Jak inwestować w kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty jest wciąż popularne, a spora zmienność kursów pozwala zarabiać zarówno na wzrostach, jak i na spadkach. Jak inwestować w kryptowaluty?

Rosnąca inflacja, a co za tym idzie coraz wyższe ceny praktycznie wszystkiego, zmuszają inwestorów do zmiany podejścia do inwestowania. Kryptowaluty, tak popularne wśród młodszego pokolenia inwestorów, nie przestają być dobrym sposobem pomnażania kapitału. Jak inwestować w kryptowaluty?

Jak inwestować w kryptowaluty?

Inwestycja w kryptowaluty możliwa jest na kilka sposobów. Jeden z najłatwiejszych to zawarcie kontraktu terminowego na określony rodzaj kryptowaluty. Kontrakt terminowy to rodzaj zakładu, w którym określamy czy kurs danego aktywa wzrośnie, czy spadnie. Możliwość zawierania kontraktów terminowych na kryptowaluty dają platformy polskich i zagranicznych domów maklerskich.

CZYTAJ TAKŻE: Płatności kryptowalutami w Polsce – jak ją wprowadzić?

Żeby zainwestować w kryptowaluty, można też skorzystać z usług zagranicznych brokerów. Wystarczy założyć konto inwestycje, potwierdzić swoją tożsamość, wpłacić depozyt i można rozpocząć inwestowanie.

Najlepszy broker kryptowalutowy

W przypadku brokerów kryptowalutowych najważniejszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest wiarygodność danego podmiotu. Spora grupa brokerów oferuje dostęp do materiałów edukacyjnych poświęconych kryptowalutom.

Jak każda inwestycja, także i ta związana z kryptowalutami, obarczona jest ryzykiem. W przypadku kontraktów mamy jeszcze do czynienia z dźwignią finansową. To mechanizm, który pozwala osiągać wysokie zyski, bez konieczności angażowania dużych środków. Jednak jest to broń obosieczna. W przypadku strat bardzo szybko możemy stracić wszystkie zainwestowane pieniądze.

Jak inwestować w kryptowaluty? Giełdy kryptowalut

Różne możliwości inwestowania w kryptowaluty oferują giełdy kryptowalut. Przeznaczone są zarówno dla początkujących inwestorów, jak i tych bardziej zaawansowanych. Poprzez giełdę handlujemy kryptowalutami podobnie jak rynku terminowym. Możemy też kupować „faktyczne” kryptowaluty, zasilając nimi swoje elektroniczne portfele.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można zapłacić kryptowalutami w sklepie stacjonarnym?

Handlując kryptowalutami, warto pamiętać o spreadzie, czyli różnicy między ceną kupna, a sprzedaży. Wartość spreadu jest różna w zależności od kryptowaluty, ale i od pory dnia. Na spread wpływ ma też popularność danej kryptowaluty. Im częściej handluje się określoną kryptowalutą, tym spread jest niższy.

Warto pamiętać, że rynek kryptowalut jest bardzo zróżnicowany i inwestowanie w konkretny rodzaj kryptowaluty może wyglądać całkiem inaczej. Wspominaliśmy już o kontraktach CFD opartych o kryptowaluty. Są jeszcze projekty inwestycyjne, które, choć rozliczane są kryptowalutami, zabezpieczane są prawdziwymi towarami (złoto lub waluta fiducjarna). Są też memecoiny, czyli wirtualne waluty stworzone dla żartu.

Istnieje też możliwość zarabiania na tzw. stakingu, czyli odsetkach za przechowywanie kryptowalut, a także na miningu (czyli „kopaniu” kryptowalut).

CZYTAJ TAKŻE: Stablecoiny – co to jest i jak działa?

Proces handlu bitcoinem

Handlowanie kryptowalutami na giełdzie wygląda praktycznie tak samo, jak inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych lub rynku forex. Wystarczy złożyć odpowiednie zlecenie i czekać na zysk, gdy dana pozycja zamknie się, tak jak sobie zaplanowaliśmy.

Jak ograniczyć ryzyko inwestowania na rynku kryptowalut?

Jak już wspominaliśmy, inwestowanie w kryptowaluty (jak i w każdy inny instrument) to ryzyko. Jeśli wierzymy we wzrost wartości tego aktywa, to jedną z popularniejszych strategii ograniczania strat jest uśrednianie ceny, czyli regularne dokupowanie określonych kryptowalut po coraz niższej cenie.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zbieg tytułów do ubezpieczeń ZUS w 2024 roku – kiedy nie zapłacisz składek?

Kiedy występuje zbieg tytułów do ubezpieczeń? Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, a jednocześnie jest zatrudniona na umowę o pracę, zawarła umowę o dzieło/zlecenie lub...

Remanent a składka zdrowotna przedsiębiorcy za 2023 rok – uwzględnij różnice remanentowe podczas ustalania podstawy składki

Jak wygląda kwestia remanent a składka zdrowotna? Różnica remanentowa, która powstała po wykonaniu spisu z natury może wpłynąć na wysokość składki zdrowotnej przedsiębiorcy. Przedstawiamy...

Likwidacja środka trwałego w ewidencji księgowej

Maszyna, samochód lub inny środek trwały służył w firmie do prowadzenia działalności gospodarczej, jednak zużył się i nie będzie już przydatny. Należy przeprowadzić proces...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!