Jak inwestować w kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty jest wciąż popularne, a spora zmienność kursów pozwala zarabiać zarówno na wzrostach, jak i na spadkach. Jak inwestować w kryptowaluty?

Rosnąca inflacja, a co za tym idzie coraz wyższe ceny praktycznie wszystkiego, zmuszają inwestorów do zmiany podejścia do inwestowania. Kryptowaluty, tak popularne wśród młodszego pokolenia inwestorów, nie przestają być dobrym sposobem pomnażania kapitału. Jak inwestować w kryptowaluty?

Jak inwestować w kryptowaluty?

Inwestycja w kryptowaluty możliwa jest na kilka sposobów. Jeden z najłatwiejszych to zawarcie kontraktu terminowego na określony rodzaj kryptowaluty. Kontrakt terminowy to rodzaj zakładu, w którym określamy czy kurs danego aktywa wzrośnie, czy spadnie. Możliwość zawierania kontraktów terminowych na kryptowaluty dają platformy polskich i zagranicznych domów maklerskich.

CZYTAJ TAKŻE: Płatności kryptowalutami w Polsce – jak ją wprowadzić?

Żeby zainwestować w kryptowaluty, można też skorzystać z usług zagranicznych brokerów. Wystarczy założyć konto inwestycje, potwierdzić swoją tożsamość, wpłacić depozyt i można rozpocząć inwestowanie.

Najlepszy broker kryptowalutowy

W przypadku brokerów kryptowalutowych najważniejszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest wiarygodność danego podmiotu. Spora grupa brokerów oferuje dostęp do materiałów edukacyjnych poświęconych kryptowalutom.

Jak każda inwestycja, także i ta związana z kryptowalutami, obarczona jest ryzykiem. W przypadku kontraktów mamy jeszcze do czynienia z dźwignią finansową. To mechanizm, który pozwala osiągać wysokie zyski, bez konieczności angażowania dużych środków. Jednak jest to broń obosieczna. W przypadku strat bardzo szybko możemy stracić wszystkie zainwestowane pieniądze.

Jak inwestować w kryptowaluty? Giełdy kryptowalut

Różne możliwości inwestowania w kryptowaluty oferują giełdy kryptowalut. Przeznaczone są zarówno dla początkujących inwestorów, jak i tych bardziej zaawansowanych. Poprzez giełdę handlujemy kryptowalutami podobnie jak rynku terminowym. Możemy też kupować „faktyczne” kryptowaluty, zasilając nimi swoje elektroniczne portfele.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można zapłacić kryptowalutami w sklepie stacjonarnym?

Handlując kryptowalutami, warto pamiętać o spreadzie, czyli różnicy między ceną kupna, a sprzedaży. Wartość spreadu jest różna w zależności od kryptowaluty, ale i od pory dnia. Na spread wpływ ma też popularność danej kryptowaluty. Im częściej handluje się określoną kryptowalutą, tym spread jest niższy.

Warto pamiętać, że rynek kryptowalut jest bardzo zróżnicowany i inwestowanie w konkretny rodzaj kryptowaluty może wyglądać całkiem inaczej. Wspominaliśmy już o kontraktach CFD opartych o kryptowaluty. Są jeszcze projekty inwestycyjne, które, choć rozliczane są kryptowalutami, zabezpieczane są prawdziwymi towarami (złoto lub waluta fiducjarna). Są też memecoiny, czyli wirtualne waluty stworzone dla żartu.

Istnieje też możliwość zarabiania na tzw. stakingu, czyli odsetkach za przechowywanie kryptowalut, a także na miningu (czyli „kopaniu” kryptowalut).

CZYTAJ TAKŻE: Stablecoiny – co to jest i jak działa?

Proces handlu bitcoinem

Handlowanie kryptowalutami na giełdzie wygląda praktycznie tak samo, jak inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych lub rynku forex. Wystarczy złożyć odpowiednie zlecenie i czekać na zysk, gdy dana pozycja zamknie się, tak jak sobie zaplanowaliśmy.

Jak ograniczyć ryzyko inwestowania na rynku kryptowalut?

Jak już wspominaliśmy, inwestowanie w kryptowaluty (jak i w każdy inny instrument) to ryzyko. Jeśli wierzymy we wzrost wartości tego aktywa, to jedną z popularniejszych strategii ograniczania strat jest uśrednianie ceny, czyli regularne dokupowanie określonych kryptowalut po coraz niższej cenie.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!