Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Działalność nierejestrowana to świetny sposób przetestowania biznesu. Nie wymaga praktycznie żadnych formalności. Działalność nierejestrowana – jak założyć? Przeczytaj i sprawdź.

Działalność nierejestrowana to forma aktywności gospodarczej przeznaczona dla wszystkich tych, którzy prowadzą drobną aktywność. To na przykład prowadzenie bloga, prace graficzne albo drobna produkcja. Sprawdź, jak założyć działalność gospodarczą.

Działalność nierejestrowana – jak założyć?

Działalność nierejestrowana jest świetnym sposobem również na to by, wypróbować pomysł na biznes. Nie trzeba jej nigdzie rejestrować, nie wymaga wpisu do CEIDG, ani KRS. A zatem, jak założyć działalność nierejestrowaną? Wystarczy spełnić kilka warunków:

  • przez ostatnich 60 miesięcy nie można prowadzić innej działalności gospodarczej;
  • działalność nierejestrowana nie może obejmować aktywności, co do której potrzebne jest dodatkowe zezwolenie lub koncesja;
  • nie można przekroczyć limitu przychodów w wysokości 75% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia. Od stycznia 2024 roku będzie to 3181,50 zł, a od lipca 2024 roku limit wyniesie 3225 zł.

Kto może założyć nierejestrowaną działalność gospodarczą?

Działalność nierejestrową może założyć wyłącznie osoba fizyczna. Nie ma też ograniczenia związanego z pełnoletnością. Nawet osoba niepełnoletnia może prowadzić działalność nierejestrowaną.

Trzeba jednak pamiętać, że osoby od 13 do 18 roku życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że nie mogą samodzielnie zawierać umów. Zaciąganie zobowiązań będzie wymagało zgody rodziców. Natomiast, mogą one dysponować samodzielnie dochodami.

Działalność nierejestrowana – korzyści

Jakie są korzyści z działalności nierejestrowanej? Przede wszystkim sam fakt tego, że nie trzeba tego nigdzie zgłaszać.

Poza tym od działalności nierejestrowanej z zasady nie trzeba opłacać ZUS. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w ramach takiej działalności świadczone są usługi. Wówczas umowa traktowana jest jako umowa zlecenie, co oznacza, że składkę ZUS musi odprowadzić zleceniodawca.

W przypadku jednak wykonywania usług w ramach działalności nierejestrowanej, to podmiot, który zawiera umowę z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną, musi odprowadzić składki.

Do zalet tego rozwiązania należy też to, że nie trzeba co miesiąc rozliczać zaliczek na podatek. Ze względu na brak konieczności rejestracji, nie trzeba też prowadzić skomplikowanej księgowości.

Czytaj także: Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Obowiązki przy działalności nierejestrowanej

Skoro powiedzieliśmy już o korzyściach wynikających z działalności nierejestrowanej, pora na obowiązki. I tak podstawowym obowiązkiem jest rozliczanie przychodów po odliczeniu kosztów. Trzeba też przestrzegać praw konsumentów, a także wystawiać faktury lub rachunki na żądanie kupującego.

Co ważne, w przypadku działalności nierejestrowanej jesteś traktowany jak przedsiębiorca w zakresie prawa cywilnego. Oznacza to, że jeśli handlujesz jakimś towarem, to musisz przestrzegać przepisów związanych z reklamacją i zwrotami. Musisz też przestrzegać prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni.

Czytaj także: Ewidencja sprzedaży w działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowana, usługi a ZUS

Specyfiką działalności nierejestrowanej jest to, że jeśli wykonujemy w ramach działalności nierejestrowanej usługi, to podlegamy ubezpieczeniom ZUS. W tym przypadku wyjątek stanowią studenci, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Wtedy nie ma konieczności rozliczania składek ZUS.

Przekroczenie limitu w działalności nierejestrowanej

W przypadku gdy przekroczysz limit działalności nierejestrowanej, powinieneś zarejestrować ją w CEIDG w ciągu 7 dni.

Przeczytaj więcej o działalności nierejestrowanej.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!