Nadpłata podatku VAT i zaliczki na podatek dochodowy. Jak dostać zwrot?

Nadpłata podatku może być problematyczna. Każdy przedsiębiorca regularnie opłaca różne daniny. Co jednak w przypadku gdy zapłacimy za dużo podatku w zaliczce na podatek? Czy możemy liczyć na zwrot?

Nadpłata podatku często zdarza się przedsiębiorcom, zobowiązanym do zapłaty wielu danin na rzecz państwa. Może doprowadzić do niej prosty błąd w kalkulacji. Czy nadpłacony podatek da się odzyskać?

Nadpłata podatku

Większość z podatków trzeba rozliczać co miesiąc. Jest też tak, że najczęściej kwotę zobowiązania trzeba wyliczyć samodzielnie. Stąd często wynika nadpłata podatku. Oczywiście przedsiębiorcy pomaga w tym księgowy. Bez wątpienia to jednak obowiązkiem przedsiębiorcy jest prawidłowe wyliczenie takich zobowiązań.

Za niska kwota zaliczki na podatek dochodowy, za mało pieniędzy przelanych jako składka na ZUS. W takiej sytuacji urząd bardzo szybko daje znać o niedopłacie. Upomnienie zawiera prośbę o błyskawiczne uregulowanie brakującej kwoty, a także informację o odsetkach. Często doliczana jest też drobna kwota kary za takie upomnienie.

CZYTAJ TAKŻE: Nie dostałem zapłaty za fakturę. Czy muszę zapłacić podatek?

Co jednak gdy w obliczeniach się pomylimy i zapłacimy za dużo? Czy wtedy otrzymamy zwrot?

Zwrot nadpłaty podatku

Forma rozliczenia źle obliczonego zobowiązania zależy przede wszystkim od rodzaju takiego zobowiązania. Skupmy się na rozliczeniach z tytułu podatku. Rozważmy sytuację, gdy błąd pojawił się w rozliczeniu podatku VAT lub zaliczki na podatek dochodowy.

Zgodnie z terminologią podatkową, zbyt duża kwota wpłaconego podatku to nadpłata. To, w jaki sposób będzie ona rozliczona, zależy od tego, którego podatku dotyczy. W przypadku podatku VAT może zdarzyć się sytuacja, że nadpłata spowodowana jest wyższym podatkiem do odliczenia niż tym naliczonym.

Nam jednak chodzi o sytuację, w której zapłaciliśmy więcej podatku, niż powinniśmy. Wtedy powinniśmy skierować do urzędu skarbowego pismo z informacją o nadpłacie. Można ją rozliczyć na dwa sposoby.

Pierwsza to prośba o zwrot pieniędzy na rachunek bankowy, druga to zaliczenie kwoty nadpłaty na rzecz przyszłych zobowiązań VAT lub przyszłych innych podatków.

Warto wiedzieć, że nie istnieją przepisy, które nakazują urzędowi odpowiedzieć na takie pismo. Urząd nie jest też ograniczony żadnym terminem zwrotu nadpłaty. To jak szybko sprawa będzie załatwiona, zależy od indywidualnego podejścia urzędnika.

Zbyt duża zaliczka na podatek dochodowy

Trochę inaczej wygląda sprawa, gdy zapłacimy za dużo, rozliczając zaliczkę na podatek dochodowy. W tym przypadku pomniejszamy kolejną zaliczkę o wartość nadpłaty. W przypadku gdy w kolejnych miesiącach przedsiębiorca wykazuje stratę, to nadpłata może być zwrócona dopiero wtedy, gdy podatnik złoży roczne zeznanie podatkowe.

Mówiąc inaczej, trzeba będzie poczekać do zakończenia roku i dopiero wtedy, razem z rocznym zeznaniem, rozliczyć nadpłatę. Jeśli zależy nam na szybszym rozliczeniu zaliczki, która była wpłacona w niewłaściwej wysokości, można złożyć wniosek do urzędu skarbowego o zaliczenie na poczet bieżących zobowiązań.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!