Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana a praca na etacie.

Zatrudnienie na etat nie ogranicza możliwości podejmowania dodatkowej pracy zarobkowej. W czasie wolnym, w weekendy, pracownik może zarabiać w dowolny sposób. Zobacz różnice między działalnością nierejestrowaną a pracą na etacie i czy można je łączyć.

Praca na etacie

Zatrudnienie na umowę o pracę jest dosyć sformalizowane. Decydując się na taką formę zatrudnienia, trzeba przestrzegać kodeksu pracy i uwzględniać prawa np. do urlopu. Typowy „cały etat” nakazuje być do dyspozycji pracodawcy przez 8 godzin dziennie, w 5-dniowym tygodniu pracy. Przeliczając to na godziny, będzie to przeciętnie 160 godzin w miesiącu. Oczywiście, gdy pracujemy na część etatu, to liczba godzin pracy będzie mniejsza.

Jak działa działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana pozwala na sprzedaż produktów lub świadczenie usług bez konieczności zakładania działalności gospodarczej. To coś podobnego do prowadzenia własnego biznesu, z tą różnicą, że nie trzeba jej wpisywać do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ani do Krajowego Rejestru Sądowego.

Specyficznym elementem działalności nierejestrowanej jest limit przychodu. Żeby nie rejestrować biznesu, w każdym miesiącu można uzyskać przychód maksymalnie wynoszący 50% najniższego wynagrodzenia (75% od 1 lipca 2023 roku).

Działalność nierejestrowana ma wiele zalet. Na przykład, można łączyć działalność nierejestrowaną z pracą na etacie. Przede wszystkim jednak nie trzeba opłacać składek ZUS, nie trzeba też rozliczać co miesiąc zaliczek na podatek dochodowy, nie trzeba prowadzić żadnej księgowości.

Czytaj także: Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Działalność nierejestrowana traktowana jest całkowicie niezależnie od zatrudnienia na umowie o pracę. Limit przychodów dotyczy wyłącznie działalności nierejestrowanej i jest niezależny od kwoty przychodów uzyskiwanych w wyniku stosunku pracy.

O ile zaliczki na podatek i sam podatek rozliczany jest w przypadku zatrudniania na umowę o pracę, przez pracodawcę, to w przypadku działalności nierejestrowanej podatek musi obliczyć samodzielnie osoba, która taką działalność prowadzi.

Czytaj także: Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Gdy pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę, to może prowadzić działalność nierejestrowaną, nawet jeśli nie zgłosi tego faktu swojemu pracodawcy. Trzeba jednak uważać, by nie doszło do konfliktu interesów i np. pracownik nie wykonywał czynności związanych z działalnością nierejestrowaną w godzinach pracy etatowej.

Działalność nierejestrowana może być łączona również ze współpracą na umowie zlecenie albo dzieło. Działalność nierejestrowana nie będzie możliwa jedynie przy pracy na podstawie umowy B2B, bo taka zakłada współpracę na bazie działalności gospodarczej. Nie można prowadzić działalności nierejestrowanej, mając zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Czytaj także: Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Rozliczenie działalności nierejestrowanej

Jak się rozliczyć z działalności nierejestrowanej przy pracy na etat? Gdy jesteśmy w stanie pogodzić pracę z dorabianiem na działalności nierejestrowanej, to trzeba pamiętać o obowiązku ewidencjonowania przychodów z tej działalności. Ewidencja sprzedaży w działalności nierejestrowanej pomoże nam pilnować, czy nie przekraczamy limitu przychodów.

Działalność nierejestrowana a praca na etacie – podatek

Opłacanie składek ZUS z umowy o pracę działa niezależnie od działalności nierejestrowanej. Od tej nie opłaca się składek ZUS. Tak samo jest z podatkiem. Obliczany jest odrębnie, niezależnie od tego, jak kalkulowany jest w ramach etatu.

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na dorobienie. Jeśli jesteśmy dobrze zorganizowani i mamy wystarczająco czasu, by poświecić go rozwojowi dodatkowej aktywności, to jak najbardziej możemy taką działalność prowadzić.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!