Czy można mieć kilka kont firmowych?

Konto firmowe to dziś nieodłączny element prowadzenia biznesu. Czy wystarczy jedno firmowe konto bankowe? Czy można mieć kilka kont firmowych w banku? Przeczytaj i sprawdź.

Czy można mieć kilka kont firmowych? Do czego mogłoby ci się przydać? W jakiej sytuacji potrzebujesz konta firmowego, a kiedy przyda ci się kilka? Dowiedz się, co trzeba wiedzieć o kontach firmowych.

Czy można mieć kilka kont firmowych? Do czego jest potrzebne konto firmowe?

Czy przedsiębiorca musi mieć osobne konto bankowe do rozliczeń firmowych? Przez lata to pytanie zadali ci, którzy zastanawiali się nad uruchomieniem własnego biznesu. Jeśli firma działa na małą skalę, to przecież wystarczyłoby konto osobiste.

CZYTAJ TAKŻE: Firmowe konto bankowe; czy faktycznie jest potrzebne?

Racja. Prawo nie precyzuje, że konto bankowe przedsiębiorcy musi koniecznie być kontem firmowym. Szczególnie że takie rachunki bankowe zwykle są droższe w obsłudze od standardowych rachunków osobistych. Problem w tym, że banki w regulaminie rachunków osobistych często zawierają zapis, że konto może być używane wyłącznie do celów, do jakich jest przeznaczone.

A konto osobiste nie służy – co zrozumiałe – do rozliczeń biznesowych. Mało tego. Osobne konto firmowe pozwala rozdzielić finanse biznesowe i prywatne, co ułatwia prowadzenie rozliczeń i zapanowanie nad budżetem.

Mało tego. Jedynie konto firmowe pozwala na dokonywanie określonych transakcji, np. płatności składek ZUS, czy podatków do urzędu skarbowego. Rachunek bankowy potrzebny będzie do rozliczenia transakcji, których wartość przekracza 15 tys. euro. Trzeba też pamiętać, że płatnik VAT musi posiadać zarejestrowany rachunek bankowy w tzw. białej liście podatników VAT.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Czy można mieć kilka kont firmowych? Kto potrzebuje konta firmowego?

Zgłoszenie firmowego konta bankowego do urzędu skarbowego pozwala wprowadzić dane przedsiębiorcy na tzw. białą listę podatników VAT (jeśli przedsiębiorca jest VAT-owcem) i ogranicza ryzyko natrafienia na nierzetelnego kontrahenta.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest Biała Lista Podatników?

Każdy podatnik VAT musi realizować przelew na rachunek bankowy kontrahenta wskazany w białej liście podatników. Każdy przedsiębiorca, który zmienił numer firmowego konta bankowego, musi w ciągu 7 dni zaktualizować dane takiego konta w urzędzie skarbowym. Jeśli tego nie zrobimy, będzie to uznane za wykroczenie skarbowe.

Jedno jest pewne. Przedsiębiorca musi mieć rachunek bankowy. To, że nazywa się on (lub nie) rachunkiem firmowym to już zupełnie inna kwestia. Ważne jest też to, że rachunek bankowy, który służy do rozliczania działalności gospodarczej, musi być zgłoszony do urzędu skarbowego. Każdy.

A skoro tak to odpowiadamy na drugie pytanie – tak, przedsiębiorca może mieć dowolną liczbę firmowych kont bankowych. Prawo nie wskazuje w tym zakresie żadnych ograniczeń. Jeśli przedsiębiorcę stać na utrzymywanie tak dużej liczby kont bankowych, to może ich mieć tyle, ile zechce. Może mieć kilka kont w walucie krajowej, konta w walutach obcych.

Mało tego. Może mieć też osobne rachunki firmowe do rozliczania konkretnych działalności. Jest to przydatne, gdy zakres działalności firmy jest bardzo szeroki.

Czy można mieć kilka kont firmowych? Dwa i więcej firmowych kont bankowych

Trzeba jednak pamiętać, że każde kolejne konto bankowe musi być zgłoszone w urzędzie skarbowym. Zgłoszeniu podlegają również te konta, które będą wykorzystywane wyłącznie do rozliczeń konkretnych projektów w firmie, a nie tylko między kontrahentami.

Nie można dopuścić do sytuacji, że urząd skarbowy nie ma informacji o jakimś koncie firmowym, używanym w celach biznesowych przez przedsiębiorcę.

CZYTAJ TAKŻE: Blokada środków na koncie. Co robić, gdy nie mogę wypłacić pieniędzy?

Czy można mieć kilka kont firmowych? Najlepsze konto firmowe

Konto firmowe może być otwarte w momencie, gdy firma jest już uruchomiona, a to znaczy, że mamy NIP, REGON i wszystkie inne niezbędne dane. Gdy takich danych nie ma, nie uda nam się otworzyć firmowego rachunku bankowego.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Stawka CIT (9%) dla małych podatników od stycznia 2024

Kto może zapłacić preferencyjny podatek CIT 9%? Jakie warunki należy spełnić w 2024 roku? Kto straci prawo do tej preferencji i będzie musiał zapłacić...

Stawki CIT

Jakie są stawki podatku dochodowego od osób prawnych, kto może z nich korzystać i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnej opcji? Jesteś...

Informacja CIT-ST – co to jest i kto musi ją złożyć? Instrukcja wypełniania

Złożenie CIT-ST jest obowiązkowe dla podatników posiadających zakłady (oddziały) w innych gminach niż siedziba firmy. Oto przewodnik z najważniejszymi informacji dla podmiotów, które muszą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!