Firma z małżonkiem. Kwestie prawne, rozliczenia

Firma z małżonkiem to jeden z najpopularniejszych sposobów prowadzenia biznesu rodzinnego. O czym trzeba pamiętać, decydując się na firmę z małżonkiem.

Jednoosobowa działalność gospodarcza „przynależy” zawsze do jednej, konkretnej osoby. Pełną odpowiedzialność za wszystkie decyzje, zobowiązania, a także prawo do zysków ma osoba wskazana jako właściciel. Wyróżnikiem jednoosobowej działalności jest jej oznaczenie imieniem i nazwiskiem konkretnego przedsiębiorcy. Nie oznacza to, że nie można prowadzić działalności z małżonkiem.

Firma z małżonkiem. Jak prowadzić firmę z małżonkiem?

Żeby małżonek mógł prowadzić firmę razem z przedsiębiorcą, to można to uregulować prawnie co najmniej na trzy sposoby. Po pierwsze małżonkowie mogą zawrzeć spółkę cywilną.

Po drugie, małżonek może być zatrudniony w firmie (na umowę o pracę), współpracować na zasadzie umowy cywilnoprawnej (zlecenia lub o dzieło). Trzeci sposób to sytuacja, gdy małżonek staje się  pełnomocnikiem. W zależności od zakresu pełnomocnictwa będzie upoważniony do reprezentowania przedsiębiorcy w określonych sytuacjach.

Spółka cywilna małżonków

Spółka cywilna małżonków nie różni się praktycznie od spółki cywilnej dwóch obcych osób. Każdy z małżonków prowadzi osobną działalność gospodarczą, ale współdziałając w ramach spółki, ponoszą odpowiedzialność za wszelkie poczynania drugiej strony.

Jak zatrudnić małżonka w firmie?

Innym sposobem współpracy jest zatrudnienie małżonka w firmie. W takiej sytuacji małżonek uzyskuje status osoby współpracującej. W przypadku umowy o pracę z małżonkiem, jako osoba współpracująca będzie musiała być rozliczana jak prowadzący działalność gospodarczą. Nieważne jak wysokie wynagrodzenie ustalimy i jakie warunki pracy (nawet jeśli pomoc będzie nieodpłatna).

CZYTAJ TAKŻE: Pomoc małżonka w firmie. Czy potrzebna jest umowa

Istotne jest to, że małżonek musi pozostawać we wspólnym gospodarstwie domowym. W przeciwnym razie nie będzie uznany za osobę współpracującą. Osoba współpracująca musi mieć opłacane pełne składki ZUS. Nawet wtedy, gdy przedsiębiorca korzysta z preferencyjnego ZUS-u (ze względu na prowadzenie firmy po raz pierwszy).

Nie ma znaczenia, czy małżonkowie mają wspólnotę majątkową, czy rozdzielność. Przy umowie zlecenie wysokość składek ZUS zależy od ustalonego wynagrodzenia.

Pełnomocnictwo dla małżonka

Małżonek może też pomagać w firmie jako pełnomocnik. Zakres pełnomocnictwa może być różny. Począwszy od reprezentowania w urzędach, poprzez zamawianie towarów handlowych.

Warto pamiętać, że jeśli małżonek uzyska w ramach pełnomocnictwa szerokie uprawnienia, ZUS może to uznać za współpracę z przedsiębiorcą. Skutkuje to koniecznością opłacania pełnych składek ZUS za małżonka. W związku z tym dobrze jest ustalić taki zakres pełnomocnictwa, który dotyczy raczej drobnych spraw.

Małżonek w firmie a podatki

Jeśli małżonek pomaga w firmie, warto wiedzieć, jak rozliczać podatki. Jeśli przedsiębiorca wybrał sposób rozliczenia skalą podatkową, to małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie. W przypadku ryczałtu, czy rozliczenia podatkiem liniowym takiej możliwości nie będzie.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!