.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Jak użyć certyfikatu kwalifikowanego? Instrukcja krok po kroku składania podpisu lub pieczęci elektronicznej w aplikacji SecureDoc

Używanie certyfikatu kwalifikowanego podpisu lub pieczęci za pierwszym razem jest dość skomplikowanym procesem. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółową instrukcję używania certyfikatu kwalifikowanego, która znacznie...

Najniższa krajowa 2025 – ile wyniesie płaca minimalna brutto i netto w przyszłym roku?

Ile pracodawcy będą musieli zapłacić w 2025 r. osobom zatrudnionym na umowę o pracę? Czy najniższa krajowa nadal będzie podwyższana dwa razy w ciągu...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!