Faktura na osobę prywatną zamiast na firmę

Faktura na osobę prywatną jak najbardziej jest ważnym dokumentem. Działa tak samo, jak faktura wystawiona na firmę. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak wystawić ją poprawnie.

Fakturę można wystawić nie tylko na dane firmowe, ale i na osobę prywatną. Czy jeśli odbiorca faktury jest jednocześnie przedsiębiorcą, będzie mógł zaliczyć w koszty taką fakturę? Czy taki dokument będzie poprawnie wystawiony?

Jak wystawić ważną fakturę?

Faktura, która jest potwierdzeniem zawarcia transakcji, żeby była dokumentem ważnym z punktu widzenia prawa, musi mieć kilka elementów. Między innymi musi zawierać datę, nazwę towaru, cenę i wartość podatku, który jest naliczony.

Musi też mieć dane nabywcy i sprzedawcy. I tu może pojawić się niewielki zgrzyt. Jeśli przedsiębiorca otrzyma fakturę wystawioną na dane swojej firmy, nie będzie miał problemu z rozliczeniem kosztów z faktury i obniżenia dzięki temu podatku. Problem może się pojawić w sytuacji, gdy na fakturze znajdują się niepoprawne dane.

Wystarczy wyobrazić sobie bowiem przypadek, gdy faktura wystawiona jest na prywatne dane przedsiębiorcy, a nie na dane firmowe. W takiej sytuacji fakturę trzeba poprawić.

Wszystko dlatego, że mamy tu do czynienia z pomyłką formalną w danych nabywcy. Można to zrobić na dwa sposoby: albo sporządzić notę korygującą, albo fakturę korygującą. No, chyba że na fakturze są dane zupełnie innego podmiotu. Wtedy trzeba koniecznie poprawić go fakturą korygującą.

Jak poprawić dane?

Nota korygująca to dokument, który może wystawić odbiorca faktury, która zawiera błędy. Chodzi np. o nieścisłości w imieniu i nazwisku albo też w nazwie podatnika czy nazwie produktu, albo w adresie, a także numerze NIP. Trzeba pamiętać, że notę korygującą musi zaakceptować wystawca faktury.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura nie ma wszystkich danych. Czy jest ważna?

Fakturę korygującą musi wystawić sprzedawca, gdy pomyłka dotyczy ceny albo stawki podatku, a także jakiegokolwiek innego elementu faktury. Mówiąc najprościej, nota korygująca pozwala poprawić proste błędy na fakturze i jest wystawiana przez odbiorcę.

Te drobne błędy to np. literówki, czy zły kod pocztowy albo niewłaściwa nazwa ulicy. Jeśli błędy są poważniejsze i dotyczą np. konieczności poprawienia danych przedsiębiorcy, bo wystawiono je na innego przedsiębiorcę, to trzeba będzie zawsze wystawić fakturę korygującą.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Faktura na osobę prywatną

Może się też zdarzyć, że faktura zostanie wystawiona na osobę prywatną zamiast na przedsiębiorcę. W takim przypadku nie będzie można wliczyć jej do kosztów uzyskania przychodu.

Oczywiście można na jej podstawie rozpatrywać reklamacje i potwierdzać zakup, ale nie będzie możliwe obniżenie podatku poprzez wliczenie wydatków do kup. Jeśli przedsiębiorca chce dodać ten wydatek do kosztów, to taką fakturę powinieneś anulować.

Jeśli przedsiębiorca nie posiada innego dokumentu, który potwierdza dany wydatek, można wystawić dowód wewnętrzny. W takiej sytuacji jednak nie odliczymy VAT-u. Podobnie będzie w sytuacji, gdy wystawiliśmy fakturę na pracownika firmy. Gdy nabywca nie jest prawidłowo określony, to nie będzie można odliczyć VAT.

CZYTAJ TAKŻE: Pomyłka na fakturze. Jak ją poprawić?

Jak wystawić prawidłowo fakturę VAT?

Ustawa o VAT bardzo dokładnie wskazuje, w jaki sposób wystawić poprawnie fakturę. Chodzi np. o to, że fakturę VAT wystawiają podmioty, które są płatnikami VAT, czyli ci, którzy dokonują sprzedaży towarów lub usług.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!