Brak obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych w niektórych przypadkach od 1 września 2023

Ustawodawca postanowił wprowadzić kilka nowych zasad dotyczących wystawiania faktur zaliczkowych. Zaczęły one obowiązywać od początku września. Jeszcze nie wiesz, co się zmieniło? Koniecznie przeczytaj nasz tekst!

Do tej pory, kiedy przedsiębiorca otrzymywał zaliczkę na poczet zakupu towaru lub wykonania usługi, miał obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej. Na początku września sytuacja ta uległa zmianie i w wielu przypadkach obowiązki sprzedawców i usługodawców zostały uproszczone. Co dokładnie się zmieniło?

Kiedy należy wystawiać faktury zaliczkowe?

Zdarzają się sytuacje, kiedy przedsiębiorcy lub usługodawcy wymagają zapłacenia zaliczki, zanim dostarczą zamówione towary lub wyświadczą usługi. Najczęściej dzieje się tak w przypadku towarów, które nie są dostępne od ręki, albo są produkowane lub personalizowane na życzenie klienta. W przypadku usług zaliczki wpłaca się najczęściej w momencie rezerwacji terminu, w którym dana usługa zostanie wykonana.

W momencie, kiedy zaliczka wpłynie na konto sprzedającego, następuje powstanie obowiązku podatkowego. Przedsiębiorca musi więc wystawić fakturę zaliczkową, która będzie stanowiła potwierdzenie otrzymania części zapłaty. Ma na to czas do 15-ego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały mu przekazane środki.

W sytuacji, kiedy dostawa towarów lub wykonanie usługi następuje w tym samym okresie rozliczeniowym, co zapłata zaliczki, nie ma konieczności wystawiania faktury zaliczkowej. W tym wypadku wystarczy wystawienie faktury końcowej. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na taki krok, to będzie zobowiązany do wystawienia jednego dokumentu, w którym opodatkuje całą transakcję, a więc zaliczkę oraz pozostałą do zapłacenia kwotę. Na takiej fakturze wyszczególnia się osobno kwotę zaliczki oraz kwotę zapłaty.

Uwaga! Jeśli zaliczka została wpłacona przez osobę fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to sprzedawca lub usługodawca będzie miał obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej jedynie na wyraźne żądanie wpłacającego. Jeśli przedsiębiorca ewidencjonuje transakcje na kasie fiskalnej, to wpłata zaliczki powinna zostać potwierdzona paragonem.

Wystawienie paragonu nie oznacza, że nabywca nie może zażądać faktury. Może to zrobić, a przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia dokumentu. W takim wypadku kopia faktury powinna zostać podpięta pod oryginał paragonu.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Zmiany w fakturach zaliczkowych – kto nie musi ich wystawiać od 1 września 2023?

Jeśli całość zapłaty (zaliczka plus pozostała kwota wynikająca z ceny transakcyjnej) za dostarczenie towarów lub zrealizowanie usług została uiszczona na rzecz przedsiębiorcy w ciągu jednego okresu rozliczeniowego, nie ma konieczności wystawiania faktury zaliczkowej. Wówczas wystarczy wystawienie faktury końcowej. Jeśli jednak tak się nie stanie, to konieczne jest wystawienie dwóch faktur – zaliczkowej oraz końcowej. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady. Zostały one opisane w ustawie o VAT.

Faktur zaliczkowych nie muszą wystawiać zupełnie przedsiębiorcy sprzedający:

  • dostawę energii cieplnej, elektrycznej, chłodniczej lub gazu przewodowego;
  • usługi telekomunikacyjne;
  • usługi związane z dostarczaniem oraz uzdatnianiem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych;
  • usługi dzierżawy, najmu lub leasingu;
  • usługi ochrony osób;
  • usługi ochrony, dozoru i przechowywania mienia;
  • usługi świadczenia obsługi biurowej i prawnej.

Z tego obowiązku będą zwolnieni również przedsiębiorcy zajmujący się wewnątrzwspólnotową dostawą towarów.

Wyżej wymienione sytuacje są zwolnione z obowiązku wystawienia faktury zaliczkowej, ponieważ na gruncie ustawy o podatku VAT na skutek ich wystąpienia nie powstaje obowiązek podatkowy.

Podsumowując, od początku września bieżącego roku obowiązują zmiany w prawie dotyczącym wystawiania faktur zaliczkowych. Do tej pory obowiązkiem sprzedającego było wystawienie faktury każdorazowo, gdy otrzymał część zapłaty za planowane dostarczenie towarów lub realizację usług. Obecnie nie ma konieczności wystawiania faktury zaliczkowej, kiedy całość zapłaty za transakcję została dokonana w tym samym miesiącu.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Przeczytaj więcej w kategorii Faktury.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!