Sklep całodobowy. Czy to się opłaca?

Czy sklep całodobowy to dobry pomysł na biznes? Czy sklep całodobowy się opłaca? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć przed otwarciem biznesu.

Rosnąca konkurencja między punktami handlowymi, a także zakaz handlu w niedzielę, spowodował, że wielu przedsiębiorców zastanawia się jak zwiększyć obroty i co za tym idzie zyskowność sklepu. Jednym z pomysłów jest przekształcenie sklepu w punkt całodobowy. Czy sklep całodobowy się opłaca?

Czy sklep całodobowy się opłaca?

Możliwość kupowania przez całą dobę to korzyść znana użytkownikom sklepów internetowych. O każdej porze dnia i nocy, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, mogą zamówić określony produkt. Co innego z dostawą. Produkt zostanie dostarczony najwcześniej następnego dnia. Jeśli jednak chcemy, by klient mógł otrzymać produkt „tu i teraz” można spróbować ze sklepem całodobowym. Czy to się jednak opłaca?

Sklep otwarty przez całą dobę to ogromna wygoda dla klientów. Niezależnie od tego, kiedy przyjdą do sklepu, będą mogli kupić produkt i od razu zabrać go ze sobą. Sklep całodobowy kojarzony jest głównie ze sklepem z alkoholami. Wszystko dlatego, że papierosy i alkohol to artykuły, które klienci chcą kupować o każdej porze. Coraz częściej zdarza się również, że w nocy istnieje potrzeba zakupienia określonych artykułów spożywczych. Czy w związku z tym warto otworzyć całodobowy sklep?

Lokalizacja całodobowego sklepu

Wydaje się, że sklep całodobowy to dobry pomysł na biznes. Gdy inne punkty sprzedaży są zamknięte, my ściągamy klientów, którzy mogą kupić najbardziej potrzebne produkty o każdej porze dnia i nocy. Rzeczywistość jest jednak inna. O sukcesie takiego sklepu w dużej mierze decyduje lokalizacja sklepu.

Całodobowy sklep musi być usytuowany nie tylko w miejscu, gdzie jest duży ruch potencjalnych klientów za dnia, ale również w nocy. To wszystko sprawia, że koniecznym okazuje się sprawdzenie, czy w najbliższym otoczeniu nie mamy już punktów otwartych całodobowo, np. stacji benzynowych, na których można już dziś kupić sporo artykułów spożywczych i przemysłowych.

Gdy zastanawiasz się nad uruchomieniem całodobowego sklepu, dobrze jest sprawdzić, czy w pobliżu działają firmy funkcjonujące w systemie trzyzmianowym. Jeśli tak, sprawdź, ilu pracowników przemieszcza się w nocy w pobliżu potencjalnej lokalizacji sklepu. Warto też policzyć, czy osoby postronne też w tej okolicy bywają w nocy.

Asortyment sklepu całodobowego

Jak pokazuje praktyka rynkowa, najczęściej spotykanym rodzajem sklepu całodobowego jest sklep z alkoholem. W wyjątkowych sytuacjach można zastanowić się nad uruchomieniem sklepu spożywczego otwartego całą dobę.

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się sklepy bez obsługi, tzw. darkstore. To sklepy, w których nie ma sprzedawców, produkty wystawione są na półkach, a klienci płacą za zakupy specjalną aplikację. Również do samego sklepu dostają się przy pomocy aplikacji. Drzwi sklepu są bowiem na stałe zamknięte.

Otwierają się po skorzystaniu z aplikacji. Warto jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie jest dość drogą inwestycją, a to, co jest ważne w sklepie stacjonarnym to umiejętność nawiązywania bezpośrednich kontaktów z klientami. To coś, czego nie da się wycenić, a dla czego klienci przychodzą do konkretnego sklepu.

Całodobowy sklep

Czy całodobowy sklep się opłaca? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Warto uświadomić sobie, że w przypadku całodobowego sklepu musimy mieć znacznie więcej personelu. Praca w nocy musi być też lepiej wynagradzana.

Jeśli lodówki i pełne oświetlenie sklepu działają przez całą dobę, to koszt utrzymania placówki jest zdecydowanie wyższy. Nie zawsze musi to iść w parze ze zwiększonymi obrotami. Powoduje to, że ceny w takim sklepie zwykle są wyższe.

Decyzja o tym, czy otwierać sklep całodobowy powinna więc być bardzo dobrze przemyślana.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!