fbpx

Pomyłka na fakturze. Jak ją poprawić?

Pomyłka na fakturze może zdarzyć się każdemu. Co zrobić gdy taka sytuacja dotknie akurat nas? Jak poprawić błędną fakturę?

Na początek ważna informacja. Jeśli podczas wysyłania faktury popełnisz błąd, nie możesz poprosić kontrahenta by zniszczył dokument już mu wystawiony i podmienić go na ten właściwy. Faktura musi być poprawiona tzw. fakturą korygującą. Może być wystawiona w każdym momencie, gdy trzeba poprawić fakturę, która już została wystawiona.

Faktura korygująca i pomyłka

Jak więc widać, żeby można było wystawić fakturę korygującą, pierwotna faktura musi być już wystawiona i mieć błąd. Może to być błąd w cenie, stawce lub kwocie podatku, błąd wynikający z naliczenia niewłaściwego rabatu lub też nabywca zwrócił towar albo z wielu innych powodów, które sprawiają, że dany dokument nie jest prawidłowy. Co istotne, faktura korygująca może być wystawiona wyłącznie przez ten podmiot, który sporządził fakturę pierwotną.

Prawidłowa faktura korygująca

Żeby faktura korygująca była poprawna, trzeba ją odpowiednio opisać. Przede wszystkim musi mieć dopisek „faktura korygująca” albo „korekta”. Faktury korygujące muszą mieć też kolejny numer, a także datę wystawienia faktury i dokładne ustalenie wystawcy faktury i nabywcy wraz z numerami NIP. Faktura korygująca musi mieć też dokładną datę dostawy towarów, otrzymania zapłaty, nazwę towaru, który jest objęty korektą ale co istotne dokładny opis przyczyny korekty.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura korygująca

Jak poprawiać błędy na fakturze?

Przede wszystkim błędy trzeba poprawić. Anulowanie już wystawionej faktury możliwe jest tylko wtedy gdy nie doszło w ogóle do transakcji, a klient faktury nie dostał w ogóle. Faktura już wystawiona i dostarczona może być poprawiona tylko poprzez fakturę korygującą. Faktura korygująca może zmieniać dane formalne (takie jak np. adres, czy numer NIP). Taka zmiana nie wpływa na kwotę faktury. Po wystawieniu trzeba ją przypiąć do oryginalnej faktury. Nie trzeba jej księgować osobno. Gdy trzeba poprawić pozycje liczbowe faktury, wtedy mamy do czynienia z fakturą korygująca pozycje faktury. W takiej sytuacji należy zaksięgować osobny dokument.

Tą korektę należy już zaksięgować jako osobny dokument. Faktura korygująca, która dotyczy zmian w kwotach na fakturze, wymaga zwykle sporządzenia również korekty rozliczeń podatkowych.

I tu ważna uwaga. W przypadku wystawienia takiej faktury z korektą powodującą zmiany kwot na fakturze, trzeba mieć dokumenty, które potwierdzają uzgodnienia z nabywcą towaru lub usługi, w taki sposób by dało się udowodnić, że są przesłanki do zmiany np. podatku VAT. Takie sytuacje mogą wystąpić np. w sytuacji gdy dochodzi do eksportu towarów i świadczenia usług.

Nota korygująca

Błędy na fakturze można poprawić również notą korygującą. Notę korygującą wystawia druga strona czyli klient, odbiorca faktury. Przy pomocy noty korygującej poprawiamy najczęściej tylko błędy formalne. Nota księgowa musi być zaakceptowana przez wystawcę faktury.

CZYTAJ TAKŻE: Duplikat faktury – kiedy trzeba go wystawić?

Duplikat faktury

W przypadku gdy faktura została zagubiona nie wystawia się korekty, a duplikat faktury VAT. Chęć otrzymania duplikatu faktury można zgłosić nawet w formie ustnej.

Co to są tzw. puste faktury?

Puste faktury to dokumenty potwierdzające transakcję, do której faktycznie nie doszło. Wystawia się je np. po to by wyłudzić zwrot VAT albo zwiększyć koszty uzyskania przychodu w celu zapłaty niższego podatku.
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie 2023

2023 jest nietypowym rokiem pod względem zmian w prawie dla przedsiębiorców. W porównaniu do rewolucyjnych lat 2021-2022 obecnie zmiany są raczej kosmetyczne. Przedsiębiorcy marzą o...

NIP7 – co to jest i kiedy trzeba wypełnić

NIP7 to formularz składany przez osobę, która nie jest jeszcze zarejestrowana w CEiDG. Mówiąc wprost, nie jest jeszcze przedsiębiorcą. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej...

Deklaracja VAT-R. Jak ją wypełnić?

Deklaracja VAT-R składana jest w momencie rejestracji jako czynny podatnik VAT. Ten sam dokument służy też do aktualizacji danych w związku z rozliczeniem podatku...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!