Odpowiedzialność doradcy podatkowego. Czy jego opinia jest wiążąca?

Doradca podatkowy pomaga przedsiębiorcom zrozumieć zawiłości podatkowe i dopasować rozwiązania prawne do sytuacji firmy, tak by w optymalny sposób można było prowadzić działalność. Czy opinia doradcy podatkowego jest wiążąca?

Usługi doradców podatkowych są coraz popularniejsze. Im bardziej skomplikowane prawo podatkowe, tym częściej przedsiębiorcy decydują się na współpracę z doradcami podatkowymi.

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradca podatkowy w przeciwieństwie do księgowego może udzielać porad, wyrażać opinie, a także wyjaśniać wszelkie kwestie związane z podatkami. Doradca podatkowy wykonuje swoje usługi z należytą starannością. Jest profesjonalistą, co powoduje, że swoje usługi powinien świadczyć z zachowaniem należytej staranności jako ekspert.

CZYTAJ TAKŻE: Ile kosztuje doradca podatkowy? 

To wszystko powoduje, że zła interpretacja dokonana przez doradcę podatkowego może skutkować koniecznością zapłaty odszkodowania podmiotowi, który takiego doradztwa oczekuje.

Doradca podatkowy opiera swoje opinie na aktach prawnych. Doradca podatkowy odpowiada za rzetelność wydawanych opinii i rekomendacji. Nie może też reklamować swoich usług bezpośrednio.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Czy opinia doradcy podatkowego jest wiążąca?

Doradca podatkowy, podobnie jak adwokat wydaje swoją opinię wedle swojej interpretacji opartej na przepisach prawa. Odpowiada jako profesjonalista za taką opinię i za skutki, które niesie za sobą.

Jeżeli doradca popełni błąd, bo nie zna przepisów albo z powodu zaniechania, to ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną. Doradca podatkowy może też być pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej.

Odpowiedzialność doradcy podatkowego

Odpowiedzialność karno-skarbowa grozi doradcy podatkowemu, jeśli popełni błąd, np. źle interpretując prawo podatkowe lub jeśli źle obliczy podatek, a to przyczyni się do straty u klienta. Wszystko dlatego, że według kodeksu karnego skarbowego, doradca podatkowy zajmuje się sprawami gospodarczymi i w związku z tym może odpowiadać za wszelkie niezgodności, do których się przyczynił.

CZYTAJ TAKŻE: Księgowy i doradca podatkowy. Różnice

Ze względu więc na sporą odpowiedzialność doradcy podatkowego, każdy doradca podatkowy musi podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej w związku z wykonywanymi czynnościami doradztwa podatkowego.

Takie ubezpieczenie dotyczy zarówno samego doradcy podatkowego, jak i wszystkich osób, które w jego imieniu działają albo z nim współpracują w zakresie wydawania opinii czy interpretacji.

No dobrze, czy w związku z tym można uznać, że opinia czy rekomendacja doradcy podatkowego jest wiążąca? Biorąc pod uwagę fakt, że działa on jako profesjonalista, należy uznać, że tak, że interpretacja doradcy podatkowego jest wiążąca.

Jeśli jako przedsiębiorca to wciąż dla ciebie za mało, możesz poprosić doradcę lub wystąpić samodzielnie o indywidualną interpretację podatkową. Taka interpretacja jest wiążąca w zakresie działalności twojego przedsiębiorstwa.

Czy możesz polegać na doradcy podatkowym?

Czy więc warto polegać na interpretacji podatkowej doradcy podatkowego? Zdecydowanie tak. Na pewno pomoże nam to poprowadzić biznes bardziej efektywnie podatkowo. Mało tego. Doradca podatkowy jest na bieżąco z przepisami podatkowymi.

CZYTAJ TAKŻE: Doradztwo podatkowe online – na czym polega? Czy potrzebna jest do niego kasa fiskalna?

Może więc zareagować na zmiany od razu i zaproponować optymalne rozwiązanie. Choćby takie związane z faktem, że jednoosobowa działalność może być mniej korzystna od biznesu prowadzonego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Rozpisze wszystkie możliwe warianty i podpowie, co będzie najbardziej opłacalne.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Więcej o doradcy podatkowym przeczytasz w kategorii Biuro rachunkowe.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!