Czy na macierzyńskim można prowadzić działalność gospodarczą?

Czy można prowadzić firmę podczas urlopu macierzyńskiego? Co z zasiłkiem macierzyńskim, gdy prowadzimy firmę? Czy na macierzyńskim można prowadzić działalność gospodarczą?

Kobieta zatrudniona na etacie, która zaszła w ciążę, a potem urodziła dziecko, zachowuje pełne prawo do świadczeń z tym związanych. Chodzi np. o zasiłek macierzyński. Czy prowadząc działalność gospodarczą, też otrzymujemy zasiłek macierzyński? Kiedy można legalnie prowadzić firmę podczas urlopu macierzyńskiego?

Czy na macierzyńskim można prowadzić działalność? Biznes dla młodych mam

Urodzenie dziecka wiąże się z możliwością otrzymania zasiłku macierzyńskiego. Dzięki temu kobieta może zostać w domu z dzieckiem, mając zapewnione finanse w wysokości dotychczasowych zarobków. Dla wielu kobiet okres pozostawania w domu z maluszkiem jest często przyczyną zmiany ścieżki kariery.

Zamiast pracy w biurze „dla kogoś”, spora grupa myśli o uruchomieniu działalności gospodarczej. Pomysły są różne. A to sklep z akcesoriami dla dzieci, a to ekologiczna żywność albo usługi tłumaczeniowe. Przekrój jest szeroki. Czy jednak przebywanie na urlopie macierzyńskim umożliwia w pełni legalne prowadzenie firmy?

CZYTAJ TAKŻE: Czy kobieta w ciąży może prowadzić działalność gospodarczą?

Prowadzenie firmy w czasie urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński nie przeszkadza w tym, żeby prowadzić działalność gospodarczą. Jeśli kobieta ma w sobie na tyle dużo siły i motywacji, by prowadzić firmę, to może oczywiście to robić.

Zasiłek macierzyński a firma

Mało tego. Według podstawowej zasady kobieta, która prowadzi firmę, nie traci prawa do zasiłku, który jej przysługuje z racji zatrudnienia na umowę o pracę. Jeśli prowadzi firmę, będzie musiała jednak zapłacić składki.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysły na biznes 2023 – lista 10 pomysłów

Kto może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński to przywilej osób, które są zatrudnione na umowie o pracę. To co innego niż zasiłek macierzyński. Ten otrzymują zarówno zatrudnieni na umowie o pracę, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą, o ile opłacają składki ubezpieczenia chorobowego.

Firma i etat, a zasiłek macierzyński

Może się zdarzyć, że pracownik zatrudniony na etacie jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę i urodzi dziecko, nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. No i pojawia się pytanie, czy w związku z tym będą jej przysługiwać dwa zasiłki. Nie jest ono nieuzasadnione.

Składki są bowiem opłacane zarówno z umowy o pracę, jak i z działalności gospodarczej. W takiej sytuacji powstaje zbieg tytułów ubezpieczeniowych. Prawo mówi jednak wyraźnie. Jeśli kobieta założy własną firmę w momencie otrzymywania zasiłku macierzyńskiego (z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę), to nie traci go. Musi jednak opłacać osobno składki na ubezpieczenie społeczne.

CZYTAJ TAKŻE: Zawieszenie działalności gospodarczej, a podatki. Jak to rozliczyć?

Czy trzeba odprowadzać składki ZUS na macierzyńskim?

Ogólna zasada mówi o tym, że w momencie pobierania zasiłku macierzyńskiego, obowiązek opłacania składek na ZUS przejmuje państwo. Jeśli jednak w tym samym momencie  mamy własną firmę, a także wciąż jesteśmy zatrudnieni na umowie o pracę, to zgodnie z prawem musimy samodzielnie odprowadzać składki na ZUS.

Mówiąc wprost, jeśli kobieta jest zatrudniona na umowę o pracę, pobiera zasiłek macierzyński, ale dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą, to musi sama opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Działalność na macierzyńskim

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule, prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego jest jak najbardziej dozwolone i legalne. Zasiłek taki nie będzie wstrzymany, ale będzie go można otrzymać tylko w ramach jednego ubezpieczenia (umowa o pracę lub działalność gospodarcza).

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes w małym mieście

Jeśli następuje zbieg ubezpieczeń, czyli mówiąc wprost, kobieta będzie jednocześnie mieć umowę i pracę i działalność gospodarczą, to otrzyma jedno świadczenie, ale będzie musiała opłacać samodzielnie składki na ZUS.

Jaką firmę prowadzić na macierzyńskim? Pomysły na biznes

Jak zarabiać w czasie urlopu macierzyńskiego? Jednym z pomysłów na biznes dla kobiety w ciąży może być założenie sklepu internetowego z artykułami dla matek i dzieci. Można oferować szeroki wybór produktów, takich jak ubrania dla dzieci, artykuły higieniczne, zabawki, książki dla dzieci i wiele innych.

Innym pomysłem na prowadzenie firmy w trakcie zasiłku macierzyńskiego może być otwarcie prywatnej praktyki lub gabinetu medycznego, specjalizującego się w opiece nad kobietami w ciąży i noworodkami. Można zatrudnić wykwalifikowanych specjalistów, takich jak położne, pielęgniarki lub doule, aby zapewnić wsparcie i pomoc kobietom w czasie ciąży i porodu.

CZYTAJ TAKŻE: Biznes z małym wkładem finansowym – 9 pomysłów

Innym ciekawym pomysłem może być założenie kawiarni lub restauracji, która oferuje zdrowe i smaczne posiłki dla kobiet w ciąży oraz rodziców z małymi dziećmi. Taki lokal może być wyposażony w przestrzeń zabaw dla dzieci oraz udogodnienia dla matek, takie jak przewijaki i krzesełka do karmienia.

Wreszcie, jeśli kobieta w ciąży ma talent artystyczny, może rozważyć otwarcie własnego sklepu internetowego lub pracowni. Będzie mogła tam tworzyć i sprzedawać ręcznie robione produkty dla dzieci, takie jak zabawki, ubrania czy akcesoria.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!