Co to są koszty uzyskania przychodu? Czego nie można do nich zaliczyć?

Co to są koszty uzyskania przychodu? Co można do nich wliczyć, a czego absolutnie nie? Jakie są konsekwencje wliczenia zakupy w koszty uzyskania przychodu? Przeczytaj i sprawdź.

Możliwość zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodu to rodzaj przywileju każdego przedsiębiorcy. Są tacy, dla których jest to jeden z ważniejszych powodów przejścia z etatu na etap własnej firmy. Co to są koszty uzyskania przychodu? Sprawdź, co można do nich zaliczyć, a czego nie.

Co to są koszty uzyskania przychodu?

Możliwość zaliczania wydatków do kosztów działalności pozwala na obniżenie podatku dochodowego, który trzeba będzie zapłacić. Mówiąc najprościej: jeśli przedsiębiorca wykona dla kogoś usługę lub sprzeda towar za 500 zł, to związane są z tym określone koszty.

CZYTAJ TAKŻE: Brak faktury dokumentującej wydatek a wliczenie w koszty

Może to być wydatek na półprodukty, dojazdy do klienta, czy opakowania. Jeśli suma wydatków na te produkty wynosi np. 300 zł, to zysk wyniesie 200 zł i od tej kwoty zapłacisz podatek dochodowy. Gdyby przedsiębiorca nie zaliczył do kosztów uzyskania przychodu wydatków, zapłaciłby podatek od całego przychodu 500 zł.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Po co zalicza się wydatki do kosztów działalności?

Pracownik etatowy, czy osoba zatrudniona na postawie umowy zlecenie albo o dzieło, nie zalicza wydatków do kosztów uzyskania przychodu. W tym przypadku są one ryczałtowe, czyli o stałej wysokości, niezależnie od tego, jak duże będą faktycznie poniesione wydatki.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes: myjnia ręczna

Co to są koszty uzyskania przychodu?

No dobrze, a co można zaliczyć do kosztów działalności? Podstawowa zasada zakłada, że do kosztów działalności możemy wliczyć wszystkie te wydatki, które są związane z uzyskiwaniem przychodu. Chodzi o to, że został poniesiony po to, by móc zrealizować dane zlecenie, zamówienie albo też związany jest z koniecznością utrzymania źródła przychodów.

Co to znaczy? Jeśli korzystasz w pracy z internetu, to jest normalne, że wydatki na internet będą związane z działalnością gospodarczą. Jeśli jednak trzeba wykonać naprawę gniazdka elektrycznego lub wymienić router do internetu, to również można takie wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Czego nie można zaliczyć do kosztów działalności?

Są oczywiście wydatki, których nie da się zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Oto przykłady kilku z nich:

  • Środki trwałe o wartości powyżej 3500 zł, które będą użytkowanie dłużej niż rok. W tym przypadku będziemy dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Będzie oczywiście kosztem, ale nie zaliczymy go jednorazowo. Stąd decyzja o tym, że nie klasyfikujemy go jako jednorazowy wydatek, który można wliczyć w koszty.
  • Koszty egzekucyjne i mandaty – nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z kosztami egzekucyjnymi, czy z mandatami. Nie dotyczy to sytuacji, gdy to przedsiębiorca zleca egzekucję wierzytelności. Wtedy takie działania są oczywiście kosztem uzyskania przychodu.
  • Wierzytelności, których nie da się ściągnąć – jeśli jakaś wierzytelność jest nie do wyegzekwowania, to nie możemy zaliczyć tego wydatku do kosztów.
  • Wynagrodzenie własne – jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, to własna praca przedsiębiorcy nie może być kosztem działalności.

CZYTAJ TAKŻE: Czego nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Wliczając wydatek do kosztów uzyskania przychodu, należy pamiętać, że zawsze po stronie przedsiębiorcy leży obowiązek udowodnienia, że jest on związany z działalnością gospodarczą. W razie kontroli skarbowej to właśnie przedsiębiorca musi wykazać, w jaki sposób konkretny koszt wiąże się z prowadzonym przez niego biznesem.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!