Działalność nierejestrowana – koszty. Co się do nich zalicza?

Dowiedz się, jak na czym polega działalność nierejestrowana, koszty i ich rozliczanie. Co w przypadku straty? Jak wygląda kwestia kosztów w działalności nierejestrowanej? Przeczytaj i poznaj najważniejsze informacje.

Koszty działalności nierejestrowanej to ważne zagadnienie, które może być obce dla początkującego biznesmena. Sprawdź, w jaki sposób się je rozlicza. Jak liczymy koszty przy sprzedaży przez Internet? Co możemy odliczyć?

Czym jest działalność nierejestrowana?

Nierejestrowana działalność gospodarcza wyróżniają trzy elementy. Pierwszy związany jest z doświadczeniem biznesowym. Żeby prowadzić działalność nierejestrowaną, nie można w ciągu ostatnich pięciu lat prowadzić innej działalności gospodarczej.

Drugi dotyczy tego, że musi być to biznes na niewielką skalę, który nie wymaga specjalnych zezwoleń i koncesji. Trzeci odnosi się do limitu przychodów. Działalność można prowadzić bez rejestracji, o ile w ciągu miesiąca przychód nie przekroczy określonego limitu.

Działalność nierejestrowana, jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga zgłoszenia w żadnym rejestrze. Nie trzeba też – jak to jest w przypadku „zwykłej” działalności gospodarczej – opłacać składek ZUS i ponosić wielu innych kosztów związanych z prowadzeniem firmy.

Czy to znaczy, że działalność nierejestrowana jest bezkosztowa? Wiele zależy od tego, co chcemy w ramach tej aktywności sprzedawać albo jaki rodzaj usług świadczyć.

Czytaj także: Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Działalność nierejestrowana – koszty w sprzedaży przez Internet

Zakładając, że w ramach działalności nierejestrowanej będziemy zajmować się sprzedażą produktów w Internecie, to do kosztów, które trzeba będzie ponieść, na pewno wliczymy koszt zakupu produktów w hurtowni. I tu ważna uwaga. Ograniczenie związane z działalnością nierejestrowaną dotyczy przychodów, a nie dochodów.

Jeśli więc kupimy produkty o wartości zbliżonej do limitu (75% najniższego wynagrodzenia, czyli 2700 zł), to nawet przy niewielkiej marży na pewno przekroczymy limit przychodów. Najlepiej w działalności nierejestrowanej sprawdzi się więc rękodzieło, tanie produkty o wysokiej marży lub usługi, których głównym zasobem jest nasza praca.

Czytaj także: Ile kosztuje sklep internetowy? Zestawienie wydatków

Jak rozliczyć koszty działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowana nie wymaga skomplikowanej księgowości. Konieczne jest jednak prowadzenie prostej ewidencji sprzedaży, by wiedzieć, ile brakuje do limitu. Jeśli bowiem go przekroczymy w jakimś miesiącu, to w ciągu 7 dni trzeba obowiązkowo zarejestrować taką działalność jako działalność gospodarczą ze wszystkimi tego konsekwencjami (chociażby konieczność prowadzenia księgowości i opłacania składek ZUS).

Ewidencji sprzedaży nie przekazujemy do żadnego urzędu. Jest ona wyłącznie dowodem w razie kontroli podatkowej naszej działalności. Może przyjąć formę prostego arkusza Excel, czy nawet zeszytu.

Ewidencja sprzedaży pozwoli też poprawnie rozliczyć podatki. W tym samym dokumencie możemy wpisywać koszty działalności nierejestrowanej. Każdy taki koszt dobrze jest udokumentować. Może to być imienna faktura albo paragon. Takie dokumenty trzeba przechowywać przez co najmniej 5 lat, czyli okres, przez który trwa obowiązek podatkowy. Mówiąc inaczej, kontrola podatkowa może objąć ostatnie 5 lat działalności.

Czytaj także: Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Koszty działalności nierejestrowanej

Koszty w działalności nierejestrowanej pozwalają obliczyć dochód. Aby go poznać, od przychodów należy odjąć koszty. Dochód jest natomiast opodatkowany i trzeba go rozliczyć. Nie jak w przypadku „zwykłej” działalności w formie comiesięcznych zaliczek, ale raz w roku, razem z roczną deklaracją podatkową.

Co można odliczać?

W przypadku działalności nierejestrowanej możemy odliczyć sobie koszty związane z uzyskiwaniem przychodów. Warto pamiętać, że przy ograniczonych przychodach, jakich wymaga narzucony limit, za duże koszty spowodują, że dochód będzie zbyt mały, by cała aktywność była opłacalna.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Ulga na złe długi – warunki skorzystania z ulgi na podatek od niezapłaconych faktur dla PIT, CIT i VAT

Ulga na złe długi to sposób na odzyskanie podatku od niezapłaconych faktur przychodowych. Jest instrumentem, który ma chronić wierzycieli. Spójrzmy, na czym polega i...

Koncesja na alkohol – ile kosztuje, kto ją wydaje? Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych??

Koncesja na alkohol to potoczna nazwa zezwolenia  na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych. Kwestie dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych reguluje ustawa z 26 października 1982 r....

Czy spółka komandytowo-akcyjna się opłaca?

Spółka komandytowo-akcyjna to spółka osobowa, która łączy w sobie cechy spółki komandytowej i spółki akcyjnej. Nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną i...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!