fbpx

Zwrot towaru bez paragonu w sklepie online. Czy można?

Każdy klient sklepu internetowego ma prawo oddania towaru do sklepu bez podania przyczyny. Pytanie, czy można to zrobić, gdy nie mamy paragonu?

Przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy powinien znać prawa jakie przysługują klientom. Dzięki temu będzie w stanie zagwarantować najwyższą jakość usług.

Odstąpienie od umowy

Jednym z najbardziej podstawowych praw konsumenta, który kupuje w sklepie internetowym jest możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. I to bez podania przyczyny. Klient w tym czasie może zwrócić całe zamówienie albo jego część. Warto też wiedzieć, że klient nie musi podawać przyczyny, dla której od umowy odstępuje. Sprzedawca nie może jednak żądać by klient podał powód rezygnacji z zamówienia.

Zwrot towaru

Prawo zwrotu przy zakupie internetowym wprowadzono dlatego, że klient nie ma możliwości przed zamówieniem zapoznać się z wszystkimi funkcjami danego produktu. Dopiero gdy otrzyma go do domu może sprawdzić, czy wszystkie elementy i funkcjonalności są tymi, które opisywano w ofercie. Może też okazać się, że klientowi dany towar nie będzie pasował albo też po prostu mu się nie spodoba. Jeśli od momentu dostarczenia produktu do klienta nie minęło 14 dni, to klient może go oddać. Przedsiębiorca może wydłużyć czas na zwrot ale nie może go skrócić.

Podstawa do zwrotu

Klient powinien udowodnić, że dany produkt został zakupiony w tym konkretnym sklepie. Dobrze więc jeśli ma paragon. Co jednak, gdy paragonu nie ma. Zwrot towaru bez paragonu jest możliwy. Żeby jednak to się udało, to klient musi udowodnić, że konkretny produkt, który chce oddać, został kupiony w danym sklepie. Brak paragonu zdarza się dość często. Głównie z powodu upowszechnienia się paragonów elektronicznych, które wysyłane są mailem do klienta. Może się więc zdarzyć, że taka wiadomość wpadnie do spamu.

Zwrot bez paragonu

Jeśli więc klient nie posiada paragonu, to nie oznacza, że zwrot produktu nie będzie możliwy. W takiej sytuacji klient musi udowodnić, że dany produkt faktycznie kupić w tym sklepie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podaje kilka przykładów, w jaki sposób klient może udowodnić zakupy w sklepie internetowym. I tak, żeby udowodnić kupno towaru, wystarczy wskazać wiadomość mailową z potwierdzeniem złożenia zamówienia i opłacenia rachunku w danym sklepie internetowym. Może to być też wiadomość mailowa z listą zakupionych produktów, potwierdzenie płatności wygenerowane z rachunku bankowego lub też dane z określonej platformy handlowej. Do zwrotu zamiast paragonu można też wykorzystać gwarancję wystawioną przez sprzedawcę albo zeznania świadków.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można zapłacić podatek za kogoś innego?

Jeśli więc chęć zwrotu zostanie przez klienta zgłoszona w ciągu 14 dni od zakupu, a klient będzie w stanie udowodnić zakup w danym sklepie, to nie musi mieć paragonu żeby otrzymać z powrotem pieniądze.

Trzeba pamiętać, że choć prawo zwrotu jest dość szerokie, to istnieją pewne ograniczenia. Nie można np. skorzystać z możliwości zwrotu w ciągu 14 dni jeśli np. produkty zostały wykonane na konkretne zamówienie.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie 2023

2023 jest nietypowym rokiem pod względem zmian w prawie dla przedsiębiorców. W porównaniu do rewolucyjnych lat 2021-2022 obecnie zmiany są raczej kosmetyczne. Przedsiębiorcy marzą o...

NIP7 – co to jest i kiedy trzeba wypełnić

NIP7 to formularz składany przez osobę, która nie jest jeszcze zarejestrowana w CEiDG. Mówiąc wprost, nie jest jeszcze przedsiębiorcą. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej...

Deklaracja VAT-R. Jak ją wypełnić?

Deklaracja VAT-R składana jest w momencie rejestracji jako czynny podatnik VAT. Ten sam dokument służy też do aktualizacji danych w związku z rozliczeniem podatku...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!