Jak otworzyć działalność gospodarczą przez Internet?

Działalność gospodarcza jest elastyczna, daje wolność i możliwość decydowania o wielu sprawach. Oto kilka podstawowych informacji o tym, jak otworzyć działalność gospodarczą przez Internet.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to podstawowa forma prowadzenia firmy. Choć sama nazwa wskazuje, że prowadzi ją jedna osoba, to warto wiedzieć, że w jednoosobowej działalności można zatrudniać pracowników. Chodzi jednak o kwestie odpowiedzialności. Jednoosobowa działalność gospodarcza to taka forma prowadzenia biznesu, w którym odpowiedzialność za każdy jej aspekt opiera się na jednej osobie. Mówiąc wprost, jedna osoba odpowiada za wszystkie zobowiązania całym swoim majątkiem.

Działalność nierejestrowana

Zanim odpowiemy na pytanie, jak otworzyć działalność gospodarczą, warto przypomnieć, że dla niewielkiej działalności nie jest nawet potrzebna rejestracja. Jeśli w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziliśmy firmy, a przychód nie jest wyższy niż 50% minimalnego wynagrodzenia, nie trzeba wcale rejestrować działalności gospodarczej. Oczywiście można ją zarejestrować, ale nie będzie to obowiązkowe.

CZYTAJ TAKŻE: Jak założyć działalność gospodarczą?

Koniecznie działalność trzeba będzie zarejestrować, jeśli przychód w danym miesiącu będzie wyższy niż 50% minimalnego wynagrodzenia. Gdy tak się stanie to na rejestrację firmy mamy 7 dni.

Jak otworzyć działalność gospodarczą przez Internet?

Żeby założyć firmę przez internet, wystarczy wypełnić formularz na stronie www.biznes.gov.pl.

To właśnie tutaj można złożyć wniosek nie tylko o założenie firmy, ale również wprowadzić wszelkie zmiany dotyczące firmy. Zdecydowanie najłatwiej zrobić to dzięki podpisowi elektronicznemu z certyfikatem kwalifikowanym lub profilowi zaufanemu ePUAP.

Zakładanie działalności gospodarczej przez profil zaufany ePUAP

Profil zaufany ePUAP jest bezpłatny. Jeśli go jeszcze nie mamy, możemy to zrobić za pomocą internetowego konta bankowego. Zawsze można też profil zaufany potwierdzić w urzędzie (np. urzędzie skarbowym).

CZYTAJ TAKŻE: Nierejestrowana działalność gospodarcza

Gdy mamy już profil zaufany ePUAP to po wejściu na stronę www.biznes.gov.pl wypełniamy wniosek o wpis do ewidencji. Wpisujemy:

  • swoje dane,
  • imię,
  • nazwisko,
  • adres,
  • nazwę działalności.

Trzeba pamiętać, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nazwa firmy zawsze musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy.

Gdy wniosek już wypełnimy, jest on przekazywany do Głównego Urzędu Statystycznego, który nadaje REGON, do urzędu skarbowego w celu nadania numeru NIP. Wniosek trafia też do ZUS-u lub KRUS-u, by przedsiębiorca mógł podlegać ubezpieczeniom społecznym. W momencie, gdy wniosek zostanie przyjęty, następuje wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Najczęściej dzieje się to w ciągu 24 godzin od wpisu.

Jak otworzyć działalność gospodarczą przez Internet bez profilu ePUAP?

Jeśli nie mamy profilu zaufanego albo kwalifikowanego podpisu elektronicznego, możemy przez internet wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności, a potem w ciągu 7 dni podpisać go w urzędzie gminy. Podczas składania takiego wniosku otrzymamy kod, który będzie potwierdzeniem wypełnienia wniosku. I da możliwość wpisu firmy do ewidencji działalności.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy wpis do ewidencji działalności kosztuje?

Założenie działalności gospodarczej przez internet od strony formalnej jest wolne od opłat. Często zdarza się, że różne firmy podszywają się pod urząd i próbują wymusić opłatę za wpis do rejestru działalności. Tak naprawdę jest to prywatna inicjatywa, która nie ma nic wspólnego z oficjalnym rejestrem.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!