Pomysł na biznes – jak zarabiać na inflacji?

Gdy na świecie szaleje drożyzna, osoby przedsiębiorcze zastanawiają się jak zarabiać na inflacji. Oto kilka pomysłów na to, jak się wzbogacić w obecnych czasach.

W co inwestować, gdy wokół wszystko coraz droższe? Czy można zarobić w czasie inflacji? Każdy biznes trzeba dobrze zaplanować. O ile jeszcze niedawno można było snuć plany na kilka lat do przodu, obecnie procesy ekonomiczne są wyjątkowo krótkie. W takich realiach biznes prowadzi się zupełnie inaczej.

Jak zarabiać na inflacji?

W jaki sposób opracować pomysł na biznes, gdy wszystko drożeje? Najpierw na pewno uzmysłowić sobie jak naprawdę działa inflacja. Inflacja to wzrost cen. W jej wyniku pieniądze tracą na wartości. Obecnie inflacja sięga 10 proc. rocznie. Oznacza to, że przy tych samych zyskach realnie mamy mniej pieniędzy do dyspozycji. Co więc zrobić, by zarobić?

Przede wszystkim mieć wolną gotówkę. Choć może się to wydawać dziwne, skoro ustaliliśmy, że pieniądz traci na wartości, to dlaczego gotówka? Choćby po to, by móc negocjować rabaty. Przy rosnących cenach każde kilka procent rabatu jest na wagę złota. A jeśli masz gotówkę, będzie to łatwiejsze do zrealizowania. Dobrze jest też zbudować większą niż zazwyczaj poduszkę finansową.

W czasach inflacji warto pomyśleć nad zwiększeniem stanów magazynowych. Szczególnie gdy mówimy o towarze, który się nie psuje.

Jak zarabiać na inflacji? Inwestowanie w waluty obce

Część ekspertów przekonuje, że zakup walut może być dobrym sposobem zarobku. Kłopot w tym, że nie wiadomo, które waluty będą trzymały wartość. Szczególnie że inflacja to kłopot wielu krajów.

Jak zarabiać na inflacji? Handel złotem i srebrem

Sporym zainteresowaniem cieszy się złoto i srebro. I to fizyczne, a nie w formie inwestycji w kontrakty na złoto lub srebro. Te kruszce bardzo dobrze nadają się, by przechować wartość pieniądza w czasie. Co istotne, warto wiedzieć, że złota nie kupuje się i sprzedaje w krótkim czasie. To długoterminowa inwestycja. Jako przedsiębiorca wiedz, że złoto inwestycyjne zwolnione jest z VAT. Można też spróbować z inwestycją w srebro. Jeśli zechcemy zainwestować w ten kruszec, to trzeba wiedzieć, że srebro jest obłożone podatkiem VAT.

Jak zarabiać na inflacji? Inwestowanie na giełdzie

Zastanawiasz się, jak zarabiać na inflacji? Oprócz inwestowania we własny biznes można spróbować inwestowania na giełdzie. Jeśli jesteś początkujący i planujesz inwestować długoterminowo, to dobrym pomysłem może być inwestycja w spółki dywidendowe. Możesz więc mieć szansę na regularny zysk.

Jak zarabiać na inflacji? Inwestycja w nieruchomości

Warto też wspomnieć o inwestycji w nieruchomości. W tym przypadku dobrze jest kupować je za gotówkę. Trzeba uważać na kredyt. Koszty zewnętrznego finansowania są coraz wyższe. Jest ono też trudniej dostępne. Jeśli dysponujesz gotówką, przemyśl strategię przeczekania. Być może warto zachomikować większe kwoty tylko po to, by za kilka miesięcy odkupić za niższą cenę nieruchomości od tych, którzy nie będą mogli pozwolić sobie na spłatę kredytu?

Na koniec jeszcze jedna podpowiedź. Warto też zastanowić się nad nadpłaceniem kredytu. Jeśli raty szybko rosną, warto ograniczyć zadłużenie tak bardzo, jak tylko się da.

Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Ulga na złe długi – warunki skorzystania z ulgi na podatek od niezapłaconych faktur dla PIT, CIT i VAT

Ulga na złe długi to sposób na odzyskanie podatku od niezapłaconych faktur przychodowych. Jest instrumentem, który ma chronić wierzycieli. Spójrzmy, na czym polega i...

Koncesja na alkohol – ile kosztuje, kto ją wydaje? Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych??

Koncesja na alkohol to potoczna nazwa zezwolenia  na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych. Kwestie dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych reguluje ustawa z 26 października 1982 r....

Czy spółka komandytowo-akcyjna się opłaca?

Spółka komandytowo-akcyjna to spółka osobowa, która łączy w sobie cechy spółki komandytowej i spółki akcyjnej. Nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną i...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!