Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Działalność nierejestrowana to świetny sposób przetestowania biznesu. Nie wymaga praktycznie żadnych formalności. Działalność nierejestrowana – jak założyć? Przeczytaj i sprawdź.

Działalność nierejestrowana to forma aktywności gospodarczej przeznaczona dla wszystkich tych, którzy prowadzą drobną aktywność. To na przykład prowadzenie bloga, prace graficzne albo drobna produkcja. Sprawdź, jak założyć działalność gospodarczą.

Działalność nierejestrowana – jak założyć?

Działalność nierejestrowana jest świetnym sposobem również na to by, wypróbować pomysł na biznes. Nie trzeba jej nigdzie rejestrować, nie wymaga wpisu do CEIDG, ani KRS. A zatem, jak założyć działalność nierejestrowaną? Wystarczy spełnić kilka warunków:

  • przez ostatnich 60 miesięcy nie można prowadzić innej działalności gospodarczej;
  • działalność nierejestrowana nie może obejmować aktywności, co do której potrzebne jest dodatkowe zezwolenie lub koncesja;
  • nie można przekroczyć limitu przychodów.

Kto może założyć nierejestrowaną działalność gospodarczą?

Przez lata limit przychodów wynosił połowę minimalnego wynagrodzenia, które od stycznia 2023 roku wynosi 3490 zł, w związku z czym limit ten wynosił 1745 zł. Natomiast od lipca 2023 wzrasta również pensja minimalna do kwoty 3600 zł oraz sam limit do 75% pensji minimalnej. Po przeliczeniu limit działalności nierejestrowanej od lipca 2023 będzie wynosił 2700 zł.

Działalność nierejestrową może założyć wyłącznie osoba fizyczna. Nie ma też ograniczenia związanego z pełnoletnością. Nawet osoba niepełnoletnia może prowadzić działalność nierejestrowaną.

Trzeba jednak pamiętać, że osoby od 13 do 18 roku życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że nie mogą samodzielnie zawierać umów. Zaciąganie zobowiązań będzie wymagało zgody rodziców. Natomiast, mogą one dysponować samodzielnie dochodami.

Działalność nierejestrowana – korzyści

Jeśli czytasz artykuł pod tytułem: działalność nierejestrowana – jak założyć, to na pewno interesuje cię, co możesz na tym zyskać. Jakie są korzyści z działalności nierejestrowanej? Przede wszystkim sam fakt tego, że nie trzeba tego nigdzie zgłaszać. Poza tym nie trzeba opłacać ZUS od działalności nierejestrowanej.

W przypadku jednak wykonywania usług w ramach działalności nierejestrowanej, to podmiot, który zawiera umowę z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną, musi odprowadzić składki.

Do zalet tego rozwiązania należy też to, że nie trzeba co miesiąc rozliczać zaliczek na podatek. Ze względu na brak konieczności rejestracji, nie trzeba też prowadzić skomplikowanej księgowości.

Czytaj także: Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Obowiązki przy działalności nierejestrowanej

Skoro powiedzieliśmy już o korzyściach wynikających z działalności nierejestrowanej, pora na obowiązki. I tak podstawowym obowiązkiem jest rozliczanie przychodów po odliczeniu kosztów. Trzeba też przestrzegać praw konsumentów, a także wystawiać faktury lub rachunki na żądanie kupującego.

Co ważne, w przypadku działalności nierejestrowanej jesteś traktowany jak przedsiębiorca w zakresie prawa cywilnego. Oznacza to, że jeśli handlujesz jakimś towarem, to musisz przestrzegać przepisów związanych z reklamacją i zwrotami. Musisz też przestrzegać prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni.

Czytaj także: Ewidencja sprzedaży w działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowana, usługi a ZUS

Specyfiką działalności nierejestrowanej jest to, że jeśli wykonujemy w ramach działalności nierejestrowanej usługi, to podlegamy ubezpieczeniom ZUS. W tym przypadku wyjątek stanowią studenci, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Wtedy nie ma konieczności rozliczania składek ZUS.

Przekroczenie limitu w działalności nierejestrowanej

W przypadku gdy przekroczysz limit działalności nierejestrowanej, powinieneś zarejestrować ją w CEIDG w ciągu 7 dni.

Przeczytaj więcej o działalności nierejestrowanej.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Ulga na złe długi – warunki skorzystania z ulgi na podatek od niezapłaconych faktur dla PIT, CIT i VAT

Ulga na złe długi to sposób na odzyskanie podatku od niezapłaconych faktur przychodowych. Jest instrumentem, który ma chronić wierzycieli. Spójrzmy, na czym polega i...

Koncesja na alkohol – ile kosztuje, kto ją wydaje? Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych??

Koncesja na alkohol to potoczna nazwa zezwolenia  na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych. Kwestie dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych reguluje ustawa z 26 października 1982 r....

Czy spółka komandytowo-akcyjna się opłaca?

Spółka komandytowo-akcyjna to spółka osobowa, która łączy w sobie cechy spółki komandytowej i spółki akcyjnej. Nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną i...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!