Indywidualna interpretacja podatkowa. Co to jest i jak działa?

Przepisy podatkowe są coraz bardziej skomplikowane i wyjątkowo szybko się zmieniają. To, co w przypadku jednej firmy się sprawdzi, w przypadku innej nie będzie dobrym rozwiązaniem. Czy sposobem na wszystko jest indywidualna interpretacja podatkowa?

Zmiany w przepisach podatkowych powinny być przygotowywane z dużą starannością. Co, jednak gdy są niejasne i nie wiesz, w jaki sposób zachować się, by poprawnie realizować rozliczenia? Nawet jeśli jesteśmy otoczeni tabunem prawników, mamy bardzo dobrych doradców podatkowych i księgowych nie zawsze będziemy w stanie w prawidłowy sposób rozliczyć podatków i innych obciążeń. Mało tego: czasem nawet przedstawiciele organów skarbowych czy sądów administracyjnych orzekają niejednoznacznie w dwóch takich samych sytuacjach. Żeby więc uniknąć konsekwencji karno-skarbowych warto postarać się zawczasu o indywidualną interpretację podatkową.

Co to jest indywidualna interpretacja podatkowa?

Indywidualna interpretacja podatkowa jest specjalnym pismem, które wydaje organ skarbowy na wniosek podatnika. Dokument wydawany jest w imieniu ministra finansów. Posiadanie indywidualnej interpretacji podatkowej oznacza, że każdy urzędnik będzie musiał w konkretny sposób rozstrzygnąć spór w razie niejasności interpretacyjnych dla tego konkretnego podatnika.

CZYTAJ TAKŻE: Nadpłata podatku VAT i zaliczki na podatek dochodowy

Indywidualna interpretacja podatkowa uwzględnia wszystkie możliwe przesłanki potrzebne do jej wydania. Jeśli interpretacja jest korzystna dla zgłaszającego wniosek, nie trzeba podawać uzasadnienia takiej decyzji. Jeśli jest negatywna, będzie miała uzasadnienie.

Indywidualna interpretacja może być wydana tylko wtedy gdy wystąpi o nią podatnik. Taka interpretacja jest wiążąca nawet w sytuacji, gdy inne organy państwowe miałyby inną opinię.

Chyba że interpretacja zostanie zmieniona odgórnie, przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Może się tak zdarzyć, jeśli orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego czy Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W takiej jednak sytuacji podatnik zostanie poinformowany o zmianie interpretacji indywidualnej.

CZYTAJ TAKŻE: Podatek liniowy vs skala. Co się bardziej opłaca?

Jak uzyskać interpretację indywidualną?

Indywidualną interpretację może uzyskać każdy, kto rozlicza podatki. Zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (firma). Po taki dokument sięga się, wtedy gdy podatnik nie jest pewny, w jaki sposób stosować przepisy podatkowe.

Żeby uzyskać indywidualną interpretację, składamy wniosek ORD-IN. We wniosku jak najdokładniej opisujemy sytuację, co do której mamy wątpliwości. We wniosku wpisujemy własną opinię na temat tego, jak powinna być rozwiązania pod względem podatkowym dana sytuacja.

Ile kosztuje interpretacja indywidualna?

Na rozpatrzenie wniosku o wydanie interpretacji podatkowej poczekamy maksymalnie 3 miesiące. Interpretacja może dotyczyć stanu faktycznego, ale i takiego, który nastąpi w przyszłości.

CZYTAJ TAKŻE: Zaliczka na podatek dochodowy

Każdy problem podatkowy, który organ ma wyjaśnić w interpretacji podatkowej to koszt 40 zł. Kwotę wpłaca się w terminie 7 dni od daty złożenia wniosku. Jeśli rozpatrujemy kilka stanów faktycznych, to za każdą opinię też zapłacimy min. 40 zł.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!