Jak otworzyć sklep z bronią?

Jak otworzyć sklep z bronią? Taki pomysł na biznes wiąże się ze sporymi formalnościami, ale może przynieść też dużo satysfakcji. Zobacz, jak się do tego zabrać.

To, jak otworzyć sklep z bronią nie jest tak proste, jak w przypadku innych przedsiębiorstw. Może go otworzyć praktycznie każdy, o ile zdobędzie odpowiednie dokumenty i ukończy specjalistyczny kurs.

Sklep z bronią a broń bez pozwolenia

Sprzedaż broni w Polsce reguluje ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym z 22 czerwca 2001 roku. W ustawie tej znajdziemy wskazówki, co musimy zrobić, by otworzyć sklep z bronią.

Jeśli zastanawiasz się, jak otworzyć sklep z bronią, warto wiedzieć, że broń o sile rażenia mniejszej niż 17 dżuli nie wymaga żadnego zezwolenia na handel bronią, ani uprawnień od kupującego. Jest tak od lipca 2009 roku. W każdym pozostałym przypadku trzeba będzie postarać się o koncesję na sprzedaż broni. Handel bronią to działalność wymagająca koncesji.

Jak otworzyć sklep z bronią?

Sklep z bronią może otworzyć wyłącznie obywatel Polski. Musi mieć co najmniej 25 lat i przynajmniej średnie wykształcenie. Trzeba też mieć dokument, który potwierdza przygotowanie do kierowania albo wykonywania działalnością gospodarczą związaną z wytwarzaniem i obrotem materiałami wybuchowymi, bronią i technologią o przeznaczeniu wojskowym albo policyjnym.

Taki kurs organizowany jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oprócz tego, żeby otrzymać pozwolenie na handel bronią, trzeba mieć pełną zdolność do czynności prawnych, wykonać badania lekarskie i odwiedzić psychologa, który wyda stosowną opinię.

Właściciel sklepu z bronią musi też przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Nie może też figurować w rejestrze dłużników. We wniosku wskazujemy, gdzie będziemy chcieli sprzedawać broń. W związku z tym trzeba będzie do niego dołączyć zaświadczenie ze straży pożarnej, pismo inspektora sanitarnego i inspektora ochrony środowiska. Muszą oni potwierdzić, że w obiekcie można będzie sprzedawać broń.

Gdy te wszystkie warunki jest w stanie spełnić, składa wniosek do MSWiA o wydanie zezwolenia na handel bronią.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes – myjnia ręczna

Rodzaje broni

Rynek broni staje się coraz bardziej konkurencyjny. W związku z tym sklepy z bronią się profesjonalizują. Są takie, które specjalizują się np. w sprzedaży broni myśliwskiej albo takie oferują broń sportową. Samych sklepów dla myśliwych jest ponad 100 tys.

Jeśli zdecydujemy się na wąską specjalizację, będziemy musieli naprawdę bardzo dużo wiedzieć o broni. Wszystko dlatego, że odwiedzać nas będą pasjonaci i hobbiści, którzy o danym rodzaju broni wiedzą sporo. Gdy nie będziemy w stanie doradzić w wyborze najlepszego produktu dla nich, to szybko stracimy renomę.

Sejfy w sklepach z bronią

Sklep z bronią wymaga posiadania sejfów na broń i amunicję. Jeśli oferujemy broń do 17 dżuli, to nawet sejfy nie będą wymagane. Można wtedy potraktować taki sklep jak każdy inny. W przypadku broni mocniejszej nie uda się go otworzyć bez spełnienia wytycznych ministerstwa.

Jak otworzyć sklep z bronią? Lokalizacja

W przypadku sklepu z bronią lokalizacja nie ma dużego znaczenia. Skoro to sklep dla pasjonatów, to i tak będą w stanie go znaleźć. Zakup broni nie jest czymś, co robi się impulsywnie. Nie znaczy to, że każde miejsce będzie dobre. Liczy się dobry dojazd i parking.

Sklep z bronią to miejsce, które przede wszystkim odwiedzają mężczyźni. I właśnie dlatego marki sklepów z bronią reklamują się głównie w serwisach przeznaczonych dla mężczyzn. Sporo sklepów z bronią przechodzi do internetu, oferując sprzedaż pistoletów dostępnych bez zezwolenia na handel bronią poprzez zakupy online.

Sprzedaż broni na pozwolenie

Jeśli mamy koncesję na sprzedaż broni, to sprzedając je, trzeba będzie prowadzić dokładny rejestr sprzedawanej broni, wraz z oznaczeniem kupującego i dokumentu, który uprawnia do zakupu broni. Ustawa określa też, kiedy i komu można sprzedać hełm wojskowy czy kamizelkę kuloodporną.

Koncesja na sprzedaż broni wydawana jest na okres od 5 do 50 lat. Koncesja może być cofnięta, jeśli przedsiębiorca nie rozpocznie sprzedaży w ciągu 6 miesięcy od jej wydania.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!