Ile zarabia sprzedawca w sklepie spożywczym?

Sprzedawca w sklepie spożywczym to profesja, na którą jest ogromne zapotrzebowanie. Praca nie jest lekka, a wynagrodzenia nie należą do najwyższych. Ile zarabia sprzedawca w sklepie spożywczym?

Sprzedawca to bardzo potrzebny zawód. Mimo rosnącej automatyzacji i wprowadzania coraz częściej kas samoobsługowych, w których klient może sam rozliczyć zakupy, sprzedawcy i kasjerzy są cały czas bardzo poszukiwani. Mimo dużego zainteresowania zatrudnianiem sprzedawców, pensje sprzedawców nie są zbyt wysokie. Ile więc powinniśmy zapłacić sprzedawcy?

Obowiązki sprzedawcy

Sprzedawca pomaga klientom w wyborze odpowiedniego produktu, doradza w zakupach, często też dba o wystrój sklepu i uzupełnia towary na półkach. Nierzadko łączy też funkcję sprzedawcy z kasjerem. Wtedy odpowiada za właściwe rozliczenia.

Sprzedawca to zawód, który część osób wybiera jako zawód na całe życie. Inni traktują go wyłącznie przejściowo, by dorobić sobie. Na pracę dorywczą w charakterze sprzedawcy często decydują się studenci albo osoby, które dopiero przeszły na emeryturę. Zdarza się, że pracę sprzedawcy wykonuje się w weekendy lub tylko w nocy (w całodobowych sklepach spożywczych).

No dobrze, to ile zarabia sprzedawca w sklepie spożywczym?

Zarobki sprzedawcy zależą przede wszystkim od doświadczenia i znajomości branży. Nie ma też co kryć. Znaczenie ma też płeć.

Sprzedawca w sklepie spożywczym

Przeciętnie sprzedawca w sklepie spożywczym zarabia 3600 złotych brutto. Gdy pracownik ma spore doświadczenie, zarobi około 4500 złotych. W przypadku sprzedawcy, który dopiero zdobywa doświadczenie najczęściej występujące wynagrodzenie to najniższa pensja, czyli niewiele ponad 3000 zł brutto.

Oczywiście wynagrodzenie sprzedawcy w dużej mierze zależy też od płci pracownika i miejsca, w którym pracuje. Najwięcej sprzedawcy zarabiają w największych sieciach handlowych. Sporo mniej otrzymują sprzedawcy w niezależnych, małych, osiedlowych sklepikach spożywczych.

Porównując wynagrodzenia sprzedawców w różnych branżach, łatwo zauważyć, że sprzedawca w „spożywczaku” zarabia zdecydowanie więcej niż chociażby osoba doradzająca klientom w sklepie z odzieżą.

CZYTAJ TAKŻE: Zwrot towaru bez paragonu w sklepie online. Czy można?

Ile płacić sprzedawcom?

Co zrozumiałe, najwięcej zarobią sprzedawcy z bardzo dużym doświadczeniem. To oni zarabiają najwięcej. Studenci, czy osoby uczące się wybierają pracę jako sprzedawca po to, by dorobić. Taka praca pozwala też łączyć pracę i naukę. Warto wiedzieć, że pensja studenta będzie korzystniejsza, bo może on skorzystać z ulg podatkowych.

Dane dotyczące wynagrodzeń wskazują, że ponad 80% sprzedawców to kobiety. Choć jest ich więcej, to ich pensje są sporo niższe w porównaniu do tych otrzymywanych przez mężczyzn. Różnica między wynagrodzeniem mężczyzny sprzedawcy, a kobiety sprzedawcy to prawie 500 zł brutto z korzyścią na rzecz mężczyzny.

Dodatki do wynagrodzenia

Jeśli potrzebujesz zatrudnić sprzedawcę do sklepu spożywczego, musisz pamiętać, że oprócz podstawowej pensji, coraz większe znaczenie mają wszelkiego rodzaju dodatki. Może to być premia od sprzedaży. W niektórych firmach sprzedawcy mają zniżki na zakupy, a także otrzymują paczki okolicznościowe na różne święta. Standardem staje się też prywatna opieka medyczna.

Najlepszy sprzedawca

Sklep spożywczy to bardzo wyjątkowe miejsce. Jeśli nie jest to „sieciówka”, bardzo ważne będzie indywidualne podejście do klienta. W małych osiedlowych „spożywczakach” docenić warto umiejętność nawiązywania bardzo bliskich relacji z klientami.

Chodzi o to, by sprzedawca bardzo dobrze poznał klienta i był w stanie proponować mu produkty, które najbardziej mu odpowiadają. Jeśli zastanawiasz się jakiego sprzedawcę do sklepu spożywczego zatrudnić, na pewno zwracaj uwagę na doświadczenie. Szczególnie gdy sklep jest na etapie „rozkręcania”. Dobry sprzedawca może doprowadzić do tego, że szybciej osiągniesz zyski.

Przeczytaj więcej i poznaj lepiej prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!