Jak rozliczyć darowiznę dla uchodźców?

Darowizna dla uchodźców to jedna z form pomocy przekazywanej przez przedsiębiorców potrzebującym pomocy, którzy uciekli z terenów objętych wojną w Ukrainie. Jak rozliczyć darowiznę?

Specustawa zawiera szereg zapisów związanych z pomocą dla uchodźców. Znajdują się tam również ustalenia dotyczące kwestii podatkowych. Bo w przypadku darowizny jakiejkolwiek trzeba wiedzieć jaki podatek zapłacić i jak rozliczyć darowiznę poprawnie.

Czym jest darowizna?

Chodzi tu również o świadczenie w wysokości 40 zł dziennie wypłacane każdemu, kto zdecydował się przyjąć pod swój dach uchodźcę z Ukrainy. Takie świadczenie nie jest opodatkowane.

Mało tego. Podatku nie musi też płacić obywatel Ukrainy, który będzie korzystał z dobrodziejstw takiej darowizny. Do ustawy wprowadzono bowiem sformułowanie, że „pomoc humanitarna otrzymana od 24 lutego 2022 do 31 grudnia 2022 dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski jest zwolniona z podatku”.

CZYTAJ TAKŻE: 5 pomysłów na biznes w 2022

Pomoc obywatelom Ukrainy może być różna. Począwszy od przekazania żywności, opłacenia leczenia, udostępnienia mieszkania…

40 zł dotacji na uchodźcę

Rozporządzenie Rady Ministrów z 15 marca 2020 roku wskazuje, że na jednego uchodźcę przysługuje 40 zł dziennie. I to tylko przez okres do 60 dni. Maksymalnie na jednego uchodźców przysługuje więc 2400 zł. Żeby świadczenie było wypłacane dłużej, musi na to wyrazić zgodę wojewoda.

Ale to jeszcze nie wszystko. Jeśli przedsiębiorca dostarczy usługi lub produkty przeznaczone dla uchodźców, to faktura dokumentująca takie działanie może być rozliczona 0% stawką VAT. I to nie tylko w odniesieniu do żywności jak wcześniej przekonywano. Preferencyjny VAT dotyczy każdej firmy i każdego produktu. Ważne, by przeznaczyć go pomoc uchodźcom.

Jak rozliczyć darowiznę? 0% VAT

„W związku z wojną w Ukrainie wiele podmiotów gospodarczych angażuje się w przekazywanie darowizn towarów lub oferowanie nieodpłatnych usług w celu pomocy ofiarom tego konfliktu. Konieczne stało się wprowadzenie nadzwyczajnych rozwiązań podatkowych wspierających te działania również w obszarze podatku VAT”

– poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie zamieszczonym na stronach resortu.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej
Istotne jest, by wsparciu skierować do podmiotów, które pomagają uchodźcom. Wynika z tego, że nie będzie możliwe zastosowanie takiej preferencji, gdy darowiznę przekazujemy osobiście uchodźcom.

Zerowy VAT można będzie rozliczyć, jeśli produkty lub usługi staną się świadczeniami na rzecz podmiotów bezpośrednio zajmujących się pomocą. Zgodnie z zapisami zawartymi w rozporządzeniu może być np. Agencja Rezerw Strategicznych, podmiot leczniczy lub samorząd.

Żeby zastosować preferencyjną stawkę VAT, przedsiębiorca musi zawrzeć umowę darowizny. Taki dokument wystarczy do potwierdzenia przekazania produktów. Ważne, by zawrzeć w nim informację, że konkretne produkty lub usługi są przekazane na rzecz uchodźców.

Co ważne, 0% VAT można zastosować tylko wtedy gdy taką umowę darowizny sporządzimy. Wystarczy standardowy druk umowy darowizny podpisany odręcznie albo przygotowany w formie pliku zatwierdzonego podpisem elektronicznym. Zerowy VAT dotyczy produktów i usług dostarczonych nie wcześniej niż 24 lutego 2022.

STAN PRAWNY na 18.03.2022

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!