Faktura na osobę prywatną zamiast na firmę

Faktura na osobę prywatną jak najbardziej jest ważnym dokumentem. Działa tak samo, jak faktura wystawiona na firmę. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak wystawić ją poprawnie.

Fakturę można wystawić nie tylko na dane firmowe, ale i na osobę prywatną. Czy jeśli odbiorca faktury jest jednocześnie przedsiębiorcą, będzie mógł zaliczyć w koszty taką fakturę? Czy taki dokument będzie poprawnie wystawiony?

Faktura na osobę prywatną – jak wystawić ważną fakturę?

Faktura, która jest potwierdzeniem zawarcia transakcji, żeby była dokumentem ważnym z punktu widzenia prawa, musi mieć kilka elementów. Między innymi musi zawierać datę, nazwę towaru, cenę i wartość podatku, który jest naliczony.

Musi też mieć dane nabywcy i sprzedawcy. I tu może pojawić się niewielki zgrzyt. Jeśli przedsiębiorca otrzyma fakturę wystawioną na dane swojej firmy, nie będzie miał problemu z rozliczeniem kosztów z faktury i obniżenia dzięki temu podatku. Problem może się pojawić w sytuacji, gdy na fakturze znajdują się niepoprawne dane.

Wystarczy wyobrazić sobie bowiem przypadek, gdy faktura wystawiona jest na prywatne dane przedsiębiorcy, a nie na dane firmowe. W takiej sytuacji fakturę trzeba poprawić.

Wszystko dlatego, że mamy tu do czynienia z pomyłką formalną w danych nabywcy. Można to zrobić na dwa sposoby: albo sporządzić notę korygującą, albo fakturę korygującą. No, chyba że na fakturze są dane zupełnie innego podmiotu. Wtedy trzeba koniecznie poprawić go fakturą korygującą.

Faktura na osobę prywatną – jak poprawić dane?

Nota korygująca to dokument, który może wystawić odbiorca faktury, która zawiera błędy. Chodzi np. o nieścisłości w imieniu i nazwisku albo też w nazwie podatnika czy nazwie produktu, albo w adresie, a także numerze NIP. Trzeba pamiętać, że notę korygującą musi zaakceptować wystawca faktury.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura nie ma wszystkich danych. Czy jest ważna?

Fakturę korygującą musi wystawić sprzedawca, gdy pomyłka dotyczy ceny albo stawki podatku, a także jakiegokolwiek innego elementu faktury. Mówiąc najprościej, nota korygująca pozwala poprawić proste błędy na fakturze i jest wystawiana przez odbiorcę.

Te drobne błędy to np. literówki, czy zły kod pocztowy albo niewłaściwa nazwa ulicy. Jeśli błędy są poważniejsze i dotyczą np. konieczności poprawienia danych przedsiębiorcy, bo wystawiono je na innego przedsiębiorcę, to trzeba będzie zawsze wystawić fakturę korygującą.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Faktura na osobę prywatną

Może się też zdarzyć, że faktura zostanie wystawiona na osobę prywatną zamiast na przedsiębiorcę. W takim przypadku nie będzie można wliczyć jej do kosztów uzyskania przychodu.

Oczywiście można na jej podstawie rozpatrywać reklamacje i potwierdzać zakup, ale nie będzie możliwe obniżenie podatku poprzez wliczenie wydatków do kup. Jeśli przedsiębiorca chce dodać ten wydatek do kosztów, to taką fakturę powinieneś anulować.

Jeśli przedsiębiorca nie posiada innego dokumentu, który potwierdza dany wydatek, można wystawić dowód wewnętrzny. W takiej sytuacji jednak nie odliczymy VAT-u. Podobnie będzie w sytuacji, gdy wystawiliśmy fakturę na pracownika firmy. Gdy nabywca nie jest prawidłowo określony, to nie będzie można odliczyć VAT.

CZYTAJ TAKŻE: Pomyłka na fakturze. Jak ją poprawić?

Faktura na osobę prywatną – jak wystawić prawidłowo fakturę VAT?

Ustawa o VAT bardzo dokładnie wskazuje, w jaki sposób wystawić poprawnie fakturę. Chodzi np. o to, że fakturę VAT wystawiają podmioty, które są płatnikami VAT, czyli ci, którzy dokonują sprzedaży towarów lub usług.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Jak użyć certyfikatu kwalifikowanego? Instrukcja krok po kroku składania podpisu lub pieczęci elektronicznej w aplikacji SecureDoc

Używanie certyfikatu kwalifikowanego podpisu lub pieczęci za pierwszym razem jest dość skomplikowanym procesem. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółową instrukcję używania certyfikatu kwalifikowanego, która znacznie...

Najniższa krajowa 2025 – ile wyniesie płaca minimalna brutto i netto w przyszłym roku?

Ile pracodawcy będą musieli zapłacić w 2025 r. osobom zatrudnionym na umowę o pracę? Czy najniższa krajowa nadal będzie podwyższana dwa razy w ciągu...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!