Co można wliczyć w koszty firmy?

Sprawdź, co można wliczyć w koszty firmy? Co warto wiedzieć o rozliczaniu firmowych kosztów w ogóle? Jak rozsądnie nimi zarządzać? Przeczytaj i poznaj ważne informacje.

W polskim porządku prawnym wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej w wielu firmach mogą zaważyć na tym, jak będzie wyglądała ich sytuacja finansowa. Im większe koszty, tym mniej podatku musimy zapłacić fiskusowi. Co można wliczyć w koszty?

Koszty w firmie – co warto wiedzieć?

Niemal każda działalność gospodarcza, która jest płatnikiem VAT i nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, szuka dla siebie dodatkowych kosztów. Warto jednak w tych poszukiwaniach zachować umiar. Odpowiednie urzędy skrupulatnie przyglądają się działalnościom gospodarczym. Pamiętaj, że każde nieuzasadnione odliczenie może być potraktowane jako naruszenie Ustawy o VAT.

CZYTAJ TAKŻE: Koszty uzyskania przychodu – czym są? Ja je liczyć?

To z kolei niesie ze sobą poważne konsekwencje prawne. W dobrym układzie przedsiębiorca zdąży złożyć tak zwany czynny żal i dopłaci źle odliczone kwoty. Może się jednak zdarzyć, że kontrola skarbówki zaowocuje ukaraniem naszej firmy sporą grzywną. Warto pamiętać o tym, że kontrolerzy, działający na podstawie przepisów karno-skarbowych, mają ogromny wachlarz możliwości w zakresie karania firm.

Jak rozsądnie zarządzać kosztami w firmie?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że kosztem może być wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Kosztem może być więc na przykład zakup samochodu do naszej działalności gospodarczej. Oczywiście pod warunkiem, że to właśnie nim będziemy się przemieszczać do pracy, na przykład na spotkania biznesowe.

Warto mieć też na uwadze to, że rząd już kilka lat temu zmienił zasady odliczania paliwa od podatku. Jeśli pojazd wykorzystujesz tylko w firmie, to wciąż możesz odliczyć 100% kwoty. W tej sytuacji kierowca (a zarazem i przedsiębiorca) musi prowadzić bardzo dokładną kilometrówkę.

Inaczej jest, jeśli pojazd jest wykorzystywany w celach „mieszanych”, a więc korzystamy z niego zarówno służbowo, jak i prywatnie. W zdecydowanej większości przypadków możemy odliczyć tylko 50% od należnej kwoty podatku. W takiej sytuacji nie trzeba jednak prowadzić kilometrówki, dlatego też jest to opcja, nad którą warto się zastanowić.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana – koszty

Kolejne przykłady kosztów, które nie powinny zostać zanegowane przez żadną instytucję, to koszt zakupu telefonu oraz opłaty związane z abonamentem telefonicznym. W dzisiejszych czasach niemal niemożliwe byłoby wskazanie przedsiębiorcy, który nie korzystałby w swojej pracy z telefonu oraz na przykład z poczty e-mail.

W podobnym tonie można wypowiadać się na przykład o komputerze stacjonarnym lub laptopie. Tutaj wykładnia jest dokładnie taka sama jak przy smartfonach i abonamentach telefonicznych. Jeśli jest to urządzenie wykorzystywane w naszej pracy, to bez wątpienia stanowi ono koszt. Ustawodawca ani właściwe organy kontrolne nie powinny podawać takiego odliczenia w wątpliwość.

Nietypowe pomysły na koszty firmowe

Warto odnotować, że w niektórych sytuacjach od kosztów można też odliczyć… jedzenie. Oczywiście, nie mogą to być nasze prywatne, domowe zakupy. Jeśli jednak urządzamy kolację lub spotkanie biznesowe dla kontrahentów, to zakupione na poczet tego dania lub usługi cateringowe mogą zostać wzięte na fakturę.

Warto uważnie podchodzić do kwestii wydatków w firmie i analizować je także pod kątem naszych kodów PKD. Instytucje kontrolne mogłyby patrzeć krzywym okiem na przykład na firmę, której głównym obszarem działalności jest wycinka lasu, jeśli od kosztów odliczylibyśmy zakup konsoli do gier.

CZYTAJ TAKŻE: Kalkulator kosztów pracodawcy

W obecnej sytuacji prawnej, przedsiębiorcom w Polsce nie opłaca się tworzyć kosztów na siłę. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze warto poradzić się księgowej, a czasem także i kancelarii prawno-podatkowej. W skrajnych sytuacjach, kiedy koszt zakupu danego dobra jest znaczący, można też wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!