Jak zarabiać na Google AdSense? Jak działa program AdSense?

Co to AdSense? Jak działa? Ile można na tym zarobić i kto może skorzystać z tego narzędzia Google? W jakich przypadkach warto się nim w ogóle zainteresować?

AdSense to jedno z lepiej znanych narzędzi Google, które musi znać każdy właściciel witryny. Dowiedz się, kiedy warto z niego korzystać, a kiedy nie przyniesie nam zysków.

Co to jest AdSense?

AdSense to w największym skrócie program, który pozwala zarabiać na wyświetlaniu reklam na stronie internetowej. To narzędzie firmy Google. Strony, które są chętnie odwiedzane przez użytkowników, mogą za jego pomocą zarabiać, wyświetlając reklamy.

Za każde kliknięcie reklamy Google AdSense właściciel strony internetowej, który ją wyświetla, otrzymuje wynagrodzenie. Żeby jednak wypłacić te pieniądze, na koncie musi zebrać się odpowiednia kwota. Obecnie najniższy próg wypłaty to 300 zł.

Jak zarabiać na AdSense?

AdSense jest programem darmowym, którego właścicielem jest Google. Wysokość zarobków zależy przede wszystkim od popularności strony, na której reklamy się wyświetlają, a co za tym idzie od liczby kliknięć.

Google udostępnia reklamy w formie tekstowej, graficznej, video i multimedialnej. Właściciel strony internetowej może zablokować reklamy, których nie chce wyświetlać. Program płaci za kliknięcia, ale i za konwersję, czyli np. za sprzedaż wygenerowaną z reklamy.

Zasady Google AdSense

Aby zostać wydawcą reklam Google, należy publikować odpowiednie treści. Żeby dołączyć do programu reklamowego Google, należy zadbać o to, by kierować się zasadami Google AdSense dotyczącymi treści strony internetowej.

Poniżej przedstawiamy treści, których NIE możesz publikować na swojej stronie, jeśli chcesz dołączyć do AdSense Google:

 • niezgodne z prawe,
 • naruszające cudzą własność intelektualną,
 • niebezpieczne lub obraźliwe,
 • przedstawiające okrucieństwo wobec zwierząt,
 • wprowadzające w błąd,
 • umożliwiające nieuczciwe postępowanie,
 • jednoznacznie seksualne lub oferujące usługi seksualne za opłatą,
 • oferujące międzynarodowe usługi matrymonialne,
 • zawierające tematykę tylko dla dorosłych w treściach dla całej rodziny,
 • wykorzystywanie seksualne dzieci i naruszanie ich praw.

Poza treściami zgodnymi z zasadami Google AdSense należy się kierować również zasadami programu Google dotyczącymi naszego zachowania. Program ten pozwala właścicielom stron zarabiać na wyświetlaniu reklam, bardzo ważne dla Googla jest więc to, by nie generować sztucznego ruchu związanego z tymi reklamami.

Google prezentuje następujące zasady dotyczące zachowania właściciela strony internetowej, który chce skutecznie wykorzystać Google AdSense na swojej witrynie. Aby korzystać z usług Google AdSense:

 1. Nie klikaj własnych reklam Google.
 2. Nie proś nikogo o klikanie twoich reklam.
 3. Starannie wybierz lokalizację dla swoich reklam. Należy zadbać, by nie znajdowały się one w miejscach wprowadzających w błąd. Nie mogą na przykład być łatwo pomylone z elementami twojej strony, takimi jak menu.
 4. Kontroluj metody używane do promocji strony.
 5. Korzystaj z usługi Google Analytics.
 6. Przestrzegaj zasad dotyczących niedozwolonej treści.
 7. Twórz witryny z unikatową i trafną treścią.
 8. Nie modyfikuj kodu reklam AdSense.
 9. Nie używaj wyskakujących okienek z monitami ani funkcji automatycznej instalacji oprogramowania.
 10. Szanuj znaki towarowe Google.

AdSense – dla kogo?

Żeby zarabiać na AdSense witryna, na której wyświetlają się reklamy, musi być bardzo wysokiej jakości. Korzyści z wyświetlania reklam Google ma właściciel witryny. Reklamy, które wyświetlają się na stronie, są prezentowane przez specjalny algorytm.

