Pomysł na biznes – jak zarabiać na inflacji?

Gdy na świecie szaleje drożyzna, osoby przedsiębiorcze zastanawiają się jak zarabiać na inflacji. Oto kilka pomysłów na to, jak się wzbogacić w obecnych czasach.

W co inwestować, gdy wokół wszystko coraz droższe? Czy można zarobić w czasie inflacji? Każdy biznes trzeba dobrze zaplanować. O ile jeszcze niedawno można było snuć plany na kilka lat do przodu, obecnie procesy ekonomiczne są wyjątkowo krótkie. W takich realiach biznes prowadzi się zupełnie inaczej.

Jak zarabiać na inflacji?

W jaki sposób opracować pomysł na biznes, gdy wszystko drożeje? Najpierw na pewno uzmysłowić sobie jak naprawdę działa inflacja. Inflacja to wzrost cen. W jej wyniku pieniądze tracą na wartości. Obecnie inflacja sięga 10 proc. rocznie. Oznacza to, że przy tych samych zyskach realnie mamy mniej pieniędzy do dyspozycji. Co więc zrobić, by zarobić?

Przede wszystkim mieć wolną gotówkę. Choć może się to wydawać dziwne, skoro ustaliliśmy, że pieniądz traci na wartości, to dlaczego gotówka? Choćby po to, by móc negocjować rabaty. Przy rosnących cenach każde kilka procent rabatu jest na wagę złota. A jeśli masz gotówkę, będzie to łatwiejsze do zrealizowania. Dobrze jest też zbudować większą niż zazwyczaj poduszkę finansową.

W czasach inflacji warto pomyśleć nad zwiększeniem stanów magazynowych. Szczególnie gdy mówimy o towarze, który się nie psuje.

Inwestowanie w waluty obce

Część ekspertów przekonuje, że zakup walut może być dobrym sposobem zarobku. Kłopot w tym, że nie wiadomo, które waluty będą trzymały wartość. Szczególnie że inflacja to kłopot wielu krajów.

Handel złotem i srebrem

Sporym zainteresowaniem cieszy się złoto i srebro. I to fizyczne, a nie w formie inwestycji w kontrakty na złoto lub srebro. Te kruszce bardzo dobrze nadają się, by przechować wartość pieniądza w czasie. Co istotne, warto wiedzieć, że złota nie kupuje się i sprzedaje w krótkim czasie. To długoterminowa inwestycja. Jako przedsiębiorca wiedz, że złoto inwestycyjne zwolnione jest z VAT. Można też spróbować z inwestycją w srebro. Jeśli zechcemy zainwestować w ten kruszec, to trzeba wiedzieć, że srebro jest obłożone podatkiem VAT.

Pomysł na biznes – inwestowanie na giełdzie

Zastanawiasz się, jak zarabiać na inflacji? Oprócz inwestowania we własny biznes można spróbować inwestowania na giełdzie. Jeśli jesteś początkujący i planujesz inwestować długoterminowo, to dobrym pomysłem może być inwestycja w spółki dywidendowe. Możesz więc mieć szansę na regularny zysk.

Jak zarabiać na inflacji? Inwestycja w nieruchomości

Warto też wspomnieć o inwestycji w nieruchomości. W tym przypadku dobrze jest kupować je za gotówkę. Trzeba uważać na kredyt. Koszty zewnętrznego finansowania są coraz wyższe. Jest ono też trudniej dostępne. Jeśli dysponujesz gotówką, przemyśl strategię przeczekania. Być może warto zachomikować większe kwoty tylko po to, by za kilka miesięcy odkupić za niższą cenę nieruchomości od tych, którzy nie będą mogli pozwolić sobie na spłatę kredytu?

Na koniec jeszcze jedna podpowiedź. Warto też zastanowić się nad nadpłaceniem kredytu. Jeśli raty szybko rosną, warto ograniczyć zadłużenie tak bardzo, jak tylko się da.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!