Odpowiedzialność doradcy podatkowego. Czy jego opinia jest wiążąca?

Doradca podatkowy pomaga przedsiębiorcom zrozumieć zawiłości podatkowe i dopasować rozwiązania prawne do sytuacji firmy, tak by w optymalny sposób można było prowadzić działalność. Czy opinia doradcy podatkowego jest wiążąca?

Usługi doradców podatkowych są coraz popularniejsze. Im bardziej skomplikowane prawo podatkowe, tym częściej przedsiębiorcy decydują się na współpracę z doradcami podatkowymi.

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradca podatkowy w przeciwieństwie do księgowego może udzielać porad, wyrażać opinie, a także wyjaśniać wszelkie kwestie związane z podatkami. Doradca podatkowy wykonuje swoje usługi z należytą starannością. Jest profesjonalistą, co powoduje, że swoje usługi powinien świadczyć z zachowaniem należytej staranności jako ekspert.

CZYTAJ TAKŻE: Ile kosztuje doradca podatkowy? 

To wszystko powoduje, że zła interpretacja dokonana przez doradcę podatkowego może skutkować koniecznością zapłaty odszkodowania podmiotowi, który takiego doradztwa oczekuje.

Doradca podatkowy opiera swoje opinie na aktach prawnych. Doradca podatkowy odpowiada za rzetelność wydawanych opinii i rekomendacji. Nie może też reklamować swoich usług bezpośrednio.

Czy opinia doradcy podatkowego jest wiążąca?

Doradca podatkowy, podobnie jak adwokat wydaje swoją opinię wedle swojej interpretacji opartej na przepisach prawa. Odpowiada jako profesjonalista za taką opinię i za skutki, które niesie za sobą.

Jeżeli doradca popełni błąd, bo nie zna przepisów albo z powodu zaniechania, to ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną. Doradca podatkowy może też być pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej.

Odpowiedzialność doradcy podatkowego

Odpowiedzialność karno-skarbowa grozi doradcy podatkowemu, jeśli popełni błąd, np. źle interpretując prawo podatkowe lub jeśli źle obliczy podatek, a to przyczyni się do straty u klienta. Wszystko dlatego, że według kodeksu karnego skarbowego, doradca podatkowy zajmuje się sprawami gospodarczymi i w związku z tym może odpowiadać za wszelkie niezgodności, do których się przyczynił.

CZYTAJ TAKŻE: Księgowy i doradca podatkowy. Różnice

Ze względu więc na sporą odpowiedzialność doradcy podatkowego, każdy doradca podatkowy musi podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej w związku z wykonywanymi czynnościami doradztwa podatkowego.

Takie ubezpieczenie dotyczy zarówno samego doradcy podatkowego, jak i wszystkich osób, które w jego imieniu działają albo z nim współpracują w zakresie wydawania opinii czy interpretacji.

No dobrze, czy w związku z tym można uznać, że opinia czy rekomendacja doradcy podatkowego jest wiążąca? Biorąc pod uwagę fakt, że działa on jako profesjonalista, należy uznać, że tak, że interpretacja doradcy podatkowego jest wiążąca.

Jeśli jako przedsiębiorca to wciąż dla ciebie za mało, możesz poprosić doradcę lub wystąpić samodzielnie o indywidualną interpretację podatkową. Taka interpretacja jest wiążąca w zakresie działalności twojego przedsiębiorstwa.

Czy możesz polegać na doradcy podatkowym?

Czy więc warto polegać na interpretacji podatkowej doradcy podatkowego? Zdecydowanie tak. Na pewno pomoże nam to poprowadzić biznes bardziej efektywnie podatkowo. Mało tego. Doradca podatkowy jest na bieżąco z przepisami podatkowymi.

CZYTAJ TAKŻE: Doradztwo podatkowe online – na czym polega? Czy potrzebna jest do niego kasa fiskalna?

Może więc zareagować na zmiany od razu i zaproponować optymalne rozwiązanie. Choćby takie związane z faktem, że jednoosobowa działalność może być mniej korzystna od biznesu prowadzonego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Rozpisze wszystkie możliwe warianty i podpowie, co będzie najbardziej opłacalne.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!