Pomysł na biznes – myjnia ręczna

Myjnia ręczna może być dobrym pomysłem na biznes. Zainteresowanie takim biznesem rośnie. I to nie tylko dlatego, że Polacy mają coraz więcej samochodów.

Myjnia ręczna to ciekawy biznes nie tylko dla tych, którzy kochają samochody ale także dla tych, którym zależy na stworzeniu biznesu pasywnego, który przynosi pieniądze nawet wtedy gdy nas w nim nie ma.

Pasjonaci samochodów przekonani są o tym, że myjnie automatyczne mogą uszkodzić delikatny lakier samochodu, a duże szczotki nie pomagają w utrzymaniu samochodu w należytej czystości. Właśnie dlatego decydują się skorzystać z myjni ręcznej. A tych jest coraz więcej. Nie znaczy to, że nie znajdzie się miejsce na kolejną.

Lokalizacja myjni

Myjnia to ten z biznesów, dla których lokalizacja jest bardzo ważna. W ramach przygotowań do poprowadzenia tego biznesu dobrze jest sprawdzić konkurencję. Jednym z najprostszych sposobów na zrobienie badania rynku jest wypisanie wszystkich myjni w najbliższej okolicy. Gdy to zrobimy, dobrze jest dokonać rozróżnienia na myjnie automatyczne, bezdotykowe i ręczne. Zobaczmy też, jaka jest charakterystyka naszej najbliższej okolicy. Ile jest domów jednorodzinnych, ile wielorodzinnych i bloków. Sporo bloków może sprawiać wrażenie, że możemy liczyć na dobre obroty. Warto jednak sprawdzić ilu mieszkańców ma samochody. Może ze względu na dobry dostęp do komunikacji zbiorowej wybierają miejski autobus?

Wyposażenie myjni ręcznej

Nawet jeśli myjni ręcznych jest wiele możemy podejść do tematu w sposób unikalny proponując usługi, których nie ma konkurencja albo jeśli są one rzadko spotykane. Może to być np. czernidło do opon czy suszarka albo bardzo skutecznie działający odkurzacz. Najlepsze obroty generują myjnie zlokalizowane w pobliżu dużych biurowców czy supermarketów. Klienci mogą bowiem zostawić samochodów na kilka godzin i odebrać go po pracy czy zakupach. Jeśli zdecydujemy się na myjnie bezdotykową dobrze jeśli będzie miała spory parking. W okresach wzmożonego ruchu kierowcy muszą mieć gdzie zaparkować oczekując na swoją kolej.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes – jak otworzyć żłobek?

Myjnia ręczna – reklama

Najlepszą reklamą są usługi wysokiej jakości. Jeśli postawisz na fachowy personel, który jest w stanie wymyć samochód klientom bardzo dobrze możesz liczyć na sporą grupę zadowolonych kierowców. Dobrze jest wysłać swoją ofertę do lokalnych przedsiębiorców, głównie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli lubią mieć czysty samochód (kto nie lubi), a nie mają zbyt dużo czasu by o niego zadbać, chętnie skorzystają z usług myjni ręcznej. Szczególnie gdy zaproponujemy usługę door to door, która polega na odebraniu samochodu od klienta i odwiezienie go po zrealizowaniu usługi do wskazanego miejsca.

Lokalnie wciąż skuteczne okazują się ulotki, a także programy lojalnościowe dla klientów, którzy już skorzystali z usług.

Inwestycja w myjnię ręczną

Myjnia ręczna wymaga sporej inwestycji. Począwszy od przygotowania lokalu, poprzez regularny zakup chemii i sprzętu myjącego. Czynsz najmu odpowiedniego lokalu zależy oczywiście od miejsca, profesjonalna myjka wysokociśnieniowa to wydatek kilku tysięcy złotych. Na separator, czyli urządzeniem, które uniemożliwia wydostanie się substancji chemicznych do gruntu to ponad 10 tys. złotych. iśnieniowego mycia, tzw. karchera, oraz separatora – urządzenia, które nie pozwala na przedostanie się substancji chemicznych do gruntu. Konieczny będzie też odkurzacz. Jeśli planujemy kilka stanowisk mycia, dobrze jest urządzenia zduplikować. Szacunkowo można przyjąć, że na wyposażenie myjni wydamy ok. 40-50 tysięcy złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Jak szukać pomysłu na biznes?

Biznes sezonowy

Nie ma co kryć, że myjnia ręcznie boryka się z problemem sezonowości. Jesienią gdy ciągle pada deszcz, a także zimą, gdy jest mróz, a także – o dziwo – gdy jest bardzo upalnie, klientów nie będzie dużo. Jeśli bowiem jest zła pogoda, kierowcy wiedzą, że samochód szybko się ubrudzi, a to sprawia, że nie widzą sensu w myciu samochodu. Z drugiej strony wielu klientów pojawia się przed świętami. Ale i tu pogoda ma znaczenie. Jeśli trafi się deszcz, to spora grupa kierowców jest w stanie zrezygnować z usług.

Myjnia – formalności

Stworzenie myjni wymaga spełnienia szeregu formalności. Jedną z najważniejszych jest tzw. decyzja środowiskowa. We wniosku trzeba opisać sposoby w jakie myjnia będzie zasilana w energię i wodę, a także jak będą odprowadzane ścieki. Trzeba też będzie uzyskać zezwolenie na wytwarzanie odpadów.

 
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!