Jakie są różnice między działalnością jednoosobową a spółką? 10 argumentów na rzecz JDG

Jakie są różnice między działalnością jednoosobową a spółką? Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza niż np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego na ten temat.

Poznaj różnice między działalnością jednoosobową a spółką i dowiedz się, w jaki sposób najlepiej zabrać się do zakładania swojego biznesu. Jakie cechy prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej za nią przemawiają?

JDG czy spółka? Jakie są różnice między działalnością jednoosobową a spółką?

Tylko firma prowadzona w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma sens – przekonują doradcy biznesowi. Ma być taniej, bezpieczniej i po prostu lepiej. Jednoosobowa działalność gospodarcza to według nich niepotrzebne narażanie się na ryzyko biznesowe, a przede wszystkim konieczność opłacania ZUS, nawet gdy niczego nie zarobisz. Wybrać sp. z o.o. czy jednoosobową działalność gospodarczą? Dlaczego więc uważamy, że jednoosobowa działalność jest lepsza od spółki?

Na początek konieczne jest wyjaśnienie. Odpowiednia forma prawna biznesu (spółka z o.o., spółka cywilna, spółka partnerska itd.) może być wymagana w określonym przypadku (np. prowadzenie usług prawnych, doradczych itd.). W znakomitej większości jednak możemy ją wybrać dowolnie.

Przyjmijmy, że twój biznes jest niewielki, prosty i nie wymaga ogromnego kapitału. W tym przypadku zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie jednoosobowa działalność gospodarcza.

Czy wiesz, że…

Pieczęć kwalifikowana to niezastąpione narzędzie, w które powinna wyposażyć się każda spółka? 

Kupuję najtaniej na pieczeckwalifikowana.pl!

1. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najmniej skomplikowanym sposobem prowadzenia biznesu

Zastanawiasz się, czy wybrać sp. z o.o. czy jednoosobową działalność gospodarczą? Rozważ to, że jednoosobowa działalność jest prosta i relatywnie tania. Obecne prawo pozwala nawet prowadzić biznes bez jego zgłaszania. To tzw. działalność nierejestrowana. Taka możliwość istnieje od 2018 roku. Pozwala ona legalnie zarabiać wszystkim tym, którzy mają zamiar założyć firmę.

CZYTAJ TAKŻE: Jak otworzyć działalność gospodarczą przez Internet?

Można przetestować, sprawdzić pomysł biznesowy, a przy okazji nie rejestrować firmy. Żeby móc z takiej możliwości skorzystać przez ostatnie 60 miesięcy nie wolno prowadzić innej działalności gospodarczej, a zarobkowanie musi opierać się na prostych zajęciach. Nie może to być np. sprzedaż alkoholu, na co potrzebne jest specjalne zezwolenie (koncesja).

No i co istotne w żadnym miesiącu prowadzenia takiego próbnego biznesu nie możesz mieć przychodu większego niż połowa najniższego wynagrodzenia (w 2021 to 1400 zł). Przy okazji nie ma żadnego znaczenia, co będziesz sprzedawać i do ilu klientów trafisz. Tak długo, jak nie przekroczysz przychodu 1400 zł miesięcznie z tego biznesu, nie musisz go zgłaszać.

2. Różnice między działalnością jednoosobową a spółką. Działalność gospodarcza jest tania

Sp. z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza? Prosta działalność gospodarcza jest bardzo tania w obsłudze. Poza składami ZUS nie musisz ponosić praktycznie żadnych innych kosztów formalnych. Rejestracja w CEIDG jest darmowa, nie musisz składać skomplikowanych sprawozdań rachunkowych, bilansów itd. Internetowa księgowość dla małej działalności to kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

CZYTAJ TAKŻE: Nierejestrowana działalność gospodarcza

Obsługa przez „tradycyjne biuro” sięga około 100 zł. W przypadku spółki dobrze prowadzona księgowość to przynajmniej 500 zł miesięcznie. Oczywiście w określonych wypadkach „oszczędzasz na ZUS”, ale inne koszty potrafią skutecznie zniechęcić do spółki.

3. Tylko działalność gospodarcza pozwala rozliczać proste podatki

Tylko w działalności gospodarczej możesz rozliczać się kartą podatkową lub ryczałtem. Mówiąc wprost, nie musisz nawet prowadzić ksiąg rachunkowych. Możesz też zapłacić podatek w stałej wysokości. Niezależnie od tego, jak wysokie są twoje dochody albo w przypadku ryczałtu – przychody. Przy ryczałcie nie musisz bowiem ewidencjonować kosztów. Deklarujesz tylko przychody i od nich płacisz podatek.

4. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepszym partnerem biznesowym

Dla wielu firm współpraca z przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą jest łatwiejsza. Głównie pod względem finansowym. Jednoosobowy przedsiębiorca odpowiada za wszelkie zobowiązania swoim prywatnym majątkiem. Oznacza to, że może być łatwiej wyegzekwować należności.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza działalność gospodarcza

Działa to też w drugą stronę. Jeśli współpracujesz z osobą, która prowadzi jednoosobową działalność, to jeśli nie zapłaci faktury za twój towar, łatwiej będzie windykować dług. Wystarczy powiedzieć, że tak duże marki, jak McDonalds, czy sieć Żabka nie podejmą z tobą współpracy, jeśli prowadzisz firmę w innej formie niż jednoosobowa działalność gospodarcza.

5. Różnice między działalnością jednoosobową a spółką. Łatwiejsze korzystanie z finansów

Wciąż wahasz się, czy wybrać sp. z o.o. czy jednoosobową działalność gospodarczą? Pamiętaj, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wszystko, co wydajesz lub zarabiasz pochodzi z, lub wchodzi do majątku prywatnego. W każdym momencie możesz z tego skorzystać. Nawet jeśli zapłacisz z konta firmowego za produkty osobiste, nie będzie podstaw do ukarania cię. Jeśli natomiast zrobiłbyś to samo, prowadząc spółkę (z konta spółki zapłacił za swoje prywatne zakupy), to grozi co duża odpowiedzialność karno-skarbowa.

CZYTAJ TAKŻE: Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

6. Nie musisz ujawniać ile zarabiasz

Niewątpliwą przewagą jednoosobowej działalności gospodarczej jest to, że o sytuacji finansowej twojego biznesu wiesz ty, naczelnik urzędu skarbowego i – jeśli się pochwalisz – małżonek. Nikomu innemu nie musisz „spowiadać się” z tego, ile zarobiłeś.

W przypadku spółki jesteś zobowiązany przekazywać sprawozdania z działalności i coroczny bilans wraz z rachunkiem zysków i strat. Dane te są oficjalne dostępne dla wszystkich. W związku z tym nie tylko konkurencja, ale i mniej życzliwi sąsiedzi są w stanie oszacować jak „idzie” ci biznes.

7. W jednoosobowej działalności można łatwo dokonywać zmian formalnych

Chcesz zmienić adres, nazwę firmy, czy rodzaj wykonywanej działalności? Wystarczy aktualizacja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i po kilku chwilach dane są w systemie.

CZYTAJ TAKŻE: Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?

Możesz to zrobić o każdej porze, z każdego miejsca na świecie. W przypadku spółki z o.o. każda taka zmiana musi być zgłoszona do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) i obowiązuje dopiero od momentu zatwierdzenia tej zmiany przez KRS.

Nawet jeśli robisz to przez internet, nie musi się to zdarzyć w ciągu 24 godzin. Mało tego. Każda taka zmiana w przypadku spółki, kosztuje (300 zł). Przy JDG zawsze jest darmowa, niezależnie od tego ile takich zmian robisz.

8. JDG łatwo zawiesić lub wznowić

Jednoosobową działalność gospodarczą możesz w każdym momencie zawiesić i nie ponosić z tego tytułu żadnych dodatkowych obciążeń. Jeśli zawieszasz działalność, nie płacisz składek ZUS. Łatwo możesz też wrócić do prowadzenia biznesu (np. na kilka miesięcy w roku, gdy sprzedajesz lody na plaży). Wystarczy zaktualizować dane w CEIDG.

9. JDG łatwo zamknąć, zlikwidować

Jednoosobową działalność bardzo łatwo zlikwidować. Jeśli nie chcesz prowadzić już biznesu, po prostu zamykasz firmę i rozliczasz się z urzędem skarbowym. Cały majątek jest twój, więc nic więcej nie musisz robić. Spółki „ot, tak nie zlikwidujesz”.

CZYTAJ TAKŻE: Spółka z o.o. – najpopularniejszy rodzaj spółki

Musisz ją albo komuś sprzedać w całości, albo doprowadzić do bankructwa i przeprowadzić cały proces (który bardzo dużo kosztuje). Majątek spółki nie należy bowiem co ciebie. Spółka posiada samodzielnie osobowość prawną, więc najpierw trzeba będzie od spółki ten majątek odkupić, by stał się twoją własnością.

10. Różnice między działalnością jednoosobową a spółką. JDG możesz przekazać dzieciom

Dzięki ustawie o sukcesji firma nie musi umierać wraz ze śmiercią założyciela i właściciela. Jeśli jeszcze za życia zdecydujesz o tym, kto ma prowadzić sprawy twojej firmy, gdy umrzesz, działalność biznesowa może być kontynuowana.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!