Do czego służy faktura na osobę fizyczną?

Wystawianie i otrzymywanie faktur w kontaktach między przedsiębiorcami nie jest niczym niezwykłym. Do czego służy faktura na osobę fizyczną? Czy to faktycznie mało popularne rozwiązanie? Wystarczy przypomnieć sobie dokument, który otrzymujemy z zakładu energetycznego, wodociągów lub gazowni. To wszystko faktury. Podmioty te wystawiają je osobom prywatnym.

Kiedy wystawia się fakturę?

Ustawa o VAT zobowiązuje sprzedającego do wystawienia faktury dla osoby fizycznej, gdy ta wyrazi chęć jej otrzymania. Przedsiębiorca może jednak wystawić fakturę dla osoby fizycznej również wtedy gdy konsument o nią nie poprosi. 

W takiej sytuacji będzie to po prostu potwierdzenie sprzedaży. Jeśli konsument nie poprosi o fakturę w ciągu trzech miesięcy, liczonych od końca miesiąca, w którym wykonano usługę lub dostarczono produkt, to nie trzeba jej wystawiać. Gdy klient poprosi o fakturę, to trzeba fakturę wystawić najpóźniej do 15 dnia kolejnego miesiąca.

Do czego służy faktura dla osoby fizycznej?

W tym miejscu może pojawiać się pytanie: po co wystawiać fakturę dla osoby fizycznej skoro przepisy nakazują zaewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej? 

Paragon jest potwierdzeniem sprzedaży. Zawiera dane sprzedaży, numer kolejny, datę wystawienia, cenę towaru, wartość brutto i stawki podatków, czy wartość sumaryczną przedmiotu sprzedaży. 

Są jednak przypadki, że przedsiębiorca nie musi posiadać kasy fiskalnej. Wtedy potwierdzeniem sprzedaży może być faktura, wystawiona np. przez program księgowy. 

Osoba fizyczna, jak już wspominaliśmy, zawsze może poprosić o fakturę zamiast paragonu. W takiej sytuacji trzeba wystawić taką fakturę.

Faktura dla osoby fizycznej – jak wystawić?

Wystawienie faktury dla osoby prywatnej nie różni się niczym od wystawienia faktury dla przedsiębiorcy. Dane do faktury, które muszą się na niej znaleźć, są takie same:

 • data wystawienia dokumentu numer faktury zgodny z przyjętą numeracją, 
 • dane wraz z adresami sprzedawcy i konsumenta, 
 • NIP sprzedawcy, 
 • datę dokonania lub zakończenia dostawy,
 • datę otrzymania zapłaty, 
 • nazwę towaru,
 • jednostkę miary oraz ilość sprzedanych produktów, 
 • cenę jednostkową netto – bez podatku VAT, kwoty ewentualnych rabatów lub zniżek, 
 • wartość netto, 
 • stawkę i wartość podatku VAT, 
 • sumę sprzedaży netto, z podziałem na wartości objęte poszczególnymi stawkami podatku,
 • sprzedaż zwolnioną od podatku, 
 • kwoty podatku VAT – z uwzględnieniem podziału na poszczególne stawki, 
 • wartość należności brutto.

Jaka stawka VAT dla osoby prywatnej?

W przypadku faktury wystawionej dla osoby prywatnej nie zmieniają się też stawki podatku VAT. Muszą być na niej wpisane te same stawki podatku, jak w przypadku potwierdzania sprzedaży dla przedsiębiorców.

Czy faktura dla osoby prywatnej zastępuje paragon?

Jak już wspominaliśmy, fakturę dla klienta prywatnego można wystawić zawsze, nawet jeśli klient o nią nie poprosił. Należy jednak pamiętać, że faktura w żadnym wypadku nie zwalnia nas z konieczności dania klientowi paragonu. Chyba że nie musimy mieć kasy fiskalnej.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!