fbpx

Czy mogę sprzedawać produkty lub usługi jeszcze przed założeniem firmy?

Sprzedawanie produktów lub usług jest możliwe bez rejestrowania działalności gospodarczej. Obarczone jest jednak określonymi wymaganiami. Wystarczy tzw. działalność nierejestrowana.

Wiele osób, które chcą uruchomić własny biznes boi się wysokich kosztów początkowych związanych z uruchomieniem firmy. Składki ZUS, księgowość i tym podobne to wydatki, które trzeba ponosić niezależnie od tego, czy zarabiamy czy nie. W związku z tym zasadnym wydaje się być pytanie czy można sprzedawać produkty lub usługi jeszcze zanim formalnie zarejestrujemy firmę? Odpowiedź jest prosta. Można tak zrobić. Oczywiście pod pewnymi warunkami.

Sprzedaż produktów i usług bez otwierania firmy możliwa jest dzięki zastosowaniu tzw. działalności nierejestrowanej. To specjalna formuła wprowadzona do polskiego prawa. Działalność nierejestrowana możliwa jest w przypadku sprzedaży produktów lub usług, które w zwykłym trybie nie wymagałyby zdobycia specjalnego zezwolenia lub koncesji. Nie można wiec zastosować tego trybu choćby do sprzedaży alkoholu.

Działalność nierejestrowana nie jest typową działalnością gospodarczą wiec nie trzeba jej nigdzie rejestrować. Jest to legalny sposób „wypróbowania” biznesu bez ponoszenia zbędnych kosztów.

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowana dotyczy tych, którzy osiągają przychód nie większy niż 50% minimalnego wynagrodzenia. W 2021 można więc sprzedać towary lub usługi za kwotę nie wyższą niż 1400 zł brutto w każdy miesiącu. Dodatkowym wymogiem jest to by przez ostatnich 5 lat nie prowadzić zarejestrowanej działalności, a biznes w ramach działalności nierejestrowanej będzie prowadzony bez wspólnika.

Jeśli więc chcemy wypróbować swój biznes, bez konieczności generowania zbędnych kosztów, to działalność nierejestrowana jest idealną ucieczką przed koniecznością płacenia ZUS, przetestowania biznesu, zminimalizowaniem biurokracji. Wszystko dlatego, że takiego biznesu nie musimy nigdzie rejestrować ani zgłaszać.

ZUS w działalności nierejestrowanej

Ponieważ działalność nierejestrowana nie jest nigdzie zgłaszana, to jako taka nie podlega obowiązkowi rozliczania składek ZUS. Nawet jeśli pracujesz na etacie, a po godzinach prowadzisz działalność nierejestrowaną, to składki ZUS rozliczane są tylko z etatu.

Podatek dochodowy w działalności nierejestrowanej

Mimo że działalność taka nie wymaga rejestracji, to jednak jest szansą na uzyskiwanie dodatkowego dochodu. W związku z tym trzeba zapłacić podatek dochodowy od tego, co zarobimy. Warto przy okazji pamiętać, że prowadząc działalność nierejestrowaną będąc jednocześnie na etacie, to zarobki z obu źródeł się nie sumują. Zarobki z działalności nierejestrowanej warto więc ewidencjonować tak by nie przekroczyć wskazanego limitu. Mało tego. Pracując na etacie i sprzedając dodatkowo produkty lub usługi bez rejestrowania działalności, nie musisz nawet informować o tym szefa.

Dokumentowanie sprzedaży przy działalności nierejestrowanej

Jeśli sprzedajesz produkty lub usługi bez rejestrowania działalności, to nie masz obowiązku wystawiania faktur. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli klient poprosi Cię o wystawienie jakiegokolwiek dokumentu potwierdzające sprzedaż, to będziesz musiał taki dokument wystawić.

Sprzedaż bez działalności – koszty

Jeśli działalności nie rejestrujemy, to koszty administracyjne nie istnieją. Sprzedaż można zapisywać w zwykłym zeszycie, czy arkuszu kalkulacyjnym. Nie są konieczne żadne skomplikowane systemy księgowe.

Działalność nierejestrowana, a przekroczenie limitu

Podstawowym założeniem działalności nierejestrowanej jest konieczność generowania przychodu nie większego niż 1400 zł. Jeśli go przekroczymy, musimy zarejestrować „normalną” firmę.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak działa wykup wierzytelności?

Jak wykupić dług? Kto dokonuje wykupu wierzytelności? Na czym polega? Co daje? Utrata płynności finansowej może bardzo szybko spowodować problemy finansowe. Nieopłacone faktury, zaległości w...

Kontrola urzędu skarbowego po zamknięciu działalności gospodarczej

Kiedy urząd skarbowy może skontrolować firmę? Czy możliwa jest kontrola podatkowa po zamknięciu działalności gospodarczej? Kontrola urzędu skarbowego u wielu przedsiębiorców wzbudza niepokój. Nie...

Przejście z etatu na B2B. Jak to wygląda?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!