Dobiera on je pod względem atrakcyjności dla konkretnego odbiorcy. Żeby można było emitować reklamę, witryna musi przejść przez proces weryfikacji. Dopiero po spełnieniu wymagań Google, strona będzie mogła wyświetlać reklamy. Jeśli witryna nie przejdzie weryfikacji, reklamy nie będą wyświetlane, póki strona nie będzie poprawnie zweryfikowana.

Kto może zarabiać dzięki Google?

Google AdSense dostępny jest dla wszystkich wydawców, nie tylko dla dużych domów mediowych. Na reklamach Google może zarabiać zarówno pojedynczy serwis, grupa lokalnych serwisów, jak i kanał na YouTube czy blog.

Ile można zarobić w AdSense?

To ile będziemy w stanie zarabiać na AdSense zależy od jakości witryny, a także rodzaju reklam, które są wyświetlane na stronie. Dobra strona dla tego narzędzia to taka, która ma dobry poziom techniczny, a także ma wartościową treść. Strona musi być łatwo dostępna i unikalna. Chodzi o to, by użytkownicy otrzymywali na bieżąco aktualizowane treści.

Świetnie nadają się do tego celu poradniki, czy artykuły wyjaśniające określone treści. Warto też pomyśleć nad tym, by wypromować stronę, na której pojawiają się reklamy. Im więcej ruchu na stronie, tym więcej bardziej jakościowych reklam. Wysokość dochodów zależy od tego, jaką tematykę podejmuje strona internetowa.

Co oczywiste, pełna kwota, którą reklamodawca płaci do Google za to, że może się on reklamować na różnych stronach, nie trafia wyłącznie do wydawców. Podział to ok. 70%/30% lub 51%/49% z większościowym udziałem wydawcy.

Od czego zależą stawki AdSense?

Stawki AdSense są zróżnicowane. Zależą przede wszystkim od budżetu reklamodawców. Właściciel witryny dostaje pieniądze za płatne kliknięcia lub wyświetlenia. Jednak to od nas w dużym stopniu zależy, ile będziemy zarabiać dzięki programowi Google AdSense. Czynniki, dzięki którym możemy uzyskać większe zyski z reklam AdSense to:

 1. Wartościowa treść. Zarówno czytelnicy, jak i reklamodawcy, preferują strony internetowe, które wyczerpująco poruszają wybrany temat. Na stronach z dobrymi treściami użytkownicy pozostają dłużej, co kieruje więcej oczu również na wyświetlane reklamy.
 2. Dobrze wypozycjonowana treść. Chcesz więcej zarabiać za pomocą narzędzia Google AdSense? Zadbaj o to, by na twojej stronie znalazły się dobrze dobrane słowa kluczowe, a ona sama wyświetlała się jak najwyżej w przeglądarce.
 3. Popularność. Im więcej kliknięć ma twoja strona, tym wyższe zarobki osiągniesz dzięki Google AdSense. W końcu, jak już wspomnieliśmy powyżej – im więcej oczu skierowanych na reklamy, które wyświetlasz, tym chętniej reklamodawca za nie zapłaci.

Oczywiście, ostatecznie na to, ile zarobisz dzięki wyświetlaniu reklam kontekstowych na swojej stronie, wpłynie zainteresowanie samą reklamą. O ile za samo wyświetlenie reklamy przez użytkownika na twoje konto AdSense wpadnie może kilka groszy, to już za jej kliknięcie będzie to kilkanaście groszy.

Google AdSense pozwala zarabiać na YouTubie

Dzięki systemowi Google AdSense mogą zarabiać właściciele stron internetowych, wyświetlając reklamy w różnej formie. Jednak podczas gdy większość użytkowników Internetu cierpi na „banerową ślepotę”, reklamy wideo są już częścią naszej codzienności. Dlatego, mówiąc o koncie AdSense, nie można nie wspomnieć o YouTubie.

Po utworzeniu konta AdSense i aktywowaniu monetyzacji na YouTube, reklamy wyświetlane będą przed naszymi wideo na tej platformie. Jak więc widać, aby zarabiać dzięki Google AdSense, nie musimy nawet mieć swojej strony internetowej. Wystarczy konto na YouTube i pomysł na ciekawe treści.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!