Firma w ciąży. Czy ciężarna może prowadzić działalność gospodarczą?

Ciąża to często przerwa karierze zawodowej. Czy jednak kobieta w ciąży może prowadzić działalność gospodarczą? Jak sprawdza się firma w ciąży? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Prowadzenie działalności gospodarczej w ciąży to temat interesujący kobiety, które mają przerwę w karierze. Zastanawiające jest, czy mogą prowadzić firmę, skoro w poprzednim miejscu pracy nie wykonują swoich obowiązków z powodu zwolnienia lekarskiego w związku z ciążą.

Czy można założyć firmę w ciąży?

Polskie prawo gwarantuje możliwość zakładania, prowadzenia, a także zakończenia działalności gospodarczej każdemu, na równych zasadach. I właśnie dlatego kobieta w ciąży może założyć swoją firmę. Pojawia się tu jednak kłopot związany z tzw. zbiegiem ubezpieczeń.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana – koszty

Jeśli wcześniej kobieta pracowała na etacie (czyli miała opłacane składki ZUS), to z racji ciąży przysługuje jej zasiłek macierzyński. W przypadku, gdy kobieta zarabia więcej niż 2800 zł brutto (czyli przynajmniej minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku), to jeśli będzie prowadzić działalność gospodarczą, zapłaci wyłącznie składkę zdrowotną.

Zasiłek macierzyński

W takiej sytuacji zasiłek macierzyński będzie wypłacony tylko z umowy o pracę. Jeśli zatrudnienie będzie obejmowało część etatu i wynagrodzenie nie przekroczy najniższej krajowej, to prowadząc działalność gospodarczą, będzie trzeba opłacać ubezpieczenia społeczne z działalności gospodarczej.

Wczytajmy się jeszcze w przepisy praca. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych mówi, że jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i pobieramy zasiłek macierzyński, jesteśmy objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Nie podlega się więc obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Składki te finansuje państwo. Wszystko to sprawia, że jeśli kobieta pobiera zasiłek macierzyński, powinna przerejestrować się w ZUS i wskazać, że będzie płacić tylko ubezpieczenie zdrowotne.

CZYTAJ TAKŻE: Założenie działalności gospodarczej przez Internet

Ubezpieczenie chorobowe, działalność gospodarcza w ciąży

Ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców jest dobrowolne. Jeśli kobieta założyła firmę i przez 90 dni nieprzerwanie podlegała takiemu ubezpieczeniu, to nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Oczywiście wcześniej musi płacić terminowo składkę chorobową, a także dostarczyć do ZUS-u odpowiednie dokumenty.

W tym przypadku będzie to zwolnienie lekarskie, czyli zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Jeśli dostarczysz do ZUS-u wszystkie dokumenty, to w czasie ciąży ZUS wypłaci ci zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiary. To uśredniona wartość, od której opłacana była składka na ubezpieczenie chorobowe przez 12 miesięcy.

Działalność gospodarcza założona podczas ciąży

Warto jednak uważać, ponieważ ZUS kontroluje kobiety, które będąc w ciąży, założyły firmę. Szczególnie w sytuacji, gdy na założenie firmy kobieta zdecydowała się w ostatnim etapie ciąży. Urzędnicy ZUS sprawdzają, czy nie założyłaś firmy tylko po to, by uzyskać świadczenie z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Wystarczy bowiem przez 3 miesiące płacić składki, by otrzymać takie pieniądze.

Odpowiadając pytanie zawarte w tytule, ciąża kobiety nie jest przeszkodą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jeśli samopoczucie pozwala na to, by rozwijać biznes, to jak najbardziej można to robić.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Mało tego. Da się także uzyskiwać świadczenia z ZUS (choćby zasiłek macierzyński). Ciąża prócz wielkich zmian w życiu prywatnym, dla wielu kobiet jest też szansą na „nowe otwarcie” w życiu zawodowym. W tym szczególnym okresie decydują się na uruchomienie firmy.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc działalność nierejestrowana faktura to coś, co nie powinno być ci obce. Może pojawić się sytuacja, w której będziesz musiał ją wystawić. Zobacz czy...

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!