Rejestracja VAT – kiedy trzeba się zarejestrować do VAT? Czy oczekując na rejestrację jesteś podatnikiem VAT?

Rejestracja VAT jest obowiązkowa w określonych przypadkach. Zobacz, w jaki sposób należy zarejestrować się do VAT. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musi wiedzieć przedsiębiorca.

Jak działa rejestracja VAT? Pod względem płatności podatku VAT podatników możemy podzielić na tych, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT i VAT czynnych. W obu przypadkach trzeba spełnić określone warunki.

Rejestracja VAT – zwolnienie z VAT

Na początku działalności, co do zasady można skorzystać ze zwolnienia z VAT. Są jednak określone działalności (można je znaleźć w art. 113 ust 13 ustawy o VAT), które nakazują nam rejestrację do VAT. W takiej sytuacji trzeba złożyć w urzędzie formularz VAT-R.

W przypadku, gdy przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia, to nie musi składać żadnej deklaracji. Po prostu domyślnie uznaje się, że jest płatnikiem zwolnionym z VAT. Gdy jednak nie korzystamy ze zwolnienia i będziemy rejestrować się do VAT, wtedy stajemy się tzw. czynnym podatnikiem VAT.

Rejestracja VAT

Czynny podatnik VAT to status, kiedy przedsiębiorca przekracza limit obrotów wymieniony w ustawie o VAT. Jest to kwota powyżej 200 000 zł lub gdy wykonuje się działalność, w przypadku której nie można skorzystać z prawa do zwolnienia przedmiotowego. To np. usługi doradcze, czy usługi prawnicze.

Do rejestracji podatku VAT służy druk VAT-R. Ważne jest, by rejestracji dokonać w odpowiednim momencie. Chodzi o to, by druk VAT-R złożyć przed dokonaniem pierwszej sprzedaży innej niż zwolniona od podatku VAT lub tez przed dniem, w którym straci się prawo do zwolnienia.

Podatnik zarejestrowany jest jako czynny podatnik VAT dopiero wtedy, gdy urząd skarbowy dokona rejestracji. Żeby to zrobić, konieczna jest weryfikacja wszystkich danych. I tak urzędnicy sprawdzą, czy podmiot faktycznie istnieje.

Nierzadko urzędnicy osobiście weryfikują, czy miejsce podane w formularzu wykorzystywane jest do prowadzenia działalności gospodarczej. Podatnik nie będzie wpisany do rejestru czynnych podatników VAT, jeśli mimo kilku prób nie uda się skontaktować urzędnikom z przedsiębiorcą lub też przedsiębiorca nie stawi się na wezwanie urzędu.

Rejestracji urzędnicy nie dokonają też, jeśli istnieje podejrzenie, że podatnik może wykorzystać ten status do wyłudzeń skarbowych.

Zobacz również: Opinie na temat oprogramowania Małej Księgowości
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Rejestracja VAT – faktura

Konieczność weryfikacji wielu danych powoduje, że rejestracja do VAT może trwać nawet kilka tygodni. Dobrze jest więc zawczasu zająć się kwestią rejestracji. W przypadku nowego przedsiębiorcy, który dopiero zaczyna prowadzenie firmy, może to być spory kłopot.

Sama rejestracja działalności zajmuje bowiem kilka chwil i możemy rozpocząć aktywność gospodarczą od razu po rejestracji, czyli praktycznie od zaraz. Jeśli jednak chcemy, był płatnikiem VAT albo też rodzaj działalności zmusza do rejestracji jako czynny płatnik, trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość.

Czy to oznacza jednak, że do momentu rejestracji w VAT nie możemy prowadzić sprzedaży? Prawo wskazuje, że czynnym podatnikiem VAT przedsiębiorca staje się z mocy prawa, a nie na podstawie decyzji organu podatkowego. Jeśli więc „łapiemy się” na to, by podatnikiem VAT się stać, to jesteśmy nim.

Problem może się jednak pojawić po stronie kontrahentów. Póki formalnie nie jesteśmy zarejestrowani jako podatnicy VAT, dane firmy nie są widoczne w rejestracjach podatników VAT. Może to rodzić ryzyko kłopotów u naszych kontrahentów. Jeśli bowiem będą chcieli odliczyć VAT z faktury wystawionej przez podmiot, który jeszcze nie został zarejestrowany, mogą podlegać odpowiedzialności karno-skarbowej.

Podatek VAT w Małej Księgowości

Mała Księgowość Rzeczpospolitej to prosty w obsłudze program dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Umożliwia sprawne wprowadzanie danych księgowych, rozliczenia podatku dochodowego, prowadzenie ewidencji oraz bezpieczne przechowywanie wszystkich dokumentów.

Jedną z funkcji programu jest ewidencja VAT, z której będziemy musieli korzystać po zarejestrowaniu się jako podatnicy podatku od towarów i usług.

Dlaczego warto wybrać Małą Księgowość Rzeczpospolitej?

  • Rzetelna firma – na rynku od 2002 roku
    • Zaufało nam ponad 60 000 przedsiębiorców
    • Do obsługi programu nie potrzebujesz internetu
    • Cena od 149 złotych brutto za rok – to mniej niż 13 zł/mies
    • Program rekomendowany przez dziennik Rzeczpospolita

Zobacz również: Wszystkie funkcjonalności oprogramowania Małej Księgowości

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!