Faktura dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej

Wystawianie i otrzymywanie faktur w kontaktach między przedsiębiorcami nie jest niczym niezwykłym. Do czego służy faktura na osobę fizyczną? Czy to faktycznie mało popularne rozwiązanie? Wystarczy przypomnieć sobie dokument, który otrzymujemy z zakładu energetycznego, wodociągów lub gazowni. To wszystko faktury. Podmioty te wystawiają je osobom prywatnym.

Kiedy potrzebna jest faktura dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej?

Ustawa o VAT zobowiązuje sprzedającego do wystawienia faktury dla osoby fizycznej na jej żądanie. Przedsiębiorca może jednak wystawić fakturę dla osoby fizycznej również wtedy gdy konsument o nią nie poprosi. 

W takiej sytuacji będzie to po prostu potwierdzenie sprzedaży. Jeśli konsument nie poprosi o fakturę w ciągu trzech miesięcy, liczonych od końca miesiąca, w którym wykonano usługę lub dostarczono produkt, to nie trzeba jej wystawiać. Gdy klient poprosi o fakturę, to trzeba fakturę wystawić najpóźniej do 15 dnia kolejnego miesiąca.

Do czego służy faktura na osobę fizyczną?

W tym miejscu może pojawiać się pytanie: po co wystawiać fakturę VAT dla osoby fizycznej skoro przepisy nakazują zaewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej? 

Paragon jest potwierdzeniem sprzedaży. Zawiera dane sprzedaży, numer kolejny, datę wystawienia, cenę towaru, wartość brutto i stawki podatków, czy wartość sumaryczną przedmiotu sprzedaży.

Są jednak przypadki, że przedsiębiorca nie musi posiadać kasy fiskalnej. Wtedy potwierdzeniem sprzedaży może być faktura, wystawiona np. przez program księgowy.

Osoba fizyczna, jak już wspominaliśmy, zawsze może poprosić o fakturę zamiast paragonu. W takiej sytuacji trzeba wystawić taką fakturę.

Faktura na rzecz osoby fizycznej – jak wystawiać?

Wystawienie faktury dla osoby prywatnej nie różni się niczym od wystawienia faktury dla przedsiębiorcy. Dane do faktury, które muszą się na niej znaleźć, są takie same:

 • data wystawienia dokumentu numer faktury zgodny z przyjętą numeracją,
 • dane wraz z adresami sprzedawcy i konsumenta,
 • NIP sprzedawcy,
 • datę dokonania lub zakończenia dostawy,
 • datę otrzymania zapłaty,
 • nazwę towaru,
 • jednostkę miary oraz ilość sprzedanych produktów,
 • cenę jednostkową netto – bez podatku VAT, kwoty ewentualnych rabatów lub zniżek,
 • wartość netto,
 • stawkę i wartość podatku VAT,
 • sumę sprzedaży netto, z podziałem na wartości objęte poszczególnymi stawkami podatku,
 • sprzedaż zwolnioną od podatku,
 • kwoty podatku VAT – z uwzględnieniem podziału na poszczególne stawki,
 • wartość należności brutto.

Jaka stawka VAT dla osoby prywatnej?

W przypadku faktury wystawionej dla osoby prywatnej nie zmieniają się też stawki podatku VAT. Muszą być na niej wpisane te same stawki podatku, jak w przypadku potwierdzania sprzedaży dla przedsiębiorców.

Faktura bez NIP a paragon

Jak już wspominaliśmy, fakturę dla klienta prywatnego można wystawić zawsze, nawet jeśli klient o nią nie poprosił. Należy jednak pamiętać, że faktura w żadnym wypadku nie zwalnia nas z konieczności dania klientowi paragonu. Chyba że nie musimy mieć kasy fiskalnej.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Ulga na złe długi – warunki skorzystania z ulgi na podatek od niezapłaconych faktur dla PIT, CIT i VAT

Ulga na złe długi to sposób na odzyskanie podatku od niezapłaconych faktur przychodowych. Jest instrumentem, który ma chronić wierzycieli. Spójrzmy, na czym polega i...

Koncesja na alkohol – ile kosztuje, kto ją wydaje? Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych??

Koncesja na alkohol to potoczna nazwa zezwolenia  na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych. Kwestie dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych reguluje ustawa z 26 października 1982 r....

Czy spółka komandytowo-akcyjna się opłaca?

Spółka komandytowo-akcyjna to spółka osobowa, która łączy w sobie cechy spółki komandytowej i spółki akcyjnej. Nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną i...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!