Sklep całodobowy. Czy to się opłaca?

Czy sklep całodobowy to dobry pomysł na biznes? Czy sklep całodobowy się opłaca? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć przed otwarciem biznesu.

Rosnąca konkurencja między punktami handlowymi, a także zakaz handlu w niedzielę, spowodował, że wielu przedsiębiorców zastanawia się jak zwiększyć obroty i co za tym idzie zyskowność sklepu. Jednym z pomysłów jest przekształcenie sklepu w punkt całodobowy. Czy sklep całodobowy się opłaca?

Czy sklep całodobowy się opłaca?

Możliwość kupowania przez całą dobę to korzyść znana użytkownikom sklepów internetowych. O każdej porze dnia i nocy, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, mogą zamówić określony produkt. Co innego z dostawą. Produkt zostanie dostarczony najwcześniej następnego dnia. Jeśli jednak chcemy, by klient mógł otrzymać produkt „tu i teraz” można spróbować ze sklepem całodobowym. Czy to się jednak opłaca?

CZYTAJ TAKŻE: Biznes z małym wkładem finansowym – 9 pomysłów

Sklep otwarty przez całą dobę to ogromna wygoda dla klientów. Niezależnie od tego, kiedy przyjdą do sklepu, będą mogli kupić produkt i od razu zabrać go ze sobą. Sklep całodobowy kojarzony jest głównie ze sklepem z alkoholami. Wszystko dlatego, że papierosy i alkohol to artykuły, które klienci chcą kupować o każdej porze. Coraz częściej zdarza się również, że w nocy istnieje potrzeba zakupienia określonych artykułów spożywczych. Czy w związku z tym warto otworzyć całodobowy sklep?

Lokalizacja całodobowego sklepu

Wydaje się, że sklep całodobowy to dobry pomysł na biznes. Gdy inne punkty sprzedaży są zamknięte, my ściągamy klientów, którzy mogą kupić najbardziej potrzebne produkty o każdej porze dnia i nocy. Rzeczywistość jest jednak inna. O sukcesie takiego sklepu w dużej mierze decyduje lokalizacja sklepu.

Całodobowy sklep musi być usytuowany nie tylko w miejscu, gdzie jest duży ruch potencjalnych klientów za dnia, ale również w nocy. To wszystko sprawia, że koniecznym okazuje się sprawdzenie, czy w najbliższym otoczeniu nie mamy już punktów otwartych całodobowo, np. stacji benzynowych, na których można już dziś kupić sporo artykułów spożywczych i przemysłowych.

CZYTAJ TAKŻE: Sklep stacjonarny – czy tylko sklep z alkoholem potrzebuje koncesji? Czy to się opłaca?

Gdy zastanawiasz się nad uruchomieniem całodobowego sklepu, dobrze jest sprawdzić, czy w pobliżu działają firmy funkcjonujące w systemie trzyzmianowym. Jeśli tak, sprawdź, ilu pracowników przemieszcza się w nocy w pobliżu potencjalnej lokalizacji sklepu. Warto też policzyć, czy osoby postronne też w tej okolicy bywają w nocy.

Asortyment sklepu całodobowego

Jak pokazuje praktyka rynkowa, najczęściej spotykanym rodzajem sklepu całodobowego jest sklep z alkoholem. W wyjątkowych sytuacjach można zastanowić się nad uruchomieniem sklepu spożywczego otwartego całą dobę.

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się sklepy bez obsługi, tzw. darkstore. To sklepy, w których nie ma sprzedawców, produkty wystawione są na półkach, a klienci płacą za zakupy specjalną aplikację. Również do samego sklepu dostają się przy pomocy aplikacji. Drzwi sklepu są bowiem na stałe zamknięte.

Otwierają się po skorzystaniu z aplikacji. Warto jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie jest dość drogą inwestycją, a to, co jest ważne w sklepie stacjonarnym to umiejętność nawiązywania bezpośrednich kontaktów z klientami. To coś, czego nie da się wycenić, a dla czego klienci przychodzą do konkretnego sklepu.

CZYTAJ TAKŻE: Jakie są dotacje na otwarcie firmy w 2023 roku?

Całodobowy sklep

Czy całodobowy sklep się opłaca? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Warto uświadomić sobie, że w przypadku całodobowego sklepu musimy mieć znacznie więcej personelu. Praca w nocy musi być też lepiej wynagradzana.

Jeśli lodówki i pełne oświetlenie sklepu działają przez całą dobę, to koszt utrzymania placówki jest zdecydowanie wyższy. Nie zawsze musi to iść w parze ze zwiększonymi obrotami. Powoduje to, że ceny w takim sklepie zwykle są wyższe.

Decyzja o tym, czy otwierać sklep całodobowy powinna więc być bardzo dobrze przemyślana.

Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Kiedy stosuje się podatki progresywne? Podatek progresywny a liniowy

Podatki to nieodłączna część prowadzenia działalności gospodarczej czy legalnej pracy zawodowej. Jednym ze stosowanych w tym zakresie rozwiązań jest tzw. progresja. Kiedy stosuje się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!