Jak rozliczyć darowiznę dla uchodźców?

Darowizna dla uchodźców to jedna z form pomocy przekazywanej przez przedsiębiorców potrzebującym pomocy, którzy uciekli z terenów objętych wojną w Ukrainie. Jak rozliczyć darowiznę?

Specustawa zawiera szereg zapisów związanych z pomocą dla uchodźców. Znajdują się tam również ustalenia dotyczące kwestii podatkowych. Bo w przypadku darowizny jakiejkolwiek trzeba wiedzieć jaki podatek zapłacić i jak rozliczyć darowiznę poprawnie.

Czym jest darowizna?

Chodzi tu również o świadczenie w wysokości 40 zł dziennie wypłacane każdemu, kto zdecydował się przyjąć pod swój dach uchodźcę z Ukrainy. Takie świadczenie nie jest opodatkowane.

Mało tego. Podatku nie musi też płacić obywatel Ukrainy, który będzie korzystał z dobrodziejstw takiej darowizny. Do ustawy wprowadzono bowiem sformułowanie, że „pomoc humanitarna otrzymana od 24 lutego 2022 do 31 grudnia 2022 dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski jest zwolniona z podatku”.

CZYTAJ TAKŻE: 5 pomysłów na biznes w 2022

Pomoc obywatelom Ukrainy może być różna. Począwszy od przekazania żywności, opłacenia leczenia, udostępnienia mieszkania…

40 zł dotacji na uchodźcę

Rozporządzenie Rady Ministrów z 15 marca 2020 roku wskazuje, że na jednego uchodźcę przysługuje 40 zł dziennie. I to tylko przez okres do 60 dni. Maksymalnie na jednego uchodźców przysługuje więc 2400 zł. Żeby świadczenie było wypłacane dłużej, musi na to wyrazić zgodę wojewoda.

Ale to jeszcze nie wszystko. Jeśli przedsiębiorca dostarczy usługi lub produkty przeznaczone dla uchodźców, to faktura dokumentująca takie działanie może być rozliczona 0% stawką VAT. I to nie tylko w odniesieniu do żywności jak wcześniej przekonywano. Preferencyjny VAT dotyczy każdej firmy i każdego produktu. Ważne, by przeznaczyć go pomoc uchodźcom.

Jak rozliczyć darowiznę? 0% VAT

„W związku z wojną w Ukrainie wiele podmiotów gospodarczych angażuje się w przekazywanie darowizn towarów lub oferowanie nieodpłatnych usług w celu pomocy ofiarom tego konfliktu. Konieczne stało się wprowadzenie nadzwyczajnych rozwiązań podatkowych wspierających te działania również w obszarze podatku VAT”

– poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie zamieszczonym na stronach resortu.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej
Istotne jest, by wsparciu skierować do podmiotów, które pomagają uchodźcom. Wynika z tego, że nie będzie możliwe zastosowanie takiej preferencji, gdy darowiznę przekazujemy osobiście uchodźcom.

Zerowy VAT można będzie rozliczyć, jeśli produkty lub usługi staną się świadczeniami na rzecz podmiotów bezpośrednio zajmujących się pomocą. Zgodnie z zapisami zawartymi w rozporządzeniu może być np. Agencja Rezerw Strategicznych, podmiot leczniczy lub samorząd.

Żeby zastosować preferencyjną stawkę VAT, przedsiębiorca musi zawrzeć umowę darowizny. Taki dokument wystarczy do potwierdzenia przekazania produktów. Ważne, by zawrzeć w nim informację, że konkretne produkty lub usługi są przekazane na rzecz uchodźców.

Co ważne, 0% VAT można zastosować tylko wtedy gdy taką umowę darowizny sporządzimy. Wystarczy standardowy druk umowy darowizny podpisany odręcznie albo przygotowany w formie pliku zatwierdzonego podpisem elektronicznym. Zerowy VAT dotyczy produktów i usług dostarczonych nie wcześniej niż 24 lutego 2022.

STAN PRAWNY na 18.03.2022

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!