Działalność nierejestrowana – koszty. Co się do nich zalicza?

Dowiedz się, jak na czym polega działalność nierejestrowana, koszty i ich rozliczanie. Co w przypadku straty? Jak wygląda kwestia kosztów w działalności nierejestrowanej? Przeczytaj i poznaj najważniejsze informacje.

Koszty działalności nierejestrowanej to ważne zagadnienie, które może być obce dla początkującego biznesmena. Sprawdź, w jaki sposób się je rozlicza. Jak liczymy koszty przy sprzedaży przez Internet? Co możemy odliczyć?

Czym jest działalność nierejestrowana?

Nierejestrowana działalność gospodarcza wyróżniają trzy elementy. Pierwszy związany jest z doświadczeniem biznesowym. Żeby prowadzić działalność nierejestrowaną, nie można w ciągu ostatnich pięciu lat prowadzić innej działalności gospodarczej.

Drugi dotyczy tego, że musi być to biznes na niewielką skalę, który nie wymaga specjalnych zezwoleń i koncesji. Trzeci odnosi się do limitu przychodów. Działalność można prowadzić bez rejestracji, o ile w ciągu miesiąca przychód nie przekroczy określonego limitu.

Działalność nierejestrowana, jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga zgłoszenia w żadnym rejestrze. Nie trzeba też – jak to jest w przypadku „zwykłej” działalności gospodarczej – opłacać składek ZUS i ponosić wielu innych kosztów związanych z prowadzeniem firmy.

Czy to znaczy, że działalność nierejestrowana jest bezkosztowa? Wiele zależy od tego, co chcemy w ramach tej aktywności sprzedawać albo jaki rodzaj usług świadczyć.

Czytaj także: Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Działalność nierejestrowana – koszty w sprzedaży przez Internet

Zakładając, że w ramach działalności nierejestrowanej będziemy zajmować się sprzedażą produktów w Internecie, to do kosztów, które trzeba będzie ponieść, na pewno wliczymy koszt zakupu produktów w hurtowni. I tu ważna uwaga. Ograniczenie związane z działalnością nierejestrowaną dotyczy przychodów, a nie dochodów.

Jeśli więc kupimy produkty o wartości zbliżonej do limitu (75% najniższego wynagrodzenia, czyli 2700 zł), to nawet przy niewielkiej marży na pewno przekroczymy limit przychodów. Najlepiej w działalności nierejestrowanej sprawdzi się więc rękodzieło, tanie produkty o wysokiej marży lub usługi, których głównym zasobem jest nasza praca.

Czytaj także: Ile kosztuje sklep internetowy? Zestawienie wydatków

Jak rozliczyć koszty działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowana nie wymaga skomplikowanej księgowości. Konieczne jest jednak prowadzenie prostej ewidencji sprzedaży, by wiedzieć, ile brakuje do limitu. Jeśli bowiem go przekroczymy w jakimś miesiącu, to w ciągu 7 dni trzeba obowiązkowo zarejestrować taką działalność jako działalność gospodarczą ze wszystkimi tego konsekwencjami (chociażby konieczność prowadzenia księgowości i opłacania składek ZUS).

Ewidencji sprzedaży nie przekazujemy do żadnego urzędu. Jest ona wyłącznie dowodem w razie kontroli podatkowej naszej działalności. Może przyjąć formę prostego arkusza Excel, czy nawet zeszytu.

Ewidencja sprzedaży pozwoli też poprawnie rozliczyć podatki. W tym samym dokumencie możemy wpisywać koszty działalności nierejestrowanej. Każdy taki koszt dobrze jest udokumentować. Może to być imienna faktura albo paragon. Takie dokumenty trzeba przechowywać przez co najmniej 5 lat, czyli okres, przez który trwa obowiązek podatkowy. Mówiąc inaczej, kontrola podatkowa może objąć ostatnie 5 lat działalności.

Czytaj także: Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Koszty działalności nierejestrowanej

Koszty w działalności nierejestrowanej pozwalają obliczyć dochód. Aby go poznać, od przychodów należy odjąć koszty. Dochód jest natomiast opodatkowany i trzeba go rozliczyć. Nie jak w przypadku „zwykłej” działalności w formie comiesięcznych zaliczek, ale raz w roku, razem z roczną deklaracją podatkową.

Co można odliczać?

W przypadku działalności nierejestrowanej możemy odliczyć sobie koszty związane z uzyskiwaniem przychodów. Warto pamiętać, że przy ograniczonych przychodach, jakich wymaga narzucony limit, za duże koszty spowodują, że dochód będzie zbyt mały, by cała aktywność była opłacalna.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!