fbpx

Jak inwestować w kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty jest wciąż popularne, a spora zmienność kursów pozwala zarabiać zarówno na wzrostach, jak i na spadkach. Jak inwestować w kryptowaluty?

Rosnąca inflacja, z co za tym idzie coraz wyższe ceny praktycznie wszystkiego, zmuszają inwestorów do zmiany podejścia do inwestowania. Kryptowaluty, tak popularne wśród młodszego pokolenia inwestorów, nie przestają być dobrym sposobem pomnażania kapitału. Jak inwestować w kryptowaluty?

Inwestycja w kryptowaluty możliwa jest na kilka sposobów. Jeden z najłatwiejszych to zawarcie kontraktu terminowego na określony rodzaj kryptowaluty. Kontrakt terminowy to rodzaj zakładu, w którym określamy czy kurs danego aktywa wzrośnie, czy spadnie. Możliwość zawierania kontraktów terminowych na kryptowaluty dają platformy polskich i zagranicznych domów maklerskich.

Żeby zainwestować w kryptowaluty można też skorzystać z usług zagranicznych brokerów. Wystarczy założyć konto inwestycje, potwierdzić swoją tożsamość, wpłacić depozyt i można rozpocząć inwestowanie.

Najlepszy broker kryptowalutowy

W przypadku brokerów kryptowalutowych najważniejszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest wiarygodność danego podmiotu. Spora grupa brokerów oferuje dostęp do materiałów edukacyjnych poświęconych kryptowalutom.

Jak każda inwestycja, także i ta związana z kryptowalutami, obarczona jest ryzykiem. W przypadku kontraktów mamy jeszcze do czynienia z dźwignią finansową. To mechanizm, który pozwala osiągać wysokie zyski, bez konieczności angażowania dużych środków. Jednak jest to broń obosieczna. W przypadku strat, bardzo szybko możemy stracić wszystkie zainwestowane pieniądze.

Giełdy kryptowalut

Różne możliwości inwestowania w kryptowaluty oferują giełdy kryptowalut. Przeznaczone są zarówno dla początkujących inwestorów, jak i tych bardziej zaawansowanych. Poprzez giełdę handlujemy kryptowalutami podobnie jak rynku terminowym. Możemy też kupować „faktyczne” kryptowaluty zasilając nimi swoje elektroniczne portfele.

Handlując kryptowalutami warto pamiętać o spreadzie, czyli różnicy między ceną kupna, a sprzedaży. Wartość spreadu jest różna w zależności od kryptowaluty ale i od pory dnia. Na spread wpływ ma też popularność danej kryptowaluty. Im częściej handluje się określoną kryptowalutą, tym spread jest niższy.

Warto pamiętać, że rynek kryptowalut jest bardzo zróżnicowany i inwestowanie w konkretny rodzaj kryptowaluty może wyglądać całkiem inaczej. Wspominaliśmy już o kontraktach CFD opartych o kryptowaluty. Są jeszcze projekty inwestycyjne, które choć rozliczane są kryptowalutami, zabezpieczane są prawdziwymi towarami (złoto lub waluta fiducjarna). Są też memcoiny czyli wirtualne waluty stworzone dla żartu.

Istnieje też możliwość zarabiania na tzw. stakingu czyli odsetkach za przechowywanie kryptowalut., a także na miningu (czyli „kopaniu” kryptowalut).

CZYTAJ TAKŻE: Stablecoiny – co to jest i jak działa?

Proces handlu bitoinem

Handlowanie kryptowalutami na giełdzie wygląda praktycznie tak samo jak inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych lub rynku forex. Wystarczy złożyć odpowiednie zlecenie i czekać na zysk, gdy dana pozycja zamknie się tak jak sobie zaplanowaliśmy.

Jak ograniczyć ryzyko inwestowania na rynku kryptowalut?

Jak już wspominaliśmy, inwestowanie w kryptowaluty (jak i w każdy inny instrument) to ryzyko. Jeśli wierzymy we wzrost wartości tego aktywa, to jedną z popularniejszych strategii ograniczania strat jest uśrednianie ceny, czyli regularne dokupowanie określonych kryptowalut po coraz niższej cenie.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak działa wykup wierzytelności?

Jak wykupić dług? Kto dokonuje wykupu wierzytelności? Na czym polega? Co daje? Utrata płynności finansowej może bardzo szybko spowodować problemy finansowe. Nieopłacone faktury, zaległości w...

Kontrola urzędu skarbowego po zamknięciu działalności gospodarczej

Kiedy urząd skarbowy może skontrolować firmę? Czy możliwa jest kontrola podatkowa po zamknięciu działalności gospodarczej? Kontrola urzędu skarbowego u wielu przedsiębiorców wzbudza niepokój. Nie...

Przejście z etatu na B2B. Jak to wygląda?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!