Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Działalność nierejestrowana to świetny sposób przetestowania biznesu. Nie wymaga praktycznie żadnych formalności. Działalność nierejestrowana – jak założyć? Przeczytaj i sprawdź.

Działalność nierejestrowana to forma aktywności gospodarczej przeznaczona dla wszystkich tych, którzy prowadzą drobną aktywność. To na przykład prowadzenie bloga, prace graficzne albo drobna produkcja. Sprawdź, jak założyć działalność gospodarczą.

Działalność nierejestrowana – jak założyć?

Działalność nierejestrowana jest świetnym sposobem również na to by, wypróbować pomysł na biznes. Nie trzeba jej nigdzie rejestrować, nie wymaga wpisu do CEIDG, ani KRS. A zatem, jak założyć działalność nierejestrowaną? Wystarczy spełnić kilka warunków:

  • przez ostatnich 60 miesięcy nie można prowadzić innej działalności gospodarczej
  • działalność nierejestrowana nie może obejmować aktywności, co do której potrzebne jest dodatkowe zezwolenie lub koncesja
  • nie można przekroczyć limitu przychodów.

Kto może założyć nierejestrowaną działalność gospodarczą?

Przez lata limit przychodów wynosił połowę minimalnego wynagrodzenia, które od stycznia 2023 roku wynosi 3490 zł, w związku z czym limit ten wynosił 1745 zł. Natomiast od lipca 2023 wzrasta również pensja minimalna do kwoty 3600 zł oraz sam limit do 75% pensji minimalnej. Po przeliczeniu limit działalności nierejestrowanej od lipca 2023 będzie wynosił 2700 zł.

Działalność nierejestrową może założyć wyłącznie osoba fizyczna. Nie ma też ograniczenia związanego z pełnoletnością. Nawet osoba niepełnoletnia może prowadzić działalność nierejestrowaną.

Trzeba jednak pamiętać, że osoby od 13 do 18 roku życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że nie mogą samodzielnie zawierać umów. Zaciąganie zobowiązań będzie wymagało zgody rodziców. Natomiast, mogą one dysponować samodzielnie dochodami.

Działalność nierejestrowana – korzyści

Jeśli czytasz artykuł pod tytułem: działalność nierejestrowana – jak założyć, to na pewno interesuje cię, co możesz na tym zyskać. Jakie są korzyści z działalności nierejestrowanej? Przede wszystkim sam fakt tego, że nie trzeba tego nigdzie zgłaszać. Poza tym nie trzeba opłacać ZUS od działalności nierejestrowanej.

W przypadku jednak wykonywania usług w ramach działalności nierejestrowanej, to podmiot, który zawiera umowę z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną, musi odprowadzić składki.

Do zalet tego rozwiązania należy też to, że nie trzeba co miesiąc rozliczać zaliczek na podatek. Ze względu na brak konieczności rejestracji, nie trzeba też prowadzić skomplikowanej księgowości.

Czytaj także: Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Obowiązki przy działalności nierejestrowanej

Skoro powiedzieliśmy już o korzyściach wynikających z działalności nierejestrowanej, pora na obowiązki. I tak podstawowym obowiązkiem jest rozliczanie przychodów po odliczeniu kosztów. Trzeba też przestrzegać praw konsumentów, a także wystawiać faktury lub rachunki na żądanie kupującego.

Co ważne, w przypadku działalności nierejestrowanej jesteś traktowany jak przedsiębiorca w zakresie prawa cywilnego. Oznacza to, że jeśli handlujesz jakimś towarem, to musisz przestrzegać przepisów związanych z reklamacją i zwrotami. Musisz też przestrzegać prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni.

Czytaj także: Ewidencja sprzedaży w działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowana, usługi a ZUS

Specyfiką działalności nierejestrowanej jest to, że jeśli wykonujemy w ramach działalności nierejestrowanej usługi, to podlegamy ubezpieczeniom ZUS. W tym przypadku wyjątek stanowią studenci, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Wtedy nie ma konieczności rozliczania składek ZUS.

Przekroczenie limitu w działalności nierejestrowanej

W przypadku gdy przekroczysz limit działalności nierejestrowanej, powinieneś zarejestrować ją w CEIDG w ciągu 7 dni.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna to ważne zagadnienie dla przedsiębiorcy. Czy kasa fiskalna jest obowiązkowa w działalności nierejestrowanej? Czy trzeba wystawiać paragony z kasy...

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